Saunaehitus | Leilivõimalus maakoju!
Tiina Lang
Shutterstock

Saunamaja ehitada lastes peab end olulisega kurssi viima ja ise ninapidi juures olema, soovitavad asjatundjad. Ise ehitades tuleb aga järgida vajalikke toote- ja paigaldusjuhiseid, et kõik ootuspäraselt õnnestuks.

Maakodus ümberkorralduste või lisavõimaluste loomist ei takista alati rahanappus, vaid sageli hoopis ajapuudus. Nii libiseb mõnigi soov kaugemasse tulevikku, sest pole mahti sellega tegeleda. Viiruseaeg on andnud vabadust olla rohkem suvekodus ning keskenduda ühtlasi sealsetele toimingutele ja vajadustele, millest üks võib olla ammu igatsetud saun. Ilma kärtsu leili ja kähara värske vihata ei tundu maakodu olevat see päris õige.

Võimalusi saun püsti panna on üksjagu: võib tellida nii karkassi kui ka valmis saunamaja. Paarikümneruutmeetrine hoone ei vaja ka ehitusluba. Mihkli meistrimehena saab ehitada ise, uurides vajaduse korral saunamaja ehitusraamatut või soovitusi internetist. Võib kaasata abilisi või tellida ehitaja. Igal juhul peab aga olema saunaehituse olulistest aspektidest teadlik.

Urmas Truusa, ACO Nordicu juhatuse liige, on sauna ehitanud nii linna- kui ka maakoju ning nõustab nüüd samal temal oma sõpra. Tema sõnab, et sauna ehitusvariante on tõesti palju: kes teeb selle konteinerist, kes bussist – kerisega kuuma ruumi saab meisterdada millest tahes, kuid osata tuleb keskenduda tähtsale.

„Konstruktsioonid ja nende sõlmed peavad olema ehitatud selliste materjalidega ja niisugusel moel, et oleks tagatud nende kestvus,” rõhutab Urmas ning soovitab mõelda, kui palju maksab ühe sauna, vannitoa või duširuumi ehitamine. „Siis on selge, et materjalide ja detailide pealt pole mõtet raha eriti ”kokku hoida, sest ehitamine ise on mitu korda kallim. Mina soovitan kasutada kvaliteetseid materjale ja vaadata, et sõlmed oleksid õigesti ehitatud. Siis kestab saun kaua ja näeb kena välja.

 

Marek Mardisoo, EstHusi ristkiht-naelpuidu tootejuht, toonitab samuti, et kõige tähtsamad on sauna konstruktsioonid, kuna saun on hästi suure niiskuskoormusega hoone. „Maakodus on see ilmselt ka enamiku aja aastast kütteta, mistõttu on hästi tähtis, et konstruktsiooni sees ei hakkaks tekkima hallitus ega mädanik ning sinna ei teeks pesa närilised. Kui konstruktsioonis kasutatakse materjale, mis ei ole difusioonile avatud ehk takistavad niiskuse liikumist, siis sellised hooned on suurenenud riskiga. Iga väiksemgi planeerimis- või ehitusviga võib hiljem valusalt kätte maksta.”

Arvestada tuleb ka seda, et kui külmal ajal suvekodu sauna ei kasutata, siis peab olema võimalik see talvekorda seada – katkestada võimalikult mugavalt veevarustus ja lasta torustik veest tühjaks. Tuleb olla kindel, et torudesse ja segistitesse ei ole jäänud vett. Avatud asendis kraan ei külmu katki.

„Mõistlik on isoleerida veetorud, et vesi torudes ei külmuks, paigaldada vahekraanid jms. Saunas peavad olema tuulutus- ja õhutusvõimalused, et ruum ei jääks niiskena seisma,” räägib Urmas Truusa, pidades ventilatsiooni väga tähtsaks. „Kui talvel sauna ei köeta, siis ventilatsiooniavad peaksid olema lahti, et õhk pääseks liikuma.”

 

Ühtlane õhuringlus ja äravool
 

Vaja on läbi mõelda, kas kütta saunakerist teisest ruumist või leiliruumist. „Läbi seina küttes püsib leiliruum puhas: pole tuhka, tolmu ega puusodi. Samuti on see mugavam,” leiab Urmas Truusa. Pealegi, kui kütta sauna samast ruumist, siis põletab see märksa rohkem leiliruumi hapnikku, mistõttu peab õhu juurdevool sinna olema parem.

„Ventilatsiooni on võimalik ehitada kahte moodi, kuid tõmme peaks olema n-ö altpoolt, uus õhk tulema kerisele pealtpoolt. Kui õhutusklapid on lava all, siis muutub põrand külmaks ja jalgadel on jahe, ülevalpool aga väga kuum. Õhuringlus peaks jaotuma ruumis ühtlaselt. Saunaõpikutes on palju ka sellekohaseid skeeme. Kõik sõltub sauna kujust ning kerise ja ukse asukohast, millest lähtudes ventilatsiooniavade asukohti kavandatakse.”

Leiliruumis võiks olla aken. Mitte ainult kauni väljavaate pärast, sest saunatades akent korraks avades saab leiliruumi lasta korraga palju värsket õhku. Pärast saunaskäiku saab aga ruumi tuulutada.

„Ostma peab spetsiaalse klaaspaketi. Aken ei tohiks olla seestpoolt töödeldud. Kasutama peaks viimistlemata puitu, mis tuleb saunavahendiga üle käia,” nendib Urmas, kes ise kõik sauna puitpinnad kaitsevahenditega töötleb ja viimistleb. Nii ei ima pinnad vett ega määrdu kiiresti. „Samas kaitsevad need sauna ajal, mil see kasutuseta seisab. Kindlasti ei maksa muuhulgas unustada reeglit, et sauna tuleb korrapäraselt koristada: kui higi ja leilivesi jäävad puitpindadele, siis nende eluiga lüheneb.”

Urmas Truusa meenutab, et akna kõrval on hästi tähtis ka uks, mis ei tohiks olla liiga kitsas. Kui oma pereliikmed on sihvakad, siis saunaõhtule võib sattuda inimene, kes seda ei ole, ent kuumast ruumist tuleb hõlpsasti sisse-välja saada.

Igas märgruumis peab olema äravool. Kui saun ja duširuum on kokku ehitatud, siis ei maksa trappi toppida leiliruumi lava alla, sest see peaks ära juhtima peamiselt pesemisel tekkivat vett. „Mina kasutan ACO duširenne ja vannitoatrappe. Kui soovitakse hästi diskreetset äravoolu, siis sobib plaatimisvõimalusega trapi ülaosa. Duširuumi seina äärde tuleks paigaldada ka korralik duširenn. Kui äravool on hea, siis pole põrand märg. On korralikult viimistletud ja näeb hea välja,” kinnitab Urmas.
 

Ideed ja isikupära

 

Ent milliseid siseviimistlusmaterjale kasutada? Marek Mardisoo nendib, et küllap igaüks leiab endale meelepärase: heleda, tumeda, horisontaalse, vertikaalse või kombineeritud puitlaudise. Materjaliks võib olla haab, lepp, kuusk, mänd, kadakas või miks mitte hoopis klaas!

„Võimalusi on väga palju, üks vahvam kui teine. Minu sauna seinas on tavaline kuuselaud, mis on Supi saunavahaga mustaks töödeldud. Jah, alguses ajas vaiku, aga mulle see meeldib. Sõbral on saunas istumiseks mugavad riidest toolid. Igal lahendusel on omad plussid ja miinused, aga maakodu või suvila saun on suurepärane koht, kus lasta fantaasial möllata,” leiab ta.

Urmas Truusa on kasutanud termopuitu, mida tuleb enne esimest kasutust töödelda. Tema on eelistanud selleks saunaõli, millega on natuke rohkem hoolt ehk peab sagedamini järeltöötlema. Kui aga voodri- või lavalauad jäävad kaitsmata, siis muutuvad need hallikaks ja määrduvad palju kergemini.

„Üks paremaid, kiiremaid ja vastupidavamaid lahendusi on liimivabad ristkiht-naelpuitpaneelid. Tehases valmistatud detailid saab väga kiiresti püsti,” soovitab Marek neile, kes tahavad sauna ruttu valmis saada. „Sein ei vaja eraldi mingeid lisakihte. Lahendus toimib nagu palksein, aga kuna seinad on siledad, siis tekib võimalus vooderdada neid oma fantaasia järgi.”

Urmas peab tähtsaks lisada saunale väikeste ilmekate detailidega isikupära ja õdusust. „Teha kadakast plaate, paneele või ornamente, ka risti saetud prussist või ümarpuidust. Kasutada võib tavalist okaspuudki, mis on risti saetud ja vaigutatud. Siis saab sellest väga dekoratiivseid elemente,” sõnab ta, tuues näite, et 10 x 10 cm prussiotstest tehtud paneel on väga kena, pealegi õhkub sellest natuke vaigulõhna.

„Olen teinud kadakapaneelidega lagesid. Joonistan ette, millise tüki tahan teha. Seejärel võtan korraliku alusmaterjali ja niiskust kannatava puiduliimi,” kirjeldab Urmas, hoiatades aga, et kadakaokste seibitamine on ohtlik tegevus ning kasutada tuleks spetsiaalseid tööriistu.

„Kadakamotiivid saunas on väga ilusad ja mõnusad ning annavad ka hea lõhna. Enda tehtud elementidega saun on originaalsem ja näeb välja luksuslikum, kui tegelikult on.” Seda eriti siis, kui dekoratiivsed detailid veel valgustada. Eelistada võiks kiudoptilist valgustust, mis ei põle läbi. Olemas on spetsiaalsed saunaleedid, millega tekitada huvitavaid efekte või valgustada olulisi detaile. Nii muutub meeleolu saunas intiimsemaks ja mõnusamaks. Mängida võiks vaikne ja rahulik muusika – niiskust kannatavad kõlarid paigaldatakse lava alla.
 

Millest olenevad leili omadused?
 

Urmasel on maamajas puuküttega ja linnamajas elektriküttega saun. „Neis on täiesti erinev leil,” nendib ta, eelistamata üht teisele, sest mõlemal on oma võlu. Niisamuti nagu sauna kütmiseski. „Paned tule alla, ei keera lihtsalt nuppu. Elekter on jällegi hästi mugav, seda on võimalik kaugjuhtida, mobiiliga käima panna. Puuküttega saab teha pikemat ja pehmemat, elektriküttega teravamat leili.”

Leil oleneb ka kerisekividest, mida tuleb enne esimest kasutamist ja veel hiljemgi korrapäraselt hoolsasti pesta. Kui kivid on end ammendanud ja murenevad, tuleb need välja vahetada. „Kütmise ja leili intensiivsus muutub,” märgib Urmas ning soovitab kerisekive jälgida. Kui kivi on muutnud oma loomulikku värvi, tõmbunud valkjaks (nagu hall murtud kivi) või pruunikaks ehk pole enam algset värvi, siis pole omadusedki enam needsamad.

„Põllult uusi kive korjama minna ma ei soovita,” aasib Urmas, sest õigeid kive oskab sealt noppida vaid teadja mees. Küll aga kinnitab ta, et kui saun on headest materjalidest ja oskuslikult ehitatud ning samavõrd hästi hooldatud, siis pakub see vajalikku lõõgastust aastakümneteks. Olgu vihaga või vihata.

 

SOOVITUSED
 

Puukütteahjuga sauna korstna ja küttekolde peab kindlasti ehitama asjatundja. Ka tuleb korrapäraselt kutsuda litsentseeritud korstnapühkija, kes korstna puhastab ja küttekolde üle vaatab. Tuleohutus on väga tähtis.

Kui suvekodu aasta läbi ei kasutata, siis tasub saunas ja duširuumis kindlasti eelistada täismassplaate: need on külmakindlad ja pea olematu veeimavusega (alla 0,5%). See tähendab, et miinuskraadide juures plaat ei pragune ega lähe katki. Plaat on külmakindel ja vastupidav seetõttu, et seda on pressitud tugeva surve all ja põletatud kõrgel temperatuuril (kuni 1300 kraadi juures). Valikus on nii glasuuritud kui ka glasuurimata plaate.

Eelistada võiks epoksiid-vuugitäiteid (nt Litokol), mis on samuti veekindlad – nii ei lähe aja möödudes vuugivahed katki ega pragune. Ühtlasi on neid lihtsam puhastada ja kergemini hooldada.

Sauna sisenevale veetrassile tuleks paigutada tühjenduskraanid, mida saab aastaajast olenevalt sulgeda või avada. Torustiku madalamatesse osadesse peaks panema kuulkraanid, mis võimaldavad torustikust kiiresti ja kergesti vee välja lasta. Talveks tuleb segistid küljest keerata ja WC-pottide paagid veest tühjaks lasta ning valada sinna külmakindlat vedelikku. Veetrappidega on vaja toimida samamoodi.

Kui ruumi napib, aga soovitakse korralikku, avara sissepääsuga dušinurka, siis kõige mugavamaks lahenduseks on sissepoole avanevad voldikuksed. Valida saab klaaslahenduse, millel on spetsiaalselt sauna jaoks valmistatud uksehinged, sest tavalised dušiukse hinged „väsivad” kuuma käes ruttu ja ukseklaas vajub viltu.
 

UUDSED LAHENDUSED
 

Kaugjuhtimisvõimalusega elektrikeris

Eestis valmistatud Huumi saunakerised on roostevabast terasest ja peavad kaua vastu. Nende suur kivide mahutavus võimaldab sauna pikalt kuumana hoida ning annab kauakestva ja maheda leili. Huumi keriste kuumus tuleb peamiselt kividest ja võimalikult vähe metallist.

Huumi elektrikeriseid saab mobiilirakendust kasutades mugavalt soojenema panna. Piisab paarist klikist ja kuum saun ongi ootel. Mõelda tasub, kas juhtida sauna ainult seinal olevast juhtpuldist või kasutada kaugjuhtimise võimalust mobiiltelefonist.

Sauna juhtpuldid

Uku Wi-Fi vajab mobiilirakendusega ühendumiseks Wi-Fi-ühendust, sobides Wi-Fi levialas sauna.

Uku GSM võimaldab kasutada mobiilirakendust ka siis, kui saunas puudub Wi-Fi-ühendus või pole seda otstarbekas üles seada. Lahendus sobib hästi suvekoju, mida aasta läbi ei kasutata.

Uku Local sobib hästi, kui soovid sauna kütta kohapeal ja ainult seinapealsest puldist.

Ökonoomne puuküttekeris Hive Wood sobib 6–16 m³ sauna. Selle leegilõikaja on erakordselt vastupidav, sest on valmistatud paksust roostevabast terasest. Kerisel on koldepikendus, mis võimaldab seda kütta kõrvalasuvast ruumist.

Hive Heat on tõhus ja ökonoomne puuküttega saunakeris, sobib 6–13 m³ sauna. Tänu kolde ainulaadsele ehitusele juhitakse põlemisel ülalt juurde värsket õhku, mistõttu tekib võimas leek ja kogu puit ühes puugaasidega põleb ära. Ahjuuks on valmistatud malmist ja kerist on töödeldud vaid looduslike õlidega, kasutamata värvimiseks kemikaale.

Luksuslik kodusaun Jacuzzi Sasha-Mi

Kes ei taha muretseda talvel külmuda võivate saunatorude pärast ning soovivad midagi uut ja kompaktset, siis hea lahendus on kodusaun Jacuzzi Sasha-Mi. See koosneb kahest moodulist: klassikalisest kerisesaunast ja valgusteraapiat pakkuvast aurusaunast-dušikabiinist.

Klassikalises kerisega saunas on võimalik nautida kolme saunatüüpi: bio-, Rooma ja Soome sauna. Samuti saab aurusaunas valida kolme kuumus- ja niiskusprogrammi vahel, duši all olles võib aga nautida kolme erineva tugevusega massaažiteraapiat.

Jacuzzi Sasha-Mi on valmistatud puidust, kuumakindlast klaasist ja roostevabast terasest. Väga kompaktset disaini (mõõdud on vaid 260 x 120 x 225 cm) ja kõrgkvaliteeti pakkuv sanaarium võimaldab nautida spaad ka maakodus.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid