Toapuud kui rohelised skulptuurid. Valik leplikke toapuid
Tiia Niiduviir
Kevaditi vajab ebakrooton regulaarset kujunduslõikust ja valgusküllast kasvukohta. | Shutterstock

Tänapäevases ruumikujunduses aitavad taimed luua tasakaalu elusa ja elutu vahel, tuletavad meelde inimese ja looduse ühtekuuluvust. Mitmete toataimede puhul köidab pilku omapärane vorm, huvitav kuju, eriline välimus.

Mõned leplikumad toapuud

Palmid Arecaceae on vanimaid haljastuses kasutatavaid kultuurtaimi. Ajalooürikutest on teada, et nendega kujundati juba Semiramise rippuvaid aedu esimesel aastatuhandel eKr.

Palmid on 2600-3400 liigist koosnev üheiduleheliste igihaljaste taimede sugukond troopilistelt ja lähistroopilistelt aladelt. Neid tuntakse 210-240 perekonda. Euroopas kasvab paar looduslikku palmiliiki – kääbuspalm ja kreeta datlipalm. Liigirikkamad alad on Lõuna-Ameerikas ja Kagu-Aasias.

Toataimena tuntakse kümmekonda palmiliiki. Neist levinumad on kanaari ja harilik datlipalm. Need graatsiliste sulgjate lehtedega palmid vajavad palju ruumi kasvamiseks ja laiutamiseks. Viimaste aastate uustulnukad on aga kitsavõralised ja vastupidavad bambusesarnaste tüvedega vitspalmid.

Vitspalm Rhaphis pärineb Hiinast. Suhteliselt väikesekasvuline palm kasvab toas 1,5-2 meetri kõrguseks (looduses kuni 4 meetrit ). Dekoratiivsed tüved on kaetud pruunika kiuga. Ühe vähese toapalmina annab ta lisavõsusid, nii et teda saab jagamise teel paljundada. Vitspalm on hea kohaneja, kasvab edukalt nii soojas kui jahedas ruumis ja on leplik ka valgustingimuste suhtes. Substraat peaks aasta ringi olema parajalt niiske. Heal hooldusel võib ta üllatada toas õitsemisega.

 

Draakonipuud

Paljude liikide ja arvukate sortidega draakonipuu on sisehaljastuses väga vastupidav.

Draakonipuude Dracaena 40-liigiline taimeperekond kuulub agaaviliste Agavaceae sugukonda. Selle perekonna igihaljaid lehtpuid ja -põõsaid kasvab Aafrika, Aasia ja Austraalia troopilistel ja lähistroopilistel aladel. Enamik liike esineb madalate põõsastena, mõne kõrgus ulatub aga kuni 8 meetrini. Eriti kõrge kasvuga on Kanaari saartel kasvavad harilikud draakonipuud Dracaena draco, mis võivad sirguda kuni 20 meetri kõrguseks.

Tänapäeval peetakse vanimaks draakonipuuks Tenerife saarel kasvavat 21 meetri kõrgust ja 8-meetrise läbimõõduga 270-aastast puud. Hariliku draakonipuu punast vaiku (draakoniverd) tarvitatakse värnitsa ja lakkide valmistamiseks.

Draakonipuid hinnati dekoratiivtaimedena juba 19. sajandil. Nad sobivad hästi ametiruumidesse, talveaedadesse, tubadesse. Draakonipuude muld peaks olema parajalt niiske. Talvekuudel tuleb vältida liigkastmist.

Üheks vastupidavamaks tänapäeva sisehaljastuses on lõhnava draakonipuu sort `Janet Craig`. Ta on kohaneb hästi erinevate temperatuuri- ja valgusoludega. Perspektiivikaks peetakse ruumikujunduses ka käänd-draakonipuu sorti `Song of Jamaica`.

 

Viigipuud Ficus on mitmekesise liigi ja sordivalikuga taimerühm.

Viigipuud on levinud Aasia ja Aafrika troopilistel ja lähistroopilistel aladel, kus neid kasvab ligi 2000 liiki. Kõige erilisim neist on harilik viigipuu – ainus heitlehine viigipuude seas. Tema kuivatatud vilju on enamik meist maitsnud. Juba 19. sajandi algusest kasvatatakse Eesti mõisates toataimena kummi-viigipuud e. kummipuud.

Tubaste viigipuude liigi- ja sordivalik on üsna mitmekesine. Nad on õigustanud end kui kohanemisvõimelised ja küllaltki vastupidavad taimed. Viigipuid tuntakse ka kui häid toaõhu puhastajaid.

Efektsed liigid on bensoe viigipuu ja tema sordid ning lüüra-viigipuu. Viigipuude kasvatamisel ei tohiks unustada kevadist tagasilõikust (1/3 võrsest), väikeste taimede puhul piisab ka võrsetippude kärpimisest. Nõnda kasvab võra tihedamaks ja kaunis lehestik tuleb paremini esile.


Ebakrootonid Codiaeum esinevad looduslikult Kagu-Aasias (Indoneesias jm), kus neid on ligi 14 liiki. Troopikamaades armastatakse teda kireva hekitaimena. Toatingimustes kasvatatakse värvikate nahkjate terveservaliste lehtedega sorte.

Kevaditi vajab ebakrooton regulaarset kujunduslõikust ja valgusküllast kasvukohta, et ta rohe-puna-kollasekirju lehemuster särada võiks. Alla meetri kõrgustel taimedel piisab harunemise soodustamiseks tipu näpistamisest. Iga hinna eest valguse suunas sirutuvate lehtedega taim vajaks paar-kolm korda aastas pööramist, et ta kuju proportsioonis püsiks. Hea hoolduse puhul ilmuvad lehtede vahelt ka väikesed kahvatukollased õisikud.

Sõrmlehikud Schefflera, nagu nimigi viitab, on sõrmjate lehtedega toapuud. Troopilistel ja lähistroopilistel aladel tuntakse 200 looduslikku liiki. Eriti dekoratiivsed on võra-sõrmlehik ja sulnis sõrmlehik.

Võra-sõrmlehik kasvab looduslikult Austraalias. Toataimena vajab ta igakevadist kujunduslõikust ning üle paari meetri kõrgeks teda kasvada ei lasta (looduses võib näha aga ligi 40-meetrisi puid).

Sulnis sõrmlehik pärineb Kagu-Aasiast (Uus-Kaledoonia, Polüneesia). Toataimena jääb ta allameetriseks, looduses ulatub kuni 3 meetrini. Sulni sõrmlehiku oliivrohelised saagja servaga, punaka keskrooga lehed on kui helikopteri tiivikud. See on ainus sõrmlehikuliik, mida ei saa pistikutega paljundada. Toas kasvab küllaltki hästi nii ida-, lääne- kui ka põhjapoolsel aknal.

Sõrmlehikuid ei tohiks seada küttekehade lähedusse. Kuiva sooja õhu tõttu võivad kuumusallika lähedal asuvad lehed maha pudeneda ja taime välimus on pikaks ajaks rikutud. Troopikataimedena vajavad nad kogu aasta toasooja kasvupaika.

Tääkliilia Yucca on tääkteravate lehetippudega sitke toapuu. Soojal ajal võib teda terrassile või aeda suvitama viia. Toataimena on enim tuntud aaloelehine tääkliilia ja hiigel-tääkliilia. Üks liik, kiuline tääkliilia Y. Filamentosa, talub ka karmimat talve ning talvitub meil Eestiski päris edukalt. Toas õitsevad vaid vanemad tääkliiliad ja sedagi mitte igal aastal. Ometi tasub nende õitsemise nimel vaeva näha, sest valgete kellukjate õitega õisik on imeline! Tääkliiliate päritolumaa on lähistroopiline Ameerika (eelkõige USA), kus neid tuntakse 40 liiki. Aastaid soojas kontoriruumis kasvava tääkliilia tüvi venib küll kõveraks, ent mõjub ka selliselt huvitava skulptuurina.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid