Tassikese teega saab turgutada taimi. Taimetee 3 kasulikku omadust

Tiina Tammet
Ka taimed kasutavad teest neile vajalikku vett ja lahustunud toitaineid. | Shutterstock

Talvel tasub teega turgutada nii ennast kui ka toataimi. Miks on tee toataimedele kasulik, sellest saab järgnevalt teada. 

Me joome teed, et saada naudingut heast aroomist ja maitsest, et anda organismile vajalikku vedelikku ja tees sisalduvaid kasulikke aineid ning soojendada end jahedal ajal kuuma joogiga.

Ka taimed kasutavad teest neile vajalikku vett ja lahustunud toitaineid. Seetõttu ära viska kannupõhja jäänud teed lihtsalt minema, vaid kasta sellega hoopis toataimi. Eriti kasulikuks peetakse rohelise tee või teiste taimede tõmmist, millele pole lisatud aroome ega muid aineid. Mõistagi antakse neid teesid taimedele mitte väga kange tõmmisena toatemperatuuril või õige pisut soojemana. Taimeteesid uduna pritsides saab toitaineid anda ka lehe kaudu, suurendada õhuniiskust ning sellega eemal hoida ka mõningaid kahjureid.

Lisaks sellele võib aia- ja toataimedele teha eraldi „kompostiteesid”, mis on siiski hoopis midagi muud kui lihtsalt järelejäänud tee. Need (inglise keeles ka Green Tea, Compost Tea) on toitvad, fermentiseerunud, peamiselt taimepõhised vedelväetised, kuid nende tegemine on pigem mõistlik ette võtta suvehooajal õues, sest lagunemis- ja käärimisprotsess vajab pikemat aega ja suuremat anumat. Lisaks eritab see toas ebameeldivat lõhna.

Taimetee 3 kasulikku aspekti

Kergelt happeline tõmmis neutraliseerib kraanivee lubjarikkust. Pehme vesi (ka vihma- ja lumesulamisvesi) sobib enamiku toataimede kastmiseks paremini. Happelisemat pinnast tahavad näiteks tsitruselised, asalead, orhideed, sõnajalad ja säntpooliad.

Tee lämmastiku- ja süsivesikusisaldus soodustab roheliste taimeosade fotosünteesi ja kasvu. Teetõmmise toime on siiski suhteliselt nõrk, märksa tugevam väetamisefekt on kohvipaksul. Toataimepotis tuleb siiski olla kohviga tagasihoidlik, et mitte pinnase hallitamist soodustada.

Potitaimedel on kasutada vaid väga piiratud pinnasemaht ning selles olevad toitained ja elustik ammenduvad kiiresti. Tee soodustab mitmekesiste mikroorganismide elu substraadis, ning muld ei „väsi” nii kiiresti. Kasvusubstraadi värskust, huumusesisaldust ja elurikkust aitavad hoida ka vihmaussisõnniku leotis või selle baasil väljatöötatud preparaadid.

 

Ülejäägid kompostikasti
 

Toataimepotti pole mõtet teelehti ega kõdunemata orgaanikat puistata, sest see ei anna väikeses potis kasvavale taimele midagi juurde. Pigem meelitab ligi soovimatuid putukaid, hallitusseeni.

Taimeteedest ülejäänud puru ei maksa siiski visata prügikasti, vaid hoopis komposterisse. Kasutatud teepakid (biolagunevad, mitte polüpropüleenist), teepuru või taimeteede lehed (samuti kohv) on suurepärane kompostikasti täiendus. Lämmastikurikas mass kiirendab mikroorganismide tööd orgaanilise ainese lagundamisel ning lisab mikroelemente.

 

Kas teadsid, et …

… Seemnete leotamine külmas tees kiirendab idanemist, sest tees sisalduv tanniin pehmendab seemnekesti. Näiteks on abiks lillherneseemnete kiiremaks tärkamiseks.

… Kummelitees seemnete leotamine või noortaimede kastmine kummeliteega on samuti efektiivne, sest tee sisaldab fungitsiidseid ühendeid.

… Aeg-ajalt võiks toataimi kasta ka jahutatud munakeeduveega, sest munakoorest lahustunud kaltsium aitab mullas pH tasakaalu hoida ning teisi toitaineid lisada.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid