Naljakuu askeldusi toas ja aias

Kaja Kurg
Aprilli algul külva suvelilledest kindlasti aedaster, lõvilõug, levkoi ja peiulill. | Shutterstock

Mida aprillis kindlasti tuleks ära teha.

* Suvelilledest külva ettekasvatuseks kuu algul aedaster, lõvilõug, levkoi, peiulill ja keskpäevalill; kuu keskpaiku lillhernes, parkjuur, päsmaslill, rebashein ja pruudisõlg; kuu lõpupoole neiusilm, kosmos, aed-rõngaslill ja lilltubakas.

* Pane potti kannarisoomid ja daaliamugulad.

* Puhasta tiigivesi ära kohe, kui jää on läinud. Ära viivita, sest kui vesi muutub soojemaks, hakkab selles olev orgaaniline aine (puulehed, käbid, kalda- ja veetaimede jäänused jms) lagunema ning paneb vohama vetikaid, mis muudavad vee häguseks ning pinnad roheliseks ja ligaseks.

* Kata murulauk ja rabarber kattelooriga, et saada varem saaki.

* Maasikapeenral istuta mulda tagasi talve jooksul kerkinud taimed. Vanu lehti ära veel korista, sest need kaitsevad öökülma eest.

* Puhasta püsilillepeenrad kuivanud vartest ja lehtedest, kobesta muld ja lisa peenrasse kompostmulda.

* Terita niiduki lõiketerad või vii need töökotta teritada.

* Kui muld on tahenenud ega kleepu enam labida või kaevamishargi külge, tee valmis köögiviljapeenrad. Kaeva mulda komposti ja/või pikatoimelist väetist, sest köögivili vajab viljakat mulda.

* Kerget liivasegust mulda hakka harima kohe, kui maa on sulanud ja suurem sulavesi kadunud, sest sellises mullas tuleb iga hinna eest hoida kevadist niiskust.

*Viljapuid võib lõigata nii kaua, kuni pungad hakkavad avanema. Seni, kuni lehed kasvavad ja saavutavad lõpliku suuruse (umbes jaanipäevaks), ära puud häiri. Seejärel võid uuesti lõigata. NB! Suvel lõigatud viljapuud ei kasvata nii palju vesivõsusid kui need, mida lõigati kevadel.

* Kuu lõpus tee roosipeenral põhjalik hoolduslõikus, kobesta muld, lisa peenrale viljakat kompostmulda ja mineraalväetis.

* Arbuus külva ettekasvatuseks aprilli teisel poolel, melon kuu lõpus.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid