Päike, värvilaigud ja tagasihoidlik luksus
Silvia Pärmann
Läbi kahe korruse, kohati viie meetri kõrgune sein otsustati katta efektse, justkui pintsliga tõmmatud pärlmutriste kuldsete triipudega tapeediga. Tapeet on omakorda lakitud, et see väga käidavas kohas liiga kiirelt ei määrduks. | Terje Ugandi

Neljaliikmeline perekond teadis uue kodu rajamiseks sobivat krunti otsima hakates algusest peale, et see peab tulema senisest korterist avaram, väga energiasäästlik ja kindlasti puuküttega saunaga. Unistuste kodu loomisel kutsuti appi sisearhitekt Annika Lill.

Tallinna äärelinna vaiksel kõrvaltänaval on maja-rivis vaheldumisi kuuekümnendatel ehitatud viilkatusega eramud ja modernsed majad – hinnatud piirkonda tühja krundi leidmine on võimatu ja ka see kodu kerkis ühe väiksemat sorti elu ära elanud maja asemele.

Keskpäevapäike täidab avatud planeeringuga esimese korruse elutoa osa valguslaikudega ning paneb tammepuidust põranda ja söögilaua elama. Kõige kutsuvamalt mõjub selles puhkusemeeleolu tekitavas valgusmängus just köögi ja elutoa osa vahele jääv söögilaud – pole kahtlustki, et seal päikesepaistes ongi kodu süda.

Maja stiili, suuruse, korruste ja tubade arvu osas olid peremehel selged soovid, nii et projekteerima ja ehitama hakati vaid arhitektuuribürooga koostöös. Annika Lille poole pöördumise ajaks oli üldine ruumiplaneering küll paigas, kuid muudatusi ruumi praktilisemaks muutmise eesmärgil tuli siiski teha. Kuna maja arvestas algusest peale pere vajadustega, jäi planeering üldjoontes paika. Suurima muutusena kasvatas sisearhitekt oluliselt mahukamaks esimese korruse keskel asuvat teenindusplokki, mis toimib nii üleriiete garderoobi kui ka ruumijagajana esiku ja elutoa vahel. Sanitaartehnilised torud sai esimese korruse ploki sisse peidetud nii, et seejärel oli võimalik teisel korrusel sobivaid muudatusi teha. Osa torusid on peidetud puitsõrestikuga kaetud seinalahenduse sisse, lisaks tekkis lae alla vajalik panipaiga-kapimaht söögilauapoolses osas.


Hall betoon ja vaarikaroosa
 

Muutuseid tuli teha ka esteetilistel kaalutlustel.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.