Puudutuse võimas vägi

Maria Torm
Paljudele eestlastele üldiselt ei meeldi, kui võõrad neid puudutavad, küll aga talume üsna hästi tuttavate puudutusi. | Shutterstock

Puudutuse tähtsust inimese elus on raske ülehinnata – me kõik teame, kui mõnus on armastatu puudutus. Viimaste aastate uuringute järgi võib suheldes saavutada hella puudutusega isegi rohkem kui heade sõnadega.

Kiire kallistus, õlale patsutamine, õrn käepigistus – kõik need ei tundu esmapilgul paarisuhtes kuigi tähtsad olevat. Praeguseks on aga mitmed uuringud leidnud, et sellised tühisena näivad puudutused võivad edastada üllatavalt palju tundeid.

Veel mõni aasta tagasi arvasid teadlased, et puudutused vaid kinnitavad sõnadega väljendatavaid emotsioone, kuid nüüd on leitud, et puudutustel on lausa oma sõnavara ja lauseehitus. Puudutuste keelel on nõnda keeruline struktuur, et teadlased alles tegelevad selle lahtimõtestamisega.
Näiteks võib tuua DePauw’ ülikoolis tehtud katse, kus vabatahtlikel paluti oma tundeid väljendada, puudutades kergelt kinniseotud silmadega võõrast. Tuli välja, et inimesed olid võimelised puudutusega edastama viha, hirmu, armastust, tänulikkust, kaastunnet, vastikust ja kurbust 78-protsendise täpsusega.

 

Väljendab sõnadeta armastust
 

Et aru saada, kui sügavad tunded teie suhtes valitsevad, võiksid jälgida, kui palju te tavaelus teineteist põgusalt puudutate. Mida rohkem puudutusi ja mida kauem need kestavad, seda parem. Miks?

Harvardi ülikooli teadlased viisid 69 paariga läbi vestlusi, paludes neil omavahel arutada raskeid eluperioode, näiteks pereliikme haigust, vanema surma või tööprobleeme. Intervjuu ajal lugesid teadlased kokku, mitu korda kaaslased teineteist puudutasid; pärast aga paluti kahe nädala jooksul anda iga päev ülevaade sellest, kui rahul nad oma suhtega olid.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Sarnased Artiklid