Nooruslik ja maitsekas pisike kodu, mis on valminud säästlikult

Virge Siirak
01.01.2018
Kogu korterit läbib perenaisele omane kuldne-hõbedane ilme. Kullakarva ja hõbedasi detaile on jagunenud ühtlaselt igasse ruuminurka. | Virge Siirak

Liisi kodu on nagu väike valge ime. Stiilne ja kompaktne, detailideni läbi tunnetatud. See on hea näide noore inimese oskusest odavalt, samas maitsekalt oma kodu kujundada.

Kes: Liisi Väli (29)

Mis: 23,5 m² korter 1912. aastal ehitatud puumajas

Kus: Tartu maanteel Tallinnas

Veidi enam kui aasta tagasi ostis Liisi endale oma unistuste korteri. Esialgu oli ta otsinud vähemalt 30 m² suurust elamist. Kuid seda, vaid 23,5 m² korterit nähes ei kahelnud ta ometi jaa-sõna ütlemast.


Remontimisel abiks vanemad
 

„Emal on silma ruumiplaneeringu osas,” märgib Liisi, „ ja kunagi tahtis ta isegi minna arhitektuuri õppima.” Ema aitas luua siseprojekti, muudatusi tehti korteri algses planeeringus.

Kõigepealt lammutati köögis igivana ja hiigelsuur puupliit, mis palju ruumi võttis. Asemele tuli moodulahi, norrakate toodang. Ahi mõeldi algul üle värvida, aga Liisi loobus sellest, sest looduslik hall toon sobib tema korteri värvigammaga nagu valatult. Järgmiseks ehitati väike eraldussein köögiosa ja magamistoa vahele, see liigendab ruumi väikesteks hubasteks tsoonideks. Põrand tooniti valgeks. Lakke lisati dekoorliist, mis tsaariaegsesse kõrgete lagedega puumajja hästi sobib. 

Isa aitas ema jooniste järgi ehitada kaks garderoobikappi. Üks osa garderoobist jäi magamistuppa ja avatud garderoob paikneb koridoris.

Kogu korterit läbib Liisile omane kuldne-hõbedane ilme. Kullakarva ja hõbedasi detaile on jagunenud ühtlaselt igasse ruuminurka. „Tasakaalustuseks on naturaalsed puitdetailid,” lisab Liisi.

 

Eriti head leiud magamistoas
 

Magamistoa uhke sini-kuldse voodipeatsi meisterdas Liisi koos emaga. Aluspõhjaks valiti vineer, millele peale asetati poroloon ja vatiinikiht. Sametkangas osteti Kangadžunglist 50% allahindlusega. Seina peatsi kohal kaunistavad kuldsetes raamides pildid, mis hästi sobituvad voodi kullakarva neetidega. Pildid ise on pärit Uuskasutuskeskusest ostetud vanast saksakeelsest leksikonist, mis maksis 50 senti. Liisi lõikas pildid raamatust välja ja asetas raamidesse. Looduspiltidega ühilduvad maitsekalt H&M-ist pärit lehemotiividega padjad. Ka vastasseinas olevad pildid on enamasti ostetud Uuskasutuskeskusest, üks neist on eriti väärtuslik Evald Okase joonistus.

 

Näitamist väärt
 

Köögi alumised kapid koos integreeritud elektriahjuga olid korteris juba ostuhetkel olemas. Köögimööbli ülemine osa telliti alumise stiili arvestades Saaremaalt Veerikul töötava puidumeistri käest. Kullatud käepidemed ostis Liisi aga e-Bayst. Kapid sisaldavad maitsekaid vanas stiilis nõusid ja klaasesemeid, mis muudavad köögi mõnusalt õhuliseks.

Köögiseinu katavad glasuurplaadid. Liisi alguses kahtles, kas neid sinna üldse panna. Aga tulemust nähes ta enam otsust ei kahetse: struktuurne läikiv plaadipind muudab ruumi suuremaks ja mõjub pidulikult.

Köök on sujuvalt ühendatud elutoaga. Ruumi liigendab vaid Jyskist pärit läbipaistev klaaskapp. Selles vitriinkapis eksponeerib Liisi kauneid leide vanakraamipoodidest.

 

Raske marmor ja muud rõõmsad katsumused
 

Liisile meeldib väga marmor. Aga marmorist laua kojutoomisega sai ta suurt vaeva näha, sest ei osanud arvestada, et väike ese uskumatult raskeks osutub. „Nii ma tulin oma lauaga jalgsi läbi linna, üleni higine ja kurnatud,” naerab ta. Naljakas oli, et sama juhtus ka tema köögitoolidega. Kauplusest öeldi, et toolid on osadeks lahti võetud. Kuid ostu kätte saades selgus, et toolid on juba kokku pandud ja muidugi käsitsi kandmiseks ebamugavalt suured ja kohmakad. Aga parata polnud midagi ja nii tuli Järvelt tulla, kaks tooli kaenlas, kesklinna poole.  

Elutoa lage ehib imeilus kristall-lamp, mis ostetud Espakist. Kuna istumisnurk on üsna väike, oli sinna raske sobivat diivanit leida. Valikut piiras tingimus, et diivan käiks ka lahti. Kuid Eesti firmalt Rave oli selline diivan siiski võimalik tellida.
 

Sarnased artiklid