Tööriistakaos korda!

Teija Aaltonen
Korra loomine algab iseendast ja oma hoiakute muutmisest – kõigepealt tuleb luua head hoiutingimused. | Rakennusmaailma

Segadusest ja kaosest õigete tööriistade ja tarvikute otsimine võtab töötegemise lusti ära. Selge korra saab majja vaid siis, kui omaenda vajaduste kohaselt oma tööriistad ja -tarvikud nende kasutusotstarbe järgi paika panna.

Tööriistakaos kodus tekib kahel põhjusel – asjadele ja tööriistadele ei ole nende paigutamiseks selget süsteemi ja sobilikke kohti; või siis need on küll olnud olemas, aga millalgi on asi käest läinud. Mõlemal puhul on tööriistad ja tarvikud, kus juhtub; neid pannakse suvaliselt kappidesse ja riiulitele, nagu jumal juhatab.
Korra loomine algab iseendast ja oma hoiakute muutmisest – kõigepealt tuleb luua head hoiutingimused ja siis tuleb harjutada end kohe tööde lõpetamise järel vastavaid tööriistu ka kindlalt oma kohale tagasi panema. Sama kehtib ka aiatööriistade või autos kaasasolevate tööriistade puhul. Ja ei juhtu enam seda, et puur või kruvitsaotsik ei unune nt aiamaja aknalauale, mida viimati kohendati.
Aeganõudvana tunduv korrastustöö tasub ära, sest tööriistade ja tarvikute asjakohane liigitamine  paigutuses lihtsustab edaspidi kõikide ettevõetavate töödega alustamist.
 

Selge paigutuskava


Enne korraloomisega alustamist tasub läbi mõelda, millises ruumis tööriistu edaspidi oleks kõige praktilisem hoida. Varasema äraharjunud koha külge ei ole mõtet klammerduda, kui mingi uus mõte tundub toimivam olevat. Seega – korraloomist tööriistapaigutamises on mõttekas alustada n-ö puhtalt lehelt.

Tasub mõelda, kas koondada kõik tööriistad ja tarvikud ühte ruumi või oleks kasutuse poolest praktilisem need erinevatesse ruumidesse paigutada. Tasub mõelda, millised tööriistad ja tarvikud sobivad kokku ja neid siis pidevalt ka samas kohas koos hoida. Kütmata ruumis on galvaanitud terasriiul hea vahend, sest see ei hakka roostetama. Riiulite puhul peab vaatama ka, milline on nende kandvus.

Korraloomise alustuseks kogutakse kokku kõik need tööriistad ja vahendid, mida on otsustatud samas kohas koos hoida. Kokkukogutud tööriista- ja tarvikuhunnikust sõelutakse välja katkised, rikkis või isegi seni kasutuseta olnud vahendid ja viiakse need taaskasutusse. Seejärel on selgunud  tõeline hoiuvajaduse maht ja see, kui palju selleks on ruumi vaja. Tööriistade ja tarvikute liigitamise ajal on hea kasutada tugevaid hoiukaste ja neisse saab ka seejärel, kui asjad on liigitatud, osa kraamist ära paigutada.

Enne kui lõplikult välja valida, milliseid tööriistade ja tarvikute säilitamiseks toodetud tooteid valida, tasub põhjalikult arutleda, kui tihti erinevaid tööriistu vaja võib minna. Asjadele, mida tihemini vaja läheb, tuleb leida kohad, kus nad kergemini silma hakkavad ja kust neid hõlpsaim on kätte saada ja samasse kohta tagasi panna. Selleks on olemas mitmesuguseid tööriistatahvleid, -kappe ja -kaste.

Raskemad tööriistad tasub paigutada kapi alumistele riiulitele ja kergemad ülemistele. Sellega paraneb ergonoomia ja needki, kel tugevamatega võrreldes sama jõudu pole, jaksavad siiski kergelt asju riiulitele paigutada.

Ükskõik millist tööriistakappi või riiulistikku ei tasu mõtlematult osta, et siis hiljem kodus kiruda, et kõik töövahendid ei mahugi mõistlikult uude säilituskohta ära. Kuna kogu korraldamistöö mõte on see, et oleks hiljem lihtsam tööriistu ära paigutada, siis peaks säilitamisvahendite mõõdud olema täpselt vastavad oma tööriistade ja tarvikute mõõtudele.

Mitmekasutuslik muudetavus ja oma vajaduste kohaselt kujundatavus on kodumajapidamises olulised. Sama kehtib ka hoiutingimuste puhul. Paigutusvahenditeks sobivad igale poole lisamiseks riiulid ja konksud. Igasuguste mutikate jaoks on head vastavad karpriiulid, mille saab vastava mutika järgi ära märgistada.
Kemikaalide turvalise säilitamise jaoks on olemas alusvanniga riiuleid ning spetsiaalseid kemikaalikappe. Ka kemikaalidega töötamise puhuks on hakatud tootma turvalisust lisavaid alusvanne ja ka kodukasutuse jaoks sobivas mõõdus on neid olemas.


Tõhus ruumikasutus

 

Paljude tööriistakappide ja sahtlisüsteemidega on ühendatud ka korralik töölaud. Mis oleks veel  mugavam, kui töölaua enda sahtlitest-kappidest võtta vajalik tööriist, et sama laua peal tööd alustada, ilma et oleks vaja kuskil kõrval tööpinda vaja hakata ette valmistama. Võrreldes eri tootjate erinevaid tööriistahoiu lahendusi, peakski samas ka mõtlema selle peale, et kuidas ja kus neid oma tööriistu üleüldse kasutada võib vaja minna ja kuivõrd vajadust tugeva töölaua suhtes üldse on.
Töölaua tööpind peab olema vastupidavast materjalist, et taluda igasuguseid töid, mida laual teha on vaja. Laua jalad peavad olema piisavalt jäigad ja tugevad, et vastu võtta lauale rakenduvat koormust. Üldiselt on tööstuslike töölaudade miinimum koormustaluvus 300 kg, millest piisab ka enamikule tavainimestest, kel oma kodutöökojas töid vaja teha.

Ruutmeetrid on hinnas ja seega ei tasu põrandal liigselt asju hoida. Põrandal jalus vedelevad esemed ja töövahendid ei ole mitte ainult lihtsalt teel ees ja komistamisriskiks, vaid need võivad ka ise kannatada saada.

Paljud tööriistahoiu lahendused on tehtud ruumi kõrgust ära kasutades. Seinale saab paigaldada tööriistatahvleid ja riiulid võivad ulatud kasvõi laeni. Kõigi asjade ja tööriistade jaoks pole vaja sugugi suurt riiulisügavust, mis vähendaks kasutatavat põrandapinda. Sügavad riiulid on eriti ebapraktilised siis, kui asju peab teiste asjade tagant kätte saama.
Väikeses ruumis peab kõigele olema oma kindel koht. Tööriistavagun on vahend, milles on ühendatud nii töötasapind kui ka tööriistade hoiukohad ja seega sobib see vägagi väiksel pinnal kasutamiseks.

 

Ratastel ja iga asi omal kohal

 

Tööriistasid hoitakse ja veetakse ringi näiteks eramuehituskrundil või suvila ehitamisel. Tööriistu peab saama hoida ja ühest kohast teise vedada töötegemise ajal igasugustes ilmaoludes.

Tööplatsil pidevalt kasutatavate tööriistade ühest kohast teise viimiseks sobib tugeva konstruktsiooniga tööriista- või transpordikäru, milles on hea tarvikud ja tööriistad hoida käepäraselt ühes ja samas kohas. Ratastel käru-kapp on ka ergonoomiline ja töötegemist mugavamaks tegev vahend, kuna ei pea käe otsas tarvikuid ja tööriistu kandma. Tööriistakäru enda hoiukoht peaks olema siiski kuivades tingimustes. Ilmastikutingimustele vastupidavus käru puhul sõltub selle materjalist. Näiteks vineerist käru töötasapind ei talu niiskust ja polüpropeenplastist plaadil on jällegi vilets ultraviolettkiirguse taluvus. Galvaanitud teras on ilmastikuoludele vastupidavaim.

Ratastel ja vedamiskäepidemega tööriistakast on hea vahend, kui tööriistu on palju, mida ühest kohast teise viia, mispuhul ei pea tööriistakasti kandma. Tööriistakastid on valmistatud polüpropeenist, mis taluvad hästi kemikaale ja soojust ega ima niiskust. Polüpropeenist esemete pikemaajaline hoidmine päikese käes või pakases ei ole soovitatav.

 

Hästihooldatud ja -hoitud vahendid püsivad ka korras

 

Tiheda kasutamise jaoks mõeldud tööriistade hoiuvahendid püsivad korras, kui neid kasutatakse, hoitakse ja hooldatakse tootejuhiste kohaselt. Tootjalt tasub eelnevalt teada saada ka seda, milline on vastavale tootele rataste ja muude varuosade saadavus.
Tööriistahoiutoodete puhastamisel tuleb järgida kasutusjuhises ära näidatud erinevate materjalide puhastusmeetodeid.
Kui pulbervärviga värvitud terase pinnale kogemata kriimustus tekib, tasub see üle värvida, et allolev teras roostetama ei hakkaks. Hea ja tugeva pulbervärviga kaetud pinnale tekib parandamistvajavaid kriimustusi siiski harva.

Sarnased artiklid