Mustrid ja värvid: kuidas kujundada elutuba?

Madle Mülbach
Kodu & Aed
01.11.2014
Must-hall-valge värviskeem, millele kolmemõõtmelise mustriga tapeet annab teise hingamise. Mõni väike värvilaik kusagil oleks ehk siiski teretulnud – kas taimede või mõne dekoratiiveseme näol. | Promopilt

Kuidas tulla elutoas toime värvide ja mustrite virvarriga – mida valida, millest loobuda? Kogenud sisekujundaja Madle Mühlbach juhib samm-sammult üle kodukujunduse salakaride.

Elutuba on elu keskpunkt: siia koguneb pere aega veetma, siia kutsutakse külalised, siin toimub alati midagi ja seda esitletakse tavaliselt parimal võimalikul moel. Sestap tekib elutoa seinte dekoreerimisel alati ka kõige enam vaidlusi, vastasseise ning kõikumisi hea ja halva maitse piiril. Kõige raskemaks kujunevad sageli olukorrad, kui ühes ruumis kombineeritakse erinevaid värve ning mustreid. Püüame seda stiilsete mustrite ja värvide virvarri elutoas ehk kujunduse Gordioni sõlme läbi raiuda!

Alusta planeerimisest

Kuidas üldse mustreid ja värve elutuppa planeerida? Esialgu võtaks vaatluse alla hoopis laiema ala kui üksnes elutoa – kogu kodu. Elutuba ei ole kunagi eraldiasetsev ruum või üksus, see on osa tervikust, nagu ka kõik teised ruumid majas või korteris. Seega tuleks kõigepealt leida kõigi ruumide vahel mingi ühendav lüli – olgu selleks siis mõni motiiv, värvigamma või temaatika. Minu silma (siinkohal saan rääkida vaid isiklikust arvamusest) häirib pisut vaatepilt, kui näen mingis ruumipunktis seistes näiteks kolme erinevat tuba, milles avaneb silmale kolm erinevat maailma.

Terviku loomiseks on mitmeid võimalusi:

  • Leia toon, mis läbib tervet kodu erinevas heleduse-tumeduse astmes. Saab kasutada erinevaid motiive, mustreid või ühevärvilisi pindu, lihtsalt tooni intensiivsus muutub.
  • Kasuta motiivi/mustrit, mis kordub erinevates suurustes ja värvitoonides (võid kasutada ka suuri kontraste), kuid ei muuda oluliselt oma kuju ning vaheldub ühevärviliste pindadega.

Ruumide voolavuse korral toimub tooni- või mustrivahetus loogiliselt. Näiteks ühes toaosas lillana lõppev ringimotiiv jätkub järgmises kollasena, aga täpselt sama mustriga. Seejärel jätkab vaadet samas toonis ühtlane kollane pind, millele järgneb kollane triip. Triibustikku aga ringimotiivialal silm enam ei haara ning järgmistes ruumides võib sama rütmiga triip jätkuda juba teises toonis. Ühendavaid detaile võib luua veelgi: materjalide või arhitektuursete detailide baasil, lähtuda ajastutruudusest ja nii edasi.

See suurepärane stiilivalik

Kui siduva tooni-motiivi ja efektseina etapp on edukalt läbitud, läheneme stiilidele laiemalt. Neid võib muidugi peensusteni lahata, sest erinevatesse jaotustesse sobivaid näiteid on palju. Mõned neist.
 

Sulnis ja turvaline klassika

See stiil kannab endas vana head tapetseerimise traditsiooni: siit leiame kauni, peene joonega ornamentika, väljapeetud triibustiku ning elegantse joonega taimemotiivid. Mustrilised tapeedid vahelduvad toon toonis ühevärviliste tapeetide või kenade siledate värvitud seintega. Sageli on tapeedid kaunis puitraamistikus või jookseb seinte allservas laudis. Glamuursemal juhul kaunistavad tapeeditud ja suure klassikalise ornamentikaga seinu karniisid ning laiad põrandaliistud.
Igapäevasemal moel sobib see stiil näiteks tüüpilisse 1930. aastate renoveeritud puitvillasse või miks mitte ka stalinistlikku, kõrgete lagedega toekasse klassitsistlikku kivimajja. Laudpõrandad on tavaliselt kas õlitatud või lakitud, aga miks mitte ka kõrgläikelise värviga kaetud. Valguslahendused on romantilised. Pane aga tähele: ka seda stiili võib pöörata pisut moodsamasse võtmesse, kasutades üleelusuuruses detaile, ootamatuid kombinatsioone ning kas või moodsamat mööblit.
 

Pöörane ja arhitektuurne modern
 

Geomeetriliste vormide parim väljendus. Sellele stiilile on iseloomulik keerukate geomeetriliste mustrite põimumine, murdumine ja lõikumine, samuti ümardatud nurkadega paksujoonelised ruudud ja nelinurgad, venitatud vormid, ovaalid, ringid ja nende erinevad tuletused. Samas võib näha ka lakoonilisi või kergelt pitsilisi lillemustreid. See stiil esineb ka üsna psühhedeelsetes värvides: fuksiaroosa, türkiissinine, erkkollane, krellroheline, valge, lilla, must – ja seda mitte eraldi, vaid koos!

Kuna mustrid ja värvid on üldiselt üsna intensiivsed, oleks hea neid kasutada ühes või paaris seinas ning kombineerida ühevärviliste seinte ja põrandatega. Ruumi geomeetria ise on lihtne ja sirgjooneline. Valgustid väljendavad samuti lihtsaid geomeetrilisi vorme, kuid on erksates toonides.
 

Ettearvamatu ja tormitsev noorus
 

Mitmesugused pannood väljendavad nooruse huvi oma eakaaslaste ja hobide vastu. Mustad tapeedid, metalsed lisandid ja mustrid, retrost laenatud värviküllus. Üheskoos esineb nii mässumeelsust, eksperimenteerimisjulgust kui ka allaandlikkust. Juurviljad, suurlinnade vaated ja lehm suures plaanis; Ray Charles ja disko palmisaarel; mustad põrandapinnad; metall- ja plastmööbel, „sulavad” vormid.


Glämmi pimestav kuma

Iseloomulikud on Swarovski kristallidega kaunistatud tapeedid ja väärismetallide unustamatu kuma. Ülevoolav ornamentika, sametised põhjad ja teravalt külm metall on koos läikiva krokodillinaha imitatsiooniga, ussinaha ja maiade kunsti stilisatsioonidega. Silmatorkavad tapeetidele kleebitavad metalsed lisandid, metallniitidega käsitöötapeedid ja oksüdeerunud metalli meenutavad teosed, läikival põhjal sametine ornamentika või täisnaha imitatsiooniga tapeedid. Ruumi võib tapeetida täielikult, aga sel juhul tuleks kombineerida ornamentikaga glämmtapeeti pisut tagasihoidlikumaga. Teema juurde kuuluvad struktuurvärvid, läikivad laed ning põrandad, ka vasksed ja metalsed, ent siiski lihtsate vormidega valgustid.
 

Äärmuslikud juhud
 

Veidi pikemalt peatuks juhusel, kui soovitakse luua ekstreemselt värvikat interjööri, põimides omavahel suuri mustreid ning värve. Alati tuleks valida teatud arv erksaid värve – kõige rohkem kolm – ning tasakaalustav värv või värvid sinna kõrvale. Ideaalsed tasakaalustajad on must, valge ja helehall. Suured pinnad, nagu põrand või lagi, võiksid olla neutraalsetes toonides. Seinad võib dekoreerida valitud värvidega, kuigi siingi tuleb leida tasakaal. Väga intensiivsed toonid kõikides seintes võivad ajada lihtsalt öeldes hulluks. Kui dekoreerida üks seinapind, võib teistel seintel kasutada samadest toonidest laenatud värvidega arhitektuurseid detaile, seinariiuleid, pildiraame jne.

Ka mööbliesemetel võiks olla detaile, mis on samalaadses erksas värvigammas. Selleks võivad olla näiteks lauajalad, üksik tool, neutraalsetes värvides vaibas jooksev värvitriip või valgusti. Kui kasutada ühes seinas mustrit ning leida võimalus tuua sama mustrit ka näiteks diivanile või tugitoolile, siis peaks ülejäänud foon jääma ühevärviliseks. Värvitoonid võivad olla erinevad, laenatuna kas tapeedist või kangast, aga siiski ühetoonilised. Ning taas tuleks neid tasakaalustada neutraalse põranda, lae või mõne seinaga. Erksaks võib värvida ka põranda ning siduda selle ühe mustrilise seinaosaga. Siis aga tuleks teised seinad jätta üsna neutraalseks, ka mööbel peaks olema ühevärviline – näiteks valge; teine toon oleks põranda värv.
 

Põranda tooni võib sisse tuua ainult väikestes detailides (näiteks siis, kui põrand on punane või türkiissinine), põhimõtteliselt tuleks hoida kõik seinad neutraalsed ning kasutada ka mustrilise osa kujundamisel võimalikult neutraalseid toone. Üks väike tähelepanek mustrite ja värvide kasutamisel on veel. Mitte keegi ei ole kunagi öelnud, et ruum, mida me käesoleval eluhetkel kujundame, peaks selliseks jääma elu lõpuni. Me ise muutume ajas, muutuvad meie põhimõtted ja eelistused.
Kui üks eluetapp käesolevate mustrite ja Klassikaline intensiivse lilla ja valge ornamentikaga tapeet on valge trepi ning halli põrandakatte abil kenasti tasakaalustatud. Mõnes muus ruumiosas võiks seda toetada põhjatooni mööbliese või tekstiil. Tapeet Cole & Son. Üleelusuurune lillemuster intensiivsel põhjal talub enda ümber vaid tasakaalustavaid ja rahulikke toone. Rohkem mustreid siia kõrvale oleks liiast. Tapeet Casamance. värvidega kooskõlas peaks läbi saama, siis pööra aga uus lehekülg ja tee kõike sama kire ja innuga uuesti!
 

Kuidas mõjutab kujundust ruumi suurus?

 

Kui sisustad oma kodu ise ning ei ole eriti riskialdis, jäta meelde hea rusikareegel. Vali mustrilise seina korral mustri suurus ruumi suuruse põhjal: väike muster väikesesse ruumi, keskmise suurusega muster keskmise suurusega ruumi ning suuremõõtmelised mustrid suurtesse ruumidesse. Lihtne, eks? Baasteadmise võib muidugi ka pea peale pöörata, kui jätkub katsetamisjulgust.
 

Milline kujundus väiksesse, milline suurde ruumi?
 

Väike ruum –vali pehmetes toonides mustrid heledal põhjal. Väga hästi mõjuvad kolmemõõtmelise efektiga mustrid, mis justkui näitavad ruumi suuremana.

Keskmine ruum – võid valida tugevamate ja erksamate värvidega mustrid, kuid nende taust peaks ikkagi jääma neutraalseks ja heledaks, et ruum tunduks pigem suurem kui väiksem.

Suur ruum – võid olla julge nii värvi- kui ka mustrivalikus. Julged, erksad värvid nii mustrites kui ka taustas on siin õigel kohal.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid