Salto – maastikumajade loojad
Karin Paulus
Rapla gümnaasiumi arhitektuur lähtub ajaloolisest koolihoonest ja looduslikust reljeefist, siseruum on lahendatud maksimaalselt sujuvana. | Salto / Sisearhitektuur: Pille Lausmäe, Kerli Lepp

Salto arhitektuuribüroo käilakujud Maarja Kask ja Ralf Lõoke ning nende kaasvõitlejad on saanud viimastel aastatel hakkama vapustavate teostega ja konkursivõitude kaudu on aina lisa oodata.

Äsja on valmis saanud uhke Rapla riigigümnaasium, mis on loomult küllaltki sarnane Viljandi kooliga, kus samuti saavad kokku uus ja vana maja, lisaks on tegu paljude jaoks puhtakujulise gümnaasiumiga.

Maarja Kask: Kõige intrigeerivam on arhitekti jaoks alati krunt koos oma looduslike ja linnaehituslike joontega. Rapla ja Viljandi puhul võib tõesti tuua palju paralleele. Viljandi riigigümnaasiumi krunt asub reljeefsel maastikul ajaloolise õppehoone ja Ugala teatri ees asuva tiigi vahel. Lahendus oli fookustatud just avatud kooliruumide sidumisele piki vee äärt kulgeva loodusmaastikuga.

Rapla gümnaasiumi arhitektuurne lahendus lähtub samuti ajaloolisest koolihoonest ja looduslikust reljeefist, mida ääristab kolmest küljest jõgi. Juurdeehitus on paigutatud jõekäänaku keskele nii, et sealt avaneks panoraamvaated ümbritsevale maastikule, ja kogu hoone logistika järgib tundlikku looduskeskkonda.

Ralf Lõoke: Võrreldes Viljandi riigigümnaasiumi jõulise lineaarsusega on Rapla riigigümnaasium ruumiliselt mitmekesisem ja tundlikum. Rapla pole võib-olla pealiskaudselt vaadates ennast nii kiiresti avav ja kujult radikaalne kui Viljandi, aga see on juba tingitud kruntide erinevustest, sest ka Viljandi gümnaasiumi kuju ja sisemine logistika, nagu Rapla omagi, tuleneb ainult krundi kvaliteetide maksimaalsest ärakasutamisest.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.

Artikli märksõnad