Põhjused, miks on viljavaheldus vajalik

Kaja Kurg
Viljavaheldusest on köögiviljaaias palju abi. | Shutterstock

Kui sa oma aiamaal ei järgi veel viljavaheldust ehk külvikordi, siis praegu, enne kui läheb suuremaks külvamiseks ja istutamiseks, on just õige aeg asi läbi mõelda ja kasutusele võtta.

Viljavaheldus on vajalik sellepärast, et üht ja sama kultuuri või selle lähisugulastest liike pole hea pidevalt ühel kohal kasvatada. Miks?

Kolm peamist põhjust:

* Ühte sugukonda kuuluvad liigid kannatavad sageli samade haiguste ja kahjurite all. Kui taimekahjustajale meelepärane kultuur kasvab ka järgmisel aastal samal kohal, on see mullas talvitunud haigustekitajatele ja kahjuritele kohe käepärast.

* Eri kultuurid võtavad mullast erinevas koguses toitaineid. Kui mingi köögivili kasvab pikalt ühel ja samal kohal, siis muld vaesub teatud toitainete osas ja see köögivili ei saa enam piisavalt kätte seda, mida vajab oma n-ö erivajadusteks.

* Taimed eritavad juurte kaudu mulda oma ainevahetusjääke. Samale kultuurile on need mürgised ning hakkavad aja jooksul tema kasvu pärssima.

Kokkuvõtteks: viljavaheldusest on köögiviljaaias palju abi, et haigused ja kahjurid vähem kahju teeksid, ning sa näed vähem vaeva taimekaitsega. Samuti teeb viljavaheldus head mulla tervisele ja taimed kasutavad maksimaalselt ära mulla toitainevaru.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid