Torkav kuusk talub saastunud õhku ja on täiesti külmakindel

Aino Aaspõllu
Kaunis hõbekuusk. | Shutterstock

Torkav kuusk (Picea pungens) on oma nime  saanud puu eriti torkavate okaste tõttu, mille tipud on lausa nõeljad. Puu on rahvasuus rohkem tuntud „hõbekuuse“ nime all, sest põhiliselt kasvatati puukoolides tema hõbedaokkalisi vorme, mille järgi oli kõige suurem nõudlus ja tema õiget nime teavad vähesed spetsialistid.
 

Torkav kuusk talub linna saastunud õhku, on täiesti külmakindel, aga väga nõudlik valguse suhtes. Kui vähegi on turvet, siis ta võra muutub ühepoolseks, oksad kuivavad. Ka eelistab ta viljakamat parasniisket mulda, kuivematel ja vähem viljakatel muldadel muutub ta igerikuks.
 

Sordid

’Glauca’ on levinuim vorm meie vanemates aedades, seda paljundasid meie puukoolid seemnest ja nende värvigamma on varieeruv. Võra on küllaltki korrapärane, oksad on  alul  veidi tõusvad hiljem rõhtsad, lühikesed  külgoksad on rippuvad.
Osadel puudel on kohe oksad rõhtsad ja asuvad korrapäraste korrustena.


’Argentea’ – tõeline hõbekuusk, okastik eriti hõbedane; puu kõrgus ~ 12 -16 m, laius 4 -5 m. Sellest vormist on aretatud palju uusi ja paremaid vorme, mida tuntud aiandusmaade  puukoolides müüakse.

’Hoopsii’ on eriti kauni hõbesinise okastikuga populaarne vorm, võra korrapärane, püramiidjas, oksad rõhtsad, asuvad nagu korrustena. Kõrgus 10-15 m, laius3-4 m,

’Montgomery’ on laikoonusja võraga aeglasekasvuline vorm. Oksad ulatuvad maani ja moodustavad vanemas eas talle  võra all  osasse tiheda „seeliku“. Okkad silmatorkaval heledad, sinakalt hõbedased. 10 aastaselt on kõrgus 1,5-2  m, laius 1 m

’Iseli Fastigiata’ on väga ilus torkava kuuse kitsas uus vähetuntud hõbedane vorm, mis peaks ka väiksemasse aeda mahtuma, kümne aasta vanusena 2 m kõrge ja vaevalt meeter lai. Võra on tihe, oksad on püstised. Sobib aktsentpuuks murusse, kus puudub vari.

’Glauca Globosa’ on madal poolkera kujuga  vorm, mis vananedes kaotab oma algse korrapärase kuju, muutub rohkem kooniliseks ja vajab võra korrigeerimist. Kõrgus kuni   2- 3 m, võra laius kuni 1.5 - 2 m. Okkad  hõbedased. Eriti huvitav tüvikuna, poogituna alusele 1- 2 meetri  kõrgusele. Sellistest tüvikpuudest saab koostada huvitavaid gruppe.

’Pali’ on ümar, eriti aeglase kasvuline kääbusvorm, oksad peened. Sinakasrohelised okkad on lühikesed. Aastane  juurdekasv 2 cm.

’Maigold’ on kevadeti puhkedes pilku püüdev  noorte kuldkollaste võrsetega, seda ilu jätkub aga ainult paariks nädalalaks, kõrgus ~  3-5 m, laius 2- 3 m.

’Bialobok’ on kevadel kaunis paar nädalat  oma noorte võrsetega, mille okkad on kreemikasvalged, muutudes hiljem sinakashalliks. Võib 30. aastasena olla kuni 2 m kõrge ja kuni 2 m lai.

’Hoopsii' on väikese kuni keskmise kasvuga, väga korrapärase võraga puu, okkad hallikassinised, on üks kõige sinakamate okastega torkava kuuse vorme. Võib 30 aastasena olla kuni 10 - 15 m kõrge ja kuni 3 m lai.

’Herman Naue’ on madal, veidi ebakorrapäratu võraga laiuv vorm, mida ilmestavad juba mõne aastasena kevadel võrsete otstes helepunased väikesed 3-5 cm pikkused ebakäbikesed, kes seda värvi säilitavad kaua, enne kui helepruuniks muutuvad. Ja nii mitte igal aastal, vaid üle aasta. Ebakäbist kasvab läbi järgmine aasta  uus võrse. Hallikassinised okkad eriti peened ja terava. Kümne aasta vanuselt 0,5 m kõrge ja ~ 0,7 m lai.

Sarnased artiklid