Sisekujundaja annab nõu: kuidas valgustada magamistuba. 3 põhilist valgustuse liiki

Ivi-Els Schneider
sisearhitekt
Voodi juures on kohtvalgusti alati vajalik, ka siis, kui voodis lugemist ei harrastata. | Shutterstock

Elektri ja valgustuse täpne vajadus saab alguse ruumis paikneva sisustuse järgi. Magamistoa sisustus võib olla väga erinev, olenevalt toa suurusest ja toaomanike eluviisist.

Põhiosa kodust moodustavad ühiskasutuses olevad ruumid, mille kujundus võiks olla ühes võtmes tervik. Aga igas kodus on ka privaatsed paigad, kus meeleolu ja kujundus tekivad toaomaniku enda vajadustest ja maitse-eelistustest lähtuvalt. Magamistoad ja lastetoad on just sellised ruumid, mis suletud uste taha jäävad.

Tervislikuks puhkuseks magamistoas ei soovitata midagi üleliigset: ei televiisorit, ei mingeid elektroonilisi seadmeid. Kasutatavad materjalid olgu kindlasti naturaalsed ja looduspuhtad. Klassikalises magamistoas on voodi öökappidega, riietekapp või eraldi garderoob, ka peegel.

Võimalusi loovad aga ka vajadused. Magamistoas on vahel ka väike töönurk, õmblusmasin või veel midagi, mille tingib näiteks üldine ruumipuudus.

 

Üldvalgustus
 

Kõigepealt otsustatakse üldvalgustuse lahendus. Traditsiooniline on valgustus laes – kas laearmatuur, mitmed valguspunktid või kaudne valgustus laekarniisi abil. Võib ka nii, et laevalgustust ei kasutata, vaid selle asemel on seina- või põrandalambid. Üldvalgustuse valgustugevus võiks olla reostaatlülitiga reguleeritav.

 

Kohtvalgustid
 

Voodi juures on kohtvalgusti alati vajalik, ka siis, kui voodis lugemist ei harrastata. Voodis lugemise nautijaile on vajalikud suunatava valgusvihuga kohtvalgustid seinal või öökapil.

Peegel vajab kindlasti lisavalgustit.

Kui garderoob asub eraldi ruumis, siis olgu see kindlasti korralikult valgustatud, nii et kogu riidekraam oleks hästi nähtav. Kui magamistoas on riietekapp, siis sinnagi on vaja valgustust – pimeduses kobamine on ebamugav.

 

Meeleoluvalgus
 

Magamistuba ei pea olema rangelt asjalik, lisaks vajalikule võiks tekitada ka meeleoluvalgustust. Valgustus voodipeatsi taga kumamas või valgustatud kunstiteos seinal lisavad magamistoale romantikat, leedvalgustite ajastul on palju võimalusi, kuidas interjööri meeleolu luua.

 

Pistikupesad
 

Pisikupesad ei tohi puududa voodi peatsi lähedusest. Kui neid kogu aeg ei vajatagi, peab valmidus olema kas või elektrilise soojakoti kasutuseks. Peegli juures on samuti pistikupesad vajalikud. See, kas toas on televiisor või ei, on väga isiklik otsus. Kui on, siis vajatakse pistikupesa ka selle tarvis. Pistikupesadega kehtib alati reegel, et pigem rohkem kui vähem.

 

Lülitid
 

Valgustitele lüliteid paigaldades peab jälgima, kas vajatakse veksellülitit laevalgustuse voodist lülitamiseks või piisab ainult lülitist ruumi sissepääsu juures. Kindlasti on mugav erinevaid valgusteid sisse-välja lülitada voodist tõusmata.

 

LASTETOAD

Lastetoad võib liigitada magamistoaga samasse rühma.

Eriti väikelaste tubades tuleb väga teadlikult valgustust planeerida. Lastetoa valgustusest on palju räägitud, kuid arvan, et sellele ei pöörata siiski piisavalt tähelepanu.

Laste silmad on väga õrnad ja kõige hullem on, kui lastetuppa paigaldatakse silmi pimestav terav valgustus. Küll aga tuleks jälgida, et lastetoa põrand oleks ühtlaselt valgustatud, sest kunagi ei tea, kus ruuminurgas laps endale tegevuse leiab.

Ka kohtvalgustid laua juures ei tohi silma paista ja last pimestada.

Lastetoas peavad olema valgustid kindlasti turvalisest materjalist, mis mänguhoos purunemisel lapsi ei ohustaks, ka laevalgustitele ei sobi klaaskuplid.

Tänapäeval on palju räägitud elektrivälja kahjulikust mõjust inimorganismile. Mitmedki koduehitajad projekteerivad lastetubades elektri selliselt, et ööseks lülitatakse seal elekter välja.

Esiku vagustusest loe lisaks siit.

Sarnased artiklid