Tee mutionu peole lõpp. See tõhus nipp toimib hästi

kodus.ee
Muti toidulauale kuuluvad vihmaussid, putukate tõugud, limuseid, näriliste pojad, roomajaid. | Shutterstock

Mutt suudab mööda käike liikuda kuni nelja kilomeetri kaugusele! Tema territoriaalne ala on sadu meetreid. Nii et kui aeda tekib äkki kümneid mullahunnikuid, kannab kõige tõenäolisemalt nende eest vastutust üks ja seesama mutihärra või -proua.

Mutid elavad peamiselt metsas, kuid loomulikult ei ole neil ka avatuma maastiku vastu midagi, peaasi, et mullakiht oleks piisavalt paks. Et mutt toitub võimaluse korral peamiselt vihmaussidest, siis aias ta mulla kvaliteeti küll ei paranda, kuid kaitseb kindlapeale teie taimi juurekahjurite eest.

Üks väga tõhus vahend mutitõrjeks nn Soome meetod, mille kohaselt tuleb igasse värskesse mullahunnikusse päris sügavale sisse toppida värske kala, näiteks korraliku räime mõõtu. Roiskuva heeringalise eriline lõhn peletab võimsalt nii putukaid (v.a loomulikult mõned nekrofaagid) kui ka kindlasti mutte.
Häid tulemusi annab ka kange tubakaleotise valamine mullahunnikule. Tubakaleotis peletab ka potentsiaalselt kasulikke sipelgaid.

 

Mügriga on veel raskem
 

Mügriga on lood hoopis teistsugused: mügri e vesirott Arvicola terrestris on näriline ja taimetoidulise kalduvusega segatoiduline loom. Ta sööb nii loomset (sh heameelega kala) kui ka taimset toitu (sibulaid, juurikaid). Ta ei karda vett ja on suurepärane ujuja. Mügri vastu suurepäraselt toimivaid nippe pole.
Kindel on aga see, et kui teie piirkonnas elab kärp, nirk või mõni teine kärplane, nt tuhkur, siis mügriga teil probleeme lihtsalt ei tule, nagu ka rottidega.
Allikas: Kodu&Aed

Sarnased artiklid