Too sauna taimelõhnad! 8 meeldivat lõhnalisandit leiliveele

Tiina Tammet
Lavendel on üks suurepärane taim, mis alati sobib saunalõhnaks. | Shutterstock

Saunas saab lõõgastuda ja lõhnateraapiat nautida. Lõhnad saad sauna tuua oma koduümbrusest. Lihtne ja odav.

Ütle „saun” ja nina tunneb juba kaseviha, kadakapuidu või suitsust tõrvalõhna. Saun mõjub meie organismile peale kuumuse ja auru ka lõhnameele kaudu. Saunamõnudele annab meeldiv aroom lisaväärtust, selle mõju võib olla ergutav või rahustav olenevalt sellest, milliseid lõhnataimi või -õlisid kasutada.

Mõnusat saunalõhna võib ruumi tuua värskete või kuivatatud taimedega, aga ka essentside ja eeterlike õlidega. Enamasti lisatakse taimne tee, leotis või õli leilivette, mis kerisele visates aurustub ning toob vallandunud lõhnamolekulid laval istujateni. Samuti võib mõnusa lõhna tuua sauna aroomilampi kasutades, seda siis pigem sauna ees- või puhkeruumis enne või pärast leilivõtmist. Enamik lõhnu ehk aurustunud eeterlikke õlisid mõjuvad ka tervistavalt. Levinumatest leevendavad näiteks piparmünt, eukalüpt, rosmariin ja männikasvud hingamisteede infektsioone ning kergendavad hingamist. Lavendel, kummel, roos ja jasmiin mõjuvad rahustavalt.

 

Lõhnaleil või aroomilamp?
 

Lõhnaeelistused on meil kõigil erinevad, ent meeldivamana tunneb nina looduslähedasi ning mitte liiga intensiivselt pealetükkivaid lõhnaannuseid. Leilivee lisandina võib kasutada nii taimseid teesid kui ka eeterlikke õlisid. Tee saad valmistada ise kas kuivatatud või värsketest taimedest. Kui tahta kasutada tööstuslikult toodetud saunalõhnu, siis soovitame valida looduslikke, puhtaid ja kvaliteetseid õlisid ja essentse või nende lahjendatud variante. Need on sageli müügil tillukestes pudelites, ent 100% eeterliku õli kange toimeainete sisalduse tõttu on kulu vaid paar-kolm tilka kapatäie leilivee kohta, niisamuti aroomilampi.

Taimetee on kergesti tehtav leilivee või juuste loputusvee lisand. Vala keev vesi värsketele või kuivatatud ürtidele ning lase ligi pool tundi tõmmata. Kurna teesegu hoolikalt ning lisa saadud tõmmist leili-, vanni- või loputusveele. Väikelastele ja imikutele tehakse üsna lahja teesisaldusega vannitamisvesi.

Nipp: Suvist sauna võib kaunistada ka parajasti õitsevate põõsaste või lillede lõhnaga – too saunaõhtuks eesruumi vaasi sirelid, ebajasmiinid, liiliad või lõhnavad roosid!

 

8 meeldivat lõhnalisandit leiliveele

* Männikasvud
* Kaselehed
* Lavendel
* Piparmünt
* Meliss
* Salvei
* Kummel
* Sidrunhein

 

Juunis korja ja kuivata:

Männikasvud
Kaselehed
Piparmünt
Meliss
Salvei

Sarnased artiklid