Palavalt põnev Palamuse
Karin Paulus
Kompleksi peaprojekteerija oli arhitektuurselt ja administratiivselt võimekas KOKO. | Terje Ugandi

Palamuse vana kihelkonnakool on kahtlemata mitme põlvkonna eestlaste jaoks olnud koolielu sümbol. Eelmise aasta lõpus valmis ajaloolise koolimaja kõrvale uus külastuskeskus, mis paelub nii arhitektuuri kui ka Eesti kooliloost kõneleva ekspositsiooniga.

19. sajandi lõppu pilku heitev Oskar ­Lutsu «Kevade», mis alates avalausest «Kui ­Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud» kuni vaimuka süžee ning mahlakate karakteriteni on võitnud lugejate südame mitte ainult kirjaridade, vaid ka teatrilava jaoks tehtud kohanduste ja väga võimsalt ­Arvo ­Kruusemendi filmi (1969) «Kevade» kaudu, ­tegi Paun­vere prototüübiks oleva Palamuse tuntuks ning sinna hakkas saabuma aina enam külastajaid.

Ometi jäi aleviku enese kosudes ja haridustee pikemaks ­venides koolihoone väikeseks ning õpilased jaotati ära lausa nelja eri maja ­vahel. 1975. aastal sai valmis uus modernistlik kooli­maja, mille kavandas Maimu Palm. Ometi süvendas kiirelt teisenev elustiil kraapivat nostalgiat vahetu ja siirana tunduva kadunud maailma suhtes, ­mida näitlikustas Lutsu kuulsaks kirjutatud pärimusmaastik kiriku, apteegi ja lihtsa­koelise koolitarega jõe ääres. Nii loodi eesti kultuuri suures iseteadvustamise laines 1987. aastal ­kihelkonnakooli muuseum, millest on sarnaselt Paunvere laadaga kujunenud piirkonna suur turismi­atraktsioon.

Nüüd, enam kui kolmkümmend aastat hiljem sai muuseum korraliku ümber­mõtestamise ja täienduse osaliseks – nimelt avati seal külastuskeskus ehk ­sisuliselt muuseumi peamaja, kus saab ­teha ka näiteks koolitusi ja pidusid. Võib olla kindel, et just ses kohas oleks võinud hõlpsalt libastuda ning soovida lihtsalt maketina järele aimata mõnd aita või ­vana koolimaja.

Üles vuntsitud koolihoonega taluõuele omaselt lähestikku ja ilusti Amme jõe kaldale istutatud visuaalselt kahe kõrge katusega paviljoni ja nendevahelise trepistikuga maja on enam kui meeldiv.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid