Talvekartuli hoiumured. Haigused, mis kartulivarud hävitavad
Viive Rosenberg
Haigusi hoiab ära hea kasvuaegne hooldamine ja tasakaalustatud väetamine. | Shutterstock

Enesest mõistetavalt soovime, et hoole ja vaevaga kasvatatud kartul üle talve võimalikult hästi säiliks. Siiski kipuvad mõned haigused meie varutud saaki rikkuma.

Mugulamädanikud on kartuli säilitamisel tõsiseks probleemiks. On märg- ja kuivmädanikud, mida võivad põhjustada seen- ja bakterhaigused, liigne niiskus ja vigastused. Külmast rikutud ja vee all olnud mullast koristatud mugulad hakkavad hoidlas hõlpsasti mädanema. Enamikel juhtudel on siis tegemist märgmädanikuga, mida soodustab ka nakatumine bakterhaigustesse.

Märgmädanikku on hoidlas võimalik avastada selle halva lõhna järgi, kartuli pealmise kihi pind võib olla märg ja sageli sisselangenud laikudega.

Kuivmädanikku põhjustavad mitmed Fusariumi perekonna seened. Kuivmädanikku soodustavad juba põllul nakkuse saanud ja vigastunud mugulad, samuti ka kartulile ebasoodsad ja seenhaigustele soodsad säilitustingimused. Kuivmädaniku nakkusega mugulaid võib olla esialgu üksikuid. Seentele soodsates oludes levib haigus ka kõrvalolevatele mugulatele.

Kuivmädanikuga mugulate esimeseks tunnuseks on vaevumärgatavad hallikaspruunid laigud, hiljem sissevajunud ja seenniidistikuga kattunud ringid, mille värvus oleneb seene liigist. See võib olla kollakas, hallikasvalge, roosakas, pruunikas või mitmevärviline, kui esineb mitme seene nakkus. Sellised mugulad tohletuvad ning on seest riknenud.

Mugulamädanike vastu peab tegutsema kartuli mahapanemisest hoiustamiseni ja kogu säilitusperioodi. Soovitav on valida nendele haigustele vastupidavamad sordid ning kartulit ei tohiks üle 4 aasta järjest samal kohal kasvatada.

Seeme peab olema nakkusvaba.

Haigusi hoiab ära hea kasvuaegne hooldamine ja tasakaalustatud väetamine.

Koristamisel, transportimisel ja sorteerimisel tuleb vältida mugulate vigastamist.

Hoidla inventar peab olema puhas ja nakkusvaba.

Hoidlas peab tagama õhuvahetuse ja säilitamiseks sobiva kliima.

Kasulik on nakkuskolded ja nakatunud mugulad nende avastamisel eemaldada.

Kartuliga koos ei tohiks säilitada kapsast, porgandit ja teisi köögivilju, mis suurendavad hoidla niiskust ning nakatuvad samade haigustekitajatega.

Sarnased artiklid