Riina Hein: "Suvel tuleb koguda rõõmu südamesse"

Esme Kassak
08.05.2018
Oma tegemistes on Riina Hein alati olnud avatud uuele ning tal on terve nimekiri asjadest, mida soovib veel teha, ja kohtadest, kuhu minna. | Olga Makina

Möödunud sügisest annab veel hiljaaegu filmimaastikul režissööri ja produtsendina aktiivne olnud Riina Hein iidseid Hiina tervisetarkusi tutvustavaid kursuseid.

Riina Hein tunnistab, et teeb filme meeleldi ka edaspidi, samas praegu on tema elus etapp, kus jätkab enda arendamist qigong'is ja Hiina meditsiinis ning annab juba omandatut edasi kursusi tehes ja Hiina enesetervendamise võimlemisrühmi juhendades.

 

Teadmisi tuleb jagada
 

Tegelikult on Riina juba üle 20 aasta tegelenud erinevate Hiina enesetervendamise viisidega ja ta on Zhong Yuan Qigongi (harjutustekogu enesearendamiseks ja ravimiseks – toim) litsentsitud instruktor. Ka teiste koolitamiseni jõudis ta juba mõnda aega tagasi, lihtsalt nüüd moodustab see suurema osa tema tegemistest.

"Öeldakse, et kui sa õpid selliseid vanu tarkusi, siis ühel hetkel antakse sulle teada, et pead hakkama neid ka ise jagama – neid ei tohi ainult endale hoida," räägib Riina. Ta tunnistab, et valmisolekutunnet ei pruugigi tulla, ent kusagilt peab alustama ning kõige tähtsam on alati see esimene samm astuda. Tema esimene samm sai astutud, kui ta õppis kümmekond aastat tagasi psühho- ja hüpnoteraapia koolis.

"2008. aastal oli meil laager Käärikul, kus õpetaja ütles, et hommikuti on võimalik osavõtjatel näidata oma oskusi ja teisi õpetada. Ma siis mõtlesin, et õpetan ettevalmistavaid harjutusi Zhong Yuan Qigongist. Hommikul kogunes sinna igavene suur ring! Kokku oli meid laagris umbes sada inimest. Üks naine tuli pärast minu juurde ja küsis, kas oleksin nõus teda õpetama, ainult et ta on Raplast. Ütlesin, et kui ta saab kokku grupi huvilisi, siis teeme. Läks natuke aega mööda ja tal olid inimesed olemas. Siis mul ei jäänudki muud üle. Leidsin, et kui ma pole praegu valmis, siis pole ma kunagi valmis." Nii sai kokku Riina esimene rühm ja natukese aja pärast lisandus neid juba ka Tallinnasse, Tartusse ja Võrru.

Kui praegu Riina nädalakava vaadata, siis on see päris tihe: erinevad kursused ja grupid Tallinnast Võruni välja, sekka nõustamised ning ka koolitused firmadele. Eriti tihedaks teeb tema graafiku sügisel õpetajate majas alanud koolitus, mis käsitleb tervise toetamist eri aastaaegadel Hiina iidsete tarkuste järgi, sest iga aastaaja kohta on vaja kursus ette valmistada. Selle loengusarjaga kavatseb ta jätkata ka uuel hooajal. Kui välja arvata sügisene "Pealtnägija" saade, kus Riina oma koolitustest rääkis, saavad grupid täis ilma suurema reklaamita, sõna lihtsalt levib. "Paljud on mulle öelnud, et ei tea isegi, kuidas äkki info tema meilikasti jõudis; et ju ma pidin tulema nende juurde oma teadmistega."

 

Kulgeb koos teistega
 

Võib öelda, et õpetajakutse, mille Riina lapsena ühe võimaliku elukutsena välistas, on omamoodi ringiga tema juurde tagasi tulnud. Õpetajaks ta end siiski ei nimeta, vaid hoopis kooskulgejaks. "Õpetaja on minu jaoks teine mõiste. Mina olen kooskulgeja, kes jagab neid oskusi, mis mul on. Minul on lihtsalt ühed oskused, teistel teised. Suure algustähega õpetaja on midagi muud."

Ta selgitab, et õpib teisi õpetades ka ise päris palju, sest omaette kunst on näha nii-öelda teise inimese keha sisse ja seeläbi teda juhendada. "Minu asi on õppida asend oma keha kaudu selgeks ja siis aru saada, mis võib teise kehas toimuda, kui tal harjutus kohe välja ei tule." Mida väiksem rühm, seda paremini saab Riina igaühele pühenduda ja jälgida arengukohti.

Õigel kehahoiul on tervendavas võimlemises tähtis roll, et saaks kehas eri osasid õigesti lõdvestada ja ei teeks kogemata kasu asemel kahju, samuti energia liikumise pärast. "Me kõik tahaksime tohutult osata energiaga töötada. Kõik tahaksid kangesti tervendajaks ja selgeltnägijaks saada, aga tegelikult on kõigepealt vaja õppida lõdvestama iseennast, oma keha ja vaimu. Alustuseks tuleb õppida, kuidas luua sisemist rahu ja saada ühendus oma keha ja meelega. Seda ei teki, kui keha on pinges ja meel igapäevamuredest tulvil," selgitab Riina.

Harjutusteks vajalikud asendid kuluvad marjaks ka argielus, sest kõigil tuleb vahel ette olukordi, kus tuleb pikalt seista või istuda. Neid harjutusi on võimalik teha töö juures, kodus, bussis.

 

Tegeleb ka tunnetega
 

Riina viimasel paarikümnel aastal õpitu haakub hästi Hiina meditsiini põhimõttega, mille kohaselt vaadatakse inimest tervikuna, mitte keha ja vaimu eraldi. "Ei ole eraldi meel, vaim ja hing ja keha. See on üks tervik ja selle ühe tervikuna ta kas läheb katki või jääb terveks. Sellesse tervikusse kuuluvad ka emotsioonid," räägib ta. Olles täiendanud end psühholoogia valdkonnas, viibki Riina väiksemates rühmades läbi tunnetega tegelemise töötubasid ja teeb ka individuaalnõustamisi.

Mõlemal juhul täiendab ta üht teisega, et hoida tervikut tasakaalus. Töötubade ja kursuste juurde kuuluvad lahutamatu osana alati Hiina lõdvestavad võimlemisharjutused. Emotsioonide tasakaalu saamine on samas oluline lähtepunkt energiatega töötamisel, kuhu Riina tervendava võimlemise rühmadega sammhaaval liigub. "Nii kui hakkad energiatega tööle ja sinus on mõni emotsioon väga tugevalt üleval, siis sa hoopiski võimendad seda emotsiooni, mitte ei rahusta ennast," märgib ta. Osalejate vanus rühmades on lai: kõige noorem on kümneaastane ja vanimad üle 70sed. Kui lõdvestusharjutusi pingetest vabanemiseks võivad teha kõik, siis energiate harjutusi lapsed kaasa teha ei tohi.

Selleks et ise kõiki seoseid veel paremini mõista ja teistele edasi anda, õpib Riina nüüdseks juba teist aastat Rene Bürklandi juures Hiina meditsiini. "Ma ei õpi sellepärast, et minust saaks nõelravi- või Hiina meditsiini arst, vaid et ma ise mõistaksin paremini kõiki neid allhoovusi, miks üht või teist harjutust vaja on ja kuidas Hiina meditsiin näeb inimest. Minu meister Hiinas ei õpetanud meile Hiina meditsiini, kui tema käe all Zhong Yuan Qigongi õppisime. Ainult omal käel erinevatest allikatest otsides on seda mõista üsna keeruline." Muidu infomüra vältida püüdev Riina näeb internetis samas ka kasutegurit, sest sealt saab ta teadmisi veelgi täiendada just teda huvitavaid teemasid otsides.

 

Muutuste innustaja
 

Üheks emotsioonidega tegelemise näiteks toob Riina mõne aasta taguse läbipõlemise ennetamise kursuse Ida-Virumaa õpetajatele. Tulemuseks olid muljet avaldavad muutused.

"Kõige rohkem teebki rõõmu, kui võimlemisgrupis tuleb inimene ja ütleb, et sai pikaaegsele vaevusele abi, või näed, kuidas inimesed alustavad oma tõelise potentsiaali kasutamist pärast grupitööd või individuaalnõustamist. Võtavadki kätte ja teevad uusi projekte ning tulevad ja ütlevad, et nende elu pole enam nagu vanasti!"

Selline tagasiside annab ka Riinale endale julgust ja süstib usku, et teeb õiget asja. Ta rõhutab, et oma soovide elluviimiseks tuleb lihtsalt kusagilt peale hakata. Ja selleks, et päriselt ka unistused täituksid, tuleb ühel hetkel julgeda täispangale minna, mitte asuma endale tagalat kindlustama.

"Kui hakkad tagalat kindlustama, siis ei juhtu midagi. Ma olen kunagi teinud "kindlustusi" enda jaoks – sellest ei ole midagi välja tulnud. Asjad lähevad valesti." Riina leiab, et tagalat kindlustades kaob fookus, sest kogu energia läheb kindlustamisele ja tõelisi tegusid ei järgne. Neid, mis muudavad inimese enda ja teiste maailma paremaks.

Mismoodi Riina siis seda imet inimestega teeb? Tegelikult võib seda nimetada ka kootsinguks (ingl coaching), kus ta suunab inimesi ausalt endasse vaatama ja leidma üles oma soovid ja tugevused.

"Kui teed midagi, tuleb sellesse panustada täiega ja end usaldada. Sul peab olema selline tunne, et selja taga on kuristik ja kuskile pole minna. Ainus võimalus on minna edasi." Samamoodi jõudis Riina ise sügisel tervise ja aastaaegade kursustega alustades tegevuse juurde, mis teda tõeliselt köidab. Riina tegi veel hiljaaegu olude sunnil palgatööd, ent töö kõrvalt poleks ta saanud praegustele tegevustele sellises ulatuses pühenduda, liiatigi kannab ta hoolt oma haige ema eest. "Ma lihtsalt otsustasin, et ma teen nii. Võtan kõik need oskused, mis mul on, mis seal enam oodata."

 

Avatud kõigele uuele
 

Oma tegemistes on Riina alati olnud avatud uuele ning tal on terve nimekiri asjadest, mida soovib veel teha, ja kohtadest, kuhu minna. Selliste nimekirjade koostamist soovitab ta ka teistele, sest muidu jäämegi oma unistusi edasi lükkama. "Elu on nii lühike. Ei ole mõtet kõiki neid asju lükata kuhugi ära, et küll ma kunagi teen."

Teisalt on Riina varmalt valmis katsetama asju, millega elu teda kokku viib ja mis temas huvi äratavad. Just nii jõudis ta omal ajal esimeste Hiina praktikateni, alguses taiji'ga tegeledes ja hiljem qigong'i enda jaoks avastades.

Põnevaid asju on aga tema elus olnud veelgi. Vähem teatakse ehk, et Riina on omal ajal kaardilugejana rallit sõitnud ja see meeldis talle väga. Ta möönab, et tegemist on ohtliku alaga, ent selle aluseks on usaldus. Kui juht hakkab vähegi kõhklema ja kaardilugeja öeldus kahtlema, siis rallit ei sõida. Samuti mitte siis, kui kaardilugeja mõtleb kogu aeg, kas juht ikka keerab õigele poole. Samasuguse usaldusega on mõneti võrreldav Argentina tango tantsimine, mille Riina avastas enda jaoks ükskord reisil olles. Tehes teles kunagi reisisaatesarja "Reisipaun", proovis Riina kas või iseendale tõestuseks benji-hüppe ära. Ka meie kohtumise ajal on Riina alustamas ühe täiesti uue oskuse omandamist, ent esialgu ta seda laiema ringiga ei jaga.

 

Üksik reisisell
 

Soov avastada maailma avaldub ka Riina suures reisikires, ja reisida meeldib talle pigem üksinda.

"Muidugi siis ei saa sa jagada oma kogemusi teistega, aga sul on alati võimalik hakata kellegagi rääkima. Kui lähed kahekesi või suurema seltskonnaga, siis on see maa nagu dekoratsioon, sest suhtled kogu aeg kellegagi grupis. Kui oled üksi, siis paratamatult on võimalus olla omaette, aga ka hoopis sügavamalt suhelda selle riigi ja rahvaga. Ja sattuda väga imelistesse paikadesse, käia ka inimeste kodus, kuhu muidu ei satu."

Riinat kuulates ja ka kursustel kõrvalt jälgides tekib tunne, et ta võiks vabalt raamatu kirjutada, kuid see tema plaanidesse ei kuulu. Kes siiski soovib sest kõigest natukenegi osa saada, on oodatud Riinaga koos kulgema. Suvel plaanib ta teha nii algajatele kui ka edasijõudnutele kolme-neljapäevased laagrid, mille kohta leiab kindlasti infot tema Facebooki lehel. Samuti seisab tal aastaaegade kursuse hooaja lõpetuseks ees suve ja tervise teema.

 

Suvest südamerõõmu
 

Rääkides Hiina tarkustest seoses läheneva suvega, jõuab Riina südame tervise ja rõõmu tundmise oskuseni.

"Suve organ on süda, ja emotsioon, millega tuleb tegeleda, on rõõm. Eestlaste puhul seda hirmu pole, et rõõmu liiga palju oleks. Kõige suurem soovitus on, et mitte ainult suvel, vaid kõigil aastaaegadel proovida leida iga päev midagi, millest rõõmu tunda, olgu selleks päike või mõne imelise inimese silmavaade ja naeratus." Riina rõhutab, et oluline on osata tunda rõõmu ka selle üle, mida me ise teeme, ja end väärtustada. Enda kiitmine õnnestumise eest pole tema sõnul sugugi ebaviisakas või egoistlik. Kui midagi tuleb hästi välja, tuleb endale seda ka öelda.

"Me ootame, et võiksime rõõmu tunda ainult siis, kui on midagi suurt. Aga kui me rõõmu ei julge tunda või pisendame seda, siis me tegelikult ei toeta oma südant. Kui südames pole piisavalt rõõmu, siis pole ka jaksu. Ja eestlastel ongi veresoonkonna ja südamega väga palju haigusi," tõdeb ta. Endale halvasti ütlemine toob kaasa tunded, mis lõhuvad seest ära, muudavad tigedaks ja teevad lõpuks haigeks. "Nii ei saa! See käib ikka nii, et elan iseendaga rahus ja siis on ka teistel minuga tore olla." Koolitustel tegelebki Riina muuhulgas sellega, et osalejad leiaksid üles oma rõõmuallikad, minnes selleks kasvõi lapsepõlve tagasi.

Mis aga Riinale endale rõõmu teeb? Riina tunnistab, et on kaks asja, mis teda ühtviisi inspireerivad: üks ongi Hiina tervise teemadega tegelemine ja teine filmide tegemine. Ta on teinud erinevatel teemadel üle poolesaja filmi ja on valmis edaspidigi tegema mõne, kui tellitakse. Kaameraga on Riina ka vabal ajal sõber, ning kui läheb end loodusesse laadima, on tal aparaat ühes. Hoolitsedes igapäevaselt ema eest, jõuab Riina metsa vähem, kuid võtab seda kui üht eluetappi.

"Praegu käin ma emaga peaaegu iga päev Nõmme mändide all jalutamas ja tunnen rõõmu, et mu ema mul alles on. Eks tulebki aru saada, et elus on ka erinevaid etappe. Siis tuleb leida endale teised võimalused. Lisaks on minu rõõmuallikateks kõik inimesed mu gruppides, kes lubavad mul oma arengus kaasas olla. See läheb mulle väga korda."

Sarnased artiklid