Seemned mulda – on külviaeg!

Alari Suurmets
Mileedi Lilleärid
seemned
Erinevad seemned | Alari Suurmets, Mileedi Lilleärid

Kõrgemalt käima hakanud päikesekiired annavad juba talvel aiapidajatele märku, et aeg on seada sammud aianduskauplustesse. Nii et kuigi paljudele ehk üllatav, on tõepoolest aeg alustada seemnete varumist. Iga uus hooaeg pakub uusi ja põnevaid sorte igale maitsele.

Esmalt aga tähelepanu: kui sul ei ole spetsiaalseid taimelampe, ei soovita ma külvamisega siiski väga vara alustada. Enamus populaarsemaid ettekasvatatavaid taimi tärkab 2–3 nädalaga. Liiga varakult külvates venivad taimehakatised välja ja võivad hukkuda. Ideaalne on alustada külvamisega siis, kui päikest on juba piisavalt palju. Veebruari lõpp, märtsi algus on paras aeg. Külviaeg sõltub väga palju ikka sellest, milliseid tingimusi on sul tärganud külvidele pakkuda.

Enne poodi minekut

Kindlasti maksab üle kontrollida kodune seemnevaru, enne kui rutata kauplusesse uute järele. Tihtipeale on meil seemneid, mille realiseerimisaeg on ületatud, see aga ei tähenda, et peaksime need koheselt prügikasti viskama. Seemneid, mille idanevus pole väga oluline, võib vabalt külvata, vähemalt proovida tasub alati. Väga palju sõltub konkreetse taime seemnetest. Mõned idanevad probleemideta ka pärast „parim enne“ tähtaja möödumist (nt tomatiseemned) aga mõnede idanevus väheneb järsult pärast realiseerimistähtaja möödumist (nt astriseemned).

4 olulist asja, mida enne poeskäiku silmas pidada: kontrolli üle kodus juba olevad seemnepakid; veendu nende kõlblikkuses; mõtle läbi, mida ja kui palju uuel hooajal külvata soovid ja arvesta, et seemnepoest lahkud enamasti oluliselt rohkemate seemnetega kui esialgselt plaanis oli.

Seemneletis

Et pea selge hoida, küsi poest esmalt nende taimede seemned, milliseid sorte kindlasti soovid uuel kevadel külvata, ja alles seejärel alusta uudistamist muu kauba kallal. NB! Poes veendu kindlasti, et tegu on värskete seemnetega: tunne huvi „parim enne“ kuupäeva vastu! Kui kõige vajalikumad seemned käes, võib vabalt lasta fantaasial lennata, kujutades ette oma uusi ja põnevaid suvelilleklumpe, eksootilisi maitseelamusi pakkuvaid tomatisorte kasvuhoones või hiiglaslikke kõrvitsaid kompostihunnikus. Eriti hea on, kui oled leidnud usaldusväärse seemnepoe, kus oma seemnevarusid täiendada. Küsi julgelt alati nõu ja kui usaldad leti taga seisvat teenindajat, luba ka temal sulle uut ja põnevat pakkuda. Tihti on valik nii suur, et silme eest läheb kirjuks ja ei oskagi ise midagi valida.

Külvinõud, tarvikud

Selleks, et saaksime üldse seemnete külvamisega alustada, peavad meil lisaks seemnetele olema ka nõud, kuhu külvata saame. Külvinõudena sobivad hästi plastikpotid ja kausid. Sooja armastavate kultuuride seemned tärkavad paremini minikasvuhoonetes. Neidki leiab hooajal kauplustest. See, millised abivahendid külvamiseks valid, on puhtalt su enda otsus. Oluline on vaid see, et täidetud oleksid edukaks külviks ettenähtud vajadused. Kui alustad varakult külvamist, varu kindlasti ka spetsiaalseid külvilampe. Ideaalne on valida leedlambid – need on küll kallimad, aga ka parimad!

Külvimuld

Mulla valik jäägu taas su enese otsustada. Kui sul on välja kujunenud oma kindel lemmik, jäägi sellele truuks, kuni vähegi võimalik. Tihti küll juhtub nii, et ühel hooajal end õigustanud mullatootja tooted tekitavad järgmisel hooajal pettumust, kuid kindlasti ei ole see reegel. Mulla kvaliteet sõltub aga tihti siiski just tootjast. Seemnete seisukohalt on parimad õhulised ja kohevad mullad – näiteks erinevad turbasegud. Musta mulla miinus on see, et muld on tihe ja seemnetel raskem idaneda, aga pluss on asjaolu, et muld püsib kauem niiske.

Muld aiamaalt?

Seda varianti ma tegelikult ei soovita. Aiamaalt toodud muld sisaldab väga palju igasugu nähtamatuid tegelasi, kes sooja saades võivad hävitada tärkavad taimehakatised – need on putukad, kahjurid, seened ja teised. Kui soovite kasutada aiamaalt toodud mulda, on soovitav seda praeahjus kuumutada. Ostes külvimulla poest, on õnnestumine kindlasti suurem, seepärast soovitan osta universaalse külvimulla. Kindlasti ei pea ostma igale külvatavale oma spetsiaalmulda: mulla koostisesse süvenedes võib pakendiinfot lugedes sageli nentida, et erinevate taimede külvimuldade erinevus seisnebki ainult pakendi etiketis.

Hakkame külvama

Pea meeles: mida väiksem on seeme, seda pinnapealsemat külvi see vajab!  Enne külvamist pese hoolega külvinõud (eriti siis, kui kasutate eelmisel hooajal kasutuses olevaid nõusid). Valmista ette külvimuld, sega see ning eemalda mullast igasugused oksajupid ja muu üleliigne sodi. Vajadusel niisuta. NB! külvimuld peab olema ühtlaselt niiske ja segatud. Lõhu mullas kõik suured tükid.

Märgista külvinõu külvatava taime nimega, täida külvinõu mullaga niisuguses ulatuses, et nõu servast jääb umbes 1 cm tühjaks, vajuta muld õrnalt alla, niisuta ja lase natuke taheneda.  Ava seemnepakk ning külva seemned oma kohale. Vastavalt seemnete suurusele raputa neile mulda, valgusidanejate puhul jäta seemned mullapinnale.  Niisuta ja kata külvinõu toidukilega.  Aseta külvinõu sooja ja valgesse kohta. Kontrolli regulaarselt, kas külvid on tärganud. Kui külvid on tärganud, eemalda toidukile ehk külvinõu kaas järk-järgult – nii harjuvad taimehakatised uute tingimustega.

Nüüd hoolitse oma tärganud seemikute eest pühendunult, esimestel nädalatel on nad väga tundlikud. Võimalda neile valgusküllane koht ja võimalikult ühtlane temperatuur. Kui ruumid on pimedad, vii tärganud külvid võimalusel jahedamasse ruumi – seal ei veni külvid kiiresti välja. Hoia muld ühtlaselt niiske, väldi liigset niiskust ning ära lase mullal ka läbi kuivada! Taimehakatiste juurekava on väga õrn. Esimestel elunädalatel piisab neile külvimullas olevatest väetistest. Hiljem vajavad nad lisaväetamist. Kindlasti ei tohiks teha liiga tugevat väetiselahust. Seemikud võivad saada kergelt väetisepõletuse.

Kui seemikud on piisavalt suured, on aeg neid pikeerida. Pikeerimisest räägin aga aprilli alul ilmuvas erinumbris Kodud & Õued!

Sarnased artiklid