Ohtlik ahvatlus muruvaibal

Eneli Käger
Murule puistatud heledad terakesed paistavad hästi silma ning tekitavad loomades ja lindudes uudishimu. | Shutterstock

Murule puistatud väetisegraanuleid proovides võib pere lemmiklooma tabada raske terviserike. Õnneks on olemas ka loomasõbralikke väetisi.

Kevadised murutööd algavad riisumisega, tublimad aiapidajad võtavad ette ka õhustamise ja liivatamise ning siis jõuab tööjärg väetamiseni. Kas muru on vaja väetada, oleneb eelkõige sellest, millise muruga on tegu. Kindlasti tuleb kosutada dekoratiiv- ja spordimuru, mis koosnevad vaid kõrrelistest ja mida niidetakse tihti. Iga niitega viiakse ju ära suur hulk vajalikke toitaineid, näljas murutaimed jäävad nõrgaks, taimik hõreneb ning sammal ja umbrohi tungivad sisse. Mida madalamalt ja sagedamini muru niita, seda rohkem tuleb seda väetada.

Kõige vähem vajavad väetamist ristikurikkad ja looduslikud murud – neid tuleb turgutada siis, kui nad hakkavad hõredaks jääma. Õige aeg kevadel muru väetada on umbes nädal pärast muru kasvu algust. Tavaliselt elustub meie muru aprilli lõpus, seega on paras aeg väetada mai alguses.

 

Tekitab veepuudust ja mürgitust
 

Vanemat sorti muruväetised on üsna suure graanuliga. Murule puistatud heledad terakesed paistavad hästi silma ning tekitavad loomades ja lindudes uudishimu. Koer proovib keelega ja tunneb mõnusat soolakat maitset, tekib isu graanuleid süüa.
Graanulid jäävad kergesti ka käpa all olevate padjakeste vahele, need hakkavad häirima ja loom hakkab käppa näksima, neelates samal ajal väetist.

Kontsentreeritud toitesoolad tekitavad organismis veepuuduse ja võivad kahjustada neere. Mürgituse esimesi tunnuseid on kõhulahtisus. Segaverelisega krantsiga ei juhtu ehk midagi, aga üle aretatud tõukoerad, eriti kääbuskasvulised, võivad saada raske terviserikke. Murutaimede vahel olevate väetiseterade vastu tunnevad huvi ka siilid, võib-olla isegi oravad ning vahel ka mõni kass. Isegi linnud on üritanud suuri graanuleid nokkida, pidades neid toiduks.

Väetisegraanulid on ohtlikud ka väikelastele. Need kleepuvad käpuli murul roomava lapse käte külge ja on varsti koos sõrmedega suus. Maailma avastav lapsuke võib ka lihtsalt uudishimust heleda „pallikese” suhu toppida. Eelnimetatud põhjustel ongi väetispakendil kirjas hoiatus hoida väetis loomadest ja lastest kaugemale. Peenrale või põõsa alla puistatud graanulid ei tohi jääda sinna vedelema, vaid tuleb kohe mulla sisse kaevata.

 

Ohutu graanul
 

Loomasõprade ja lapsevanemate rõõmuks on müügile tulnud ka selliseid muruväetisi, mida kasutades ei pea tundma muret oma hoolealuste pärast. Moodsatel väetistel on nii väike graanul, et lapsel ja loomal on võimatu seda kätte saada. Kuna graanulite pind on töödeldud vahaga, pole soolast maitset tunda ning graanulid ei paku loomale huvi.

Väikeste graanulite eelis on ka see, et need ei põleta murutaimi, jõuavad kergemini läbi rohuliblede mullapinnale ning väetamise tulemus jääb ühtlasem.

Mõistlik on kasutada hooaja alguses pikatoimelist muruväetist. Saada on nii kuuekuuse kui ka sajapäevase mõjuga väetist. Mida harvemini muru väetada, seda väiksem on oht loomadele ja lastele. Lisaks ei jõua pikatoimelise väetise vahatatud graanul organismi sattudes seal lahustuma hakata.
Seevastu kiiretoimelisi muruväetisi tuleb suve jooksul anda mitu korda (kevadel, jaanipäeva paiku ja suve lõpus) ning ohuolukordi tekib rohkem.

 

Samblase muru iluravi
 

Niiske ja sooja talve tõttu vohab praegu murudes sammal. Sellest vabanemiseks võib kasutada samblatõrjega muruväetist. Pärast murule laotamist muutub sammal paari päeva jooksul mustjaspruuniks ja hävib. Väetises sisalduvad toitained ergutavad murutaimede kasvu ning samblatõrjel tekkinud tühikud täituvad kiiresti.

Sambla võib murust ka lihtsalt raudrehaga välja riisuda eriväetist kasutamata. Kokku riisutud sammalt ei maksa ära visata – see sobib suurepäraselt kompostikasti kuiva turba asemel vahekihiks (15 cm kompostitavat materjali ja 5 cm kuiva vahekihti).
Kobedaks rehitsetud mullapinnale on nüüd hea teha muru uuenduskülv. Koos seemnega tasub külvata ka muru rajamise ja renoveerimise väetist, mis soodustab juurestiku arengut ja taimede võrsumist. Et seeme haakuks kindlalt mullaga, tallu väiksem lapp lihtsalt üle, suurema pinna puhul läheb vaja mururulli.

Esinduslikus kohas on muru taastamiseks mõistlikum kasutada paigaldatavat siirdemuru, mis likvideerib näotud kohad hetkega ning ei pea ootama, millal muru tärkab ja tihedamaks muutub. Sobiv väetis kiirendab muruvaiba juurdumist pinnasesse.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid