Pirn – mahlane maiuspala koduaiast
Kaja Kurg
Suur erinevus õunapuust on see, et pirnipuu kultuurosa on tunduvalt külmaõrnem. | erakogu

Ilusa püramiidja kasvukuju ja läikivate lehtedega ning magusaid vilju kasvatav pirnipuu on aias ühtlasi ka ilupuu eest.

Kes pole pirni tükk aega saanud, sellele tunduvad esimesed suutäied imeliselt head. Kahjuks ei saa küpseid pirne korraga väga palju süüa, sest nad on väga magusad, mõne meelest liiga lääged. Eriti palju on pirnides puuviljasuhkrut, veidi vähem viinamarjasuhkrut ja roosuhkrut. Suhkrute hea vahekord teeb pirnid kosutavaks dieetpuuviljaks põdura tervise korral.
Pirnid on kasulikud, kuna sisaldavad palju kaaliumi ja üldist väsimust peletavaid B-rühma vitamiine, C-vitamiini on seevastu vähevõitu. Pirnid aitavad organismil hästi puhastuda, sest neis on palju pektiini ja kiudaineid. Viljaliha sisaldab puitunud seintega kivisrakke, mis kujundlikult öeldes lausa hõõruvad soolestiku puhtaks sinna kogunenud saastainetest.

 

Õunapuust külmaõrnem
 

Pirnipuu (Pyrus) taimeperekonda kuulub umbes 30 liiki. Neist üks – mets-pirnipuu (P. pyraster) – kasvab meil ka looduslikult, kuid üksnes mahedama kliimaga Lääne-Eestis ja saartel. Ta on seal haruldane ning looduskaitse all.

Meie aedades kasvab harilik pirnipuu (P. communis). Arvatakse, et ta põlvneb erinevatest metsikutest liikidest (mets-, kaukaasia, turkmeenia jm pirnipuust).

Pirnipuu kujundab endale ise üsna korrapärase püramiidse võra. Võrreldes õunapuuga on see tavaliselt kitsam ja kõrgem, oksad harunevad vähem. Pirnipuu võra on hõredam ja oksad valgusele paremini avatud. Osal pirnisortidel on puit kõvem kui õunapuul ja seega ei murdu väiksema väljumisnurgaga oksad nii kergesti.

Kui osa õunasorte on perioodilise viljakandvusega, siis pirnipuud on võimelised saaki andma igal aastal, kui mullas on piisavalt toitaineid ja õiepungad või õied pole külma tõttu hävinud.

Põuda talub pirnipuu õunapuust paremini ja kasvab sealgi, kus õunapuu kuiva pinnase tõttu vireleb. Liigniiskuse suhtes on pirnipuu aga tundlikum, kõrge põhjavee tõttu võib ta kergesti hukkuda.

Suur erinevus õunapuust on see, et pirnipuu kultuurosa on tunduvalt  külmaõrnem.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Sarnased artiklid