Roheliste tõrjevahenditega taimehaiguste vastu
Eneli Käger
Mulla pinnale ja juba nakatunud taime lehtedele saputatuna pidurdab tuhk haiguste levikut. | Shutterstock

Taimsetes pritsimisvahendites toimivad ühendid lagunevad väga kiiresti, mistõttu tõrjet tuleb tihti korrata – 3–4- või vähemalt 7-päevase vahega.

Põldosi.
Vala 30 g kuivatatud või 100 g värsket ürti üle 0,3–0,5 l veega ja lase 24 tundi seista. Seejärel keeda 20–30 minutit, kurna ning lahjenda veega mahuni 2,5 l. Võid segada ka nõgeseveega. Kui tahad vahendi tõhusust suurendada, pane lahus käärima (4–5 päeva).
Pritsi 10–14-päevase vahega. Põldosi on tõhus fungitsiid jahukaste ja ebajahukaste tõrjeks ning pidurdab ka roosteliste levikut. Mõjub kahjulikult lehetäidele ja punasele kedriklestale, tõstab taimede stressitaluvust.

Põldosja tõmmise tegemiseks võta varsi, lehti ja juuri. 250 g ürdile lisa 10 l kuuma, 70–80° vett. Lase 24 tundi seista ja kurna. Kasuta lahjendamata. Üldtugevdav seenhaiguste vastu.

Kõrvenõges + põldosi.
Keeda 250 g värsket peenestatud nõgest ja 250 g põldosja tasasel tulel kaane all 20 min 2 l vees, siis kurna ja lahjenda mahuni 10 l. Kasuta kärntõve (tahmlaiksuse) ja lehetäide, samuti ripslaste, rohulutikate, tirtide, lehekirpude ja kedriklestade tõrjeks.

Kuuseokka tõmmis.
Vala 100 g värskeid või 30 g kuivatatud kuuseokkaid üle 1 liitri veega. Lase ööpäev seista, siis keeda 30 minutit ning kurna ja jahuta. Lahjenda veega vahekorras 1 :10. Tõrjub jahukastet.

 

Ühtede ja teiste vastu
 

Suru 50 g küüslauku läbi küüslaugupressi ja lisa 300 ml toasooja vett. Hoia pimedas ja suletuna 3–4 ööpäeva. Pritsimislahuse tegemiseks võta seda 15 ml (1 sl) liitri vee kohta. Pritsi taimi 2–3-päevaste vahedega 5–7 korda. Mõjub kahjulikult lestalistele, lehetäidele, ripslastele, erinevatele ussikestele; toimib lõhnaeksitajana. Aitab ka seente (jahukaste, hahkhallitus ja roostelised seened) ning bakterite vastu.

Sibula ja küüslaugu leotis. Haki kaks suuremat küüslauguküünt ja keskmine sibul võimalikult peeneks, vala üle 1 liitri toasooja veega. Lase suletuna toatemperatuuril 24 tundi seista. Pritsi nädalase vahega 3–4 korda. NB! Iga kord valmista uus lahus. Mõjub kahjulikult lestalistele, lehetäidele, ripslastele, erinevatele ussikestele ja seentele (jahukaste, hahkhallitus ja roostelised seened) ning bakteritele.

Koirohu leotis. Lisa õitsemise ajal korjatud 1 kg värskele (200–300 g kuivale) koirohuürdile vett ja keeda tasasel tulel kaane all 10–15 minutit. Kurna ning lisa vett, kuni saad 5 liitrit kontsentraati. Pritsimiseks lahjenda veega vahekorras 1 : 2. Kontsentraat säilib õhukindlalt suletuna jahedas ruumis 3–4 kuud. Tõrjub rohulutikaid, mitmesuguseid röövikuid, tõusmepõletikku, hahkhallitust ja roosteseeni; toimib lõhnaeksitajana.

Leedri tõmmis. Valmistamisel ei tohi kasutada toidunõusid! Vala 400 g leedripuu lehti ja noori võrseid üle 3 liitri veega ning keeda tasasel tulel kaane all pool tundi. Kurna ja kasuta lahjendamata dekoratiivtaimedel jahukaste ning tahmlaiksuse tõrjeks, samuti lehetäide ja röövikute hävitamiseks. Kuumalt pudelisse villituna säilib lahus kuni kolm kuud.

Põld-piimohaka leotis. Peenesta õitsemise ajal korjatud taimepealsed, vala üle sooja veega (30–40 °C) arvestusega 1 : 3. Siis lase 6 tundi seista, kurna ja pritsi taimi. Korda pritsimist 3–4 päeva tagant, kuni jahukaste haigusnähud kaovad.

Tuhk toimib nagu naturaalne fungitsiid ja insektitsiid tänu oma tugevale leeliselisele reaktsioonile ning võimele kiiresti muuta ümbritsevat pH-d. Ent tuleb meeles pidada, et osa taimi on happelembesed, nii et neile ei maksa tuhka peale ega alla raputada. Mulla pinnale ja juba nakatunud taime lehtedele saputatuna (piisab 1 mm) pidurdab tuhk haiguste (jahukaste, hahkhallitus jt) levikut.

Vala 300 g sõelutud puutuhale keeva vett, keeda 20–25 minutit ja lase siis settida. Kurnatud vedelikule lisa vett, kuni seda on 10 liitrit. Kleepuvuse parandamiseks lisa 40 g rohelist seepi.

Vala 20–30 g tuhka üle 1 liitri kuuma veega. Kurna ning kasuta köögivilja- ja dekoratiivtaimede tõusmete pritsimiseks mitmesuguste haiguste vastu.
Võta 100 g puutuhka, vala peale 1 l vett ning kuumuta segu kaane all tasasel tulel umbes 1 tund. Taimede ja nende aluse mulla pritsimiseks võta 3 osa leotist ja 7 osa vett.

Millega kahjureid tõrjuda, sellest saad lugeda SIIT.

 

Sarnased artiklid