Nostalgilised sibullilled
Tiina Tammet
Harilik püvilill ehk keisrikroon. | Shutterstock

Vanades aedades püsinud lilled mõjuvad jõulise ja suursugusena, neil on olnud aega kasvada muljetavaldavateks värvilaikudeks.

Vastupidavad ja pikaealised sibullilled püsivad aedades aastaid ilma erilise hooleta. Paljud neist tekitavad nostalgilisi mälestusi vanadest taludest või mahajäetud aedadest. Neid teadlikult aeda valides saame aeda lihtsaid, ent klassikaliselt efektseid taimegruppe, mis ei koorma meid üleliigse poputamisvajadusega. Nad sobivad erineva stiiliga, olgu see siis looduslähedane õu või moodne linnaaed. Siiski peab eelnevalt arvestama oma aia kasvutingimusi, sest päris igal pool ei edene nemadki. Või siis kipuvad mõned neist heades tingimustes pikkade sammudega laiali levima.

 

Elegantne poeedinartsiss
 

Arvatakse, et poeedinartsiss Narcissus poeticus olevat üks esimesena kultiveeritud nartsissiliike. Pärinedes looduslikult Kesk- ja Lõuna-Euroopast, on ta naturaliseerunud ka põhjapoolsemates maades, muuhulgas ka USA-s.

Poeedinartsiss pole väga varajane õitseja ega ka suursuguselt lopsaka õiega, kuid hästi lõhnav õis ning vähenõudlikkus on teinud temast armastatud talu- ja ka linnaaedade lille. Siiski ei taha ta igal pool kasvada, vaid eelistab niiskemat pinnast ja õhku ning mitte tervet päeva kestvat lauspäikest.

Ümberistutamisel-jagamisel tuleks taimed kohe tagasi mulda istutada, sest sibulad ei talu hästi kuivamist. Kuivatatud sibulad juurduvad paremini soojemas mullas, seetõttu oleks need hea mulda panna hiljemalt septembri esimesel poolel.

Istutamisel pange sibul 15–20 cm sügavusele mulda ning kastke mulda korralikult. Piisavalt sügav istutus on vajalik külmaõrnuse tõttu, igaks juhuks võib istutatud sibulad katta maa külmudes puulehtede freesturba vms kihiga.

Nartsissid on kaunid suurte puhmastena, ent nende moodustumine võtab aega – just seetõttu mõjuvadki vanade aedade sordid nii külluslikena.

 

Uhked tulbid
 

Klassikalised punased suureõielised tulbid säravad kevadel vaieldamatult igas aias. Kuigi tulbisorte on väga palju, ei püsi neist enamik pikki aastaid. Ometi on punaseid ja ka kollaseid või roosasid tulpe, mis vanades aedades siin-seal pikalt vastu pidanud, kuid sordinimed, kui neid kunagi on tuntudki, pole teada. Lihtsaim ongi neid hankida üle aia küsides. Asjatundjad soovitavad punast Darwini hübriidtulbi sorti ’Apeldoorn’ ning selle värvivariante. Vastupidavamad on ka nn looduslike tulpide sordid, neid ei tule igal aastal üles võtta ja uuesti maha panna.

Tulbid armastavad parajalt kobedat ja viljakat aiamulda ning päikeselist kasvukohta. Kui aias tegutseb mügrisid, siis tuleb sibulaid kaitsta või siis närilistele loovutada. Tulbisibulad eelistavad juurte kasvatamiseks jahedamat mulda. Nende juured kasvavad edukalt ka veel 0 kraadi juures ning suvine kuivaperiood hoopis soodustab sibulate head arengut. Neid on parem istutada septembri lõpus ja oktoobris.

 

Kuninglik püvilill

Harilik püvilill ehk keisrikroon Fritillaria imperialis on kõrgekasvuline ja pilkupüüdev kollase kuni oranži õiega kevadõitseja, keda iga aednik uhkusega imetleb. Vajab viljakat mulda ja päikeselist kasvukohta. Kui puhmas kasvab liiga tihedaks, tuleb sibulad ümber istutada, muidu taim ei õitse. Püvilille suur sibul pannakse u 15 cm sügavusele mulda. Väidetavalt hoiab vesirotte jt närilisi eemal, aga selle kohta on üksteisele vasturääkivaid kogemusi.

Kirju püvilill Fritillaria meleagris on omapärase ruudumustrilise õiega tuntud ka kui „malelill”. Tal on erivärvilisi sorte ja vorme, mis omavahel kergesti ristuvad. Vastupidav taim lepib ka kehvemate tingimuste ning kergelt varjulise kasvukohaga.

 

Vähenõudlikke sibullilli

Harilik kobarhüatsint Muscari botryoides

Harilik lumikelluke Galanthus nivalis

Harilik puškiinia Puschkinia scilloides

Harilik siniliilia ehk silla Scilla „sibirica”

Karulauk Allium ursinum

Kevadine märtsikelluke Leucojum vernum

Kirju liilia Lilium martagon

Krookused Crocus

Lõokannus Corydalis solida

Talvine lumekupp Eranthis hyemalis

Tiigerliilia L. lancifolium

Tuliliilia L. bulbiferum

 

Sarnased artiklid