Saagu valgus vannitoas ehk kuidas kujundada vahva vannituba
Igal ruumil oma isikupära ja sellest tulenevalt ka erinev valgustusprojekt. | Shutterstock

Tänapäevane vannituba ei ole lihtsalt tagasihoidlik hügieenikamber, vaid kutsuvalt meeleolukas kodune ruum. Ka nappidel ruutmeetritel on võimalik kujundada hästi vahva vannituba.

Vannitoa planeerimine algab täpselt paika pandud plaanilahendusest, kujunduskontseptsioonist, materjalide ja kogu sisustuse valikust. Sellele järgnebki elektri-valgustuse lahendus.  

Vannitoas vajatakse üldvalgustust ja kohtvalgusteid, soovi korral meeleoluvalgustust. Niisketes ruumides on elektritöödel turvalisuse nõuded: kasutatakse niiskuskindlaid valgusteid (alates IP 44) ja pistikupesi.

 

ÜLDVALGUSTUSE vajadus sõltub vannitoa suurusest.

Tavaliselt on igas vannitoas ühtlane laevalgustus. Kuna vannituba võib olla muudest eluruumidest tunduvalt madalam, siis on siin sageli ehitatud ripplaed, mille taga asetsevad erinevad juhtmed jms. Ripplakke on väga mugav paigaldada süvistatud valgusteid, mis on madalas ruumis ka praktilised. Vannitubades võiks ripplagede puhul üldvalgustusena kasutada ka karniisivalgustust (kaudne valgus), mis loob romantilisema meeleolu.

Suuremas, luksuslikus vannitoas võiks laes rippuda uhke lühter, kuid siis peaks seda võimaldama ruumi kõrgus.
Kui tegemist on väikese duširuumiga, siis vahel piisab ainult kohtvalgustitest seinal.

 

KOHTVALGUSTI olgu kindlasti vannitoa valamulaua ja peegli juures.

Peegli valgustamiseks on mitmeid võimalusi: karniisivalgustus peegli kohal laes, valgusti peegli kohal või kõrval seinal või hoopiski peegli taga (nagu sageli poest ostetavatel valmispeeglitel).
Tore on, kui vannituppa mahub tugitool, kus pärast veeprotseduure end pehmesse rätikusse mõnulema sättida. Sellise istumiskoha juures võiks samuti olla kohtvalgusti, ka põrandalamp, et soovi korral juukseid föönitada või end kreemitada.

 

MÕNULEMISEKS-LÕÕGASTUMISEKS MÕELDUD MEELOLUVALGUSTUSEKS sobivad leedvalgustid.

Leede saab paigaldada pea kõikjale: riiulite alla, niššidesse, ka karniisivalgustuseks. Klaaspindadele annab valgusriba erilise sädeluse. Valgustite põrandasse paigaldamisekski on võimalusi.
Romantikud toovad vannituppa ka küünlavalgust, aga kindlasti tuleb mõelda turvalisusele.

 

LÜLITID

Oleks õigem lülitid paigaldada vannituppa, sest kui need jäävad väljapoole, siis ei ole neid hõlbus kasutada ja keegi võib kogemata vannitoa pimedaks lülitada.

Valgustust planeerides otsusta, millised valgustigrupid millise lülitiga töötavad. Osa lüliteid võiks paikneda kohtvalgustite juures, kus neid on mugavam kasutada.
Alati on hea reguleerida valgustugevust reostaatlülitiga, eriti mugav on see laevalgustite puhul.
Tänapäeval võimalik kasutada ka puutetundlikku lülitust.

 

PISTIKUPESAD

Kui vannitoas pesumasinat ka pole, siis elektrit on ruumis vaja ikkagi. Kõigepealt on vaja teada, kas vann tuleb tavaline või vajame selle puhul ka toidet (vannide paigaldusskeemidel on info olemas).

Kindlasti on pistikupesi vaja peeglite juures, kus kasutatakse fööni, elektrilist hambaharja, pardlit jne. Kui vannitoas istumisnurk, siis sealgi peaks läheduses olema pistikupesa(d).

Tavaliselt on seinal rätikute kuivatusraam. Kui see on elektriline, siis on sinnagi toidet vaja. Pistikupesi on vaja kõikjale, kuhu plaanime meeleoluvalgustust.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid