Tosin nõuannet eksootiliste lillede ettekasvatamiseks

Alari Suurmets
Eksootikud toovad aeda lopsakust, värve ja suurust. Erksavärvilised caladiumid tuleks kindlasti potis ette kasvatades äratada. | Shutterstock

Üha enam pakuvad aianduskauplused eksootiliste lillede mugulaid, risoome. Meie suved on aga ettearvamatud ja selleks, et eksootikutel oleks üldse võimalus, tuleks nad aegsasti mulda saada. Parim aeg selleks on just nüüd.

Meie suvi ja eriti just selle algus on enamasti jahedapoolsed ja kevadest ei maksa üldse rääkida. Aga natuke ettekasvatamist ja juurdumist potis aitab unisel mugulal saada sisse korraliku stardi. Ettekasvatust vajavad kannad, alokaasiad, elevandikõrvad (calocasia), banaan (musa), mugulbegooniad, daaliad, hedühhiumid (hedychium) ja teised külmaõrnad iludused.

Mitte mingil juhul ei tohi eksootiliste taimede risoome, mugulaid või sibulaid istutada otse peenrasse – õnnestumise protsent on siis oluliselt väiksem, kuna unised eksootikud ei ärka jahedas mullas kiiresti, halvimal juhul üldse mitte. Ning peale pikemat vihmasadu võib olla mugul, risoom üldse ära mädanenud.


Tosin näpunäidet
 

1. Vali poes alati jõuline ja terve mugul või risoom. Risoomide puhul jälgi kindlasti, et sellel oleks vähemasti üks kasvupung ehk silm. Kindlam, kui neid on mitu. Mugul peab olema tugev, mitte pehme ja kuivanud.

2. Juhul, kui soovid ka istutusmulla poest osta, on parim võimalikult kohev suurefraktsioonilne turvas.

3. Kodus vali taimele pott, kuhu ta ära mahub, aga mis poleks liiga suur.

4. Täida pott eelnevalt niisutatud turbaseguga. Lisada võid pikatoimelist (osmocote) väetist.

5. Vajuta potis olev turvas kergelt alla, nii et potiservast jääks mullavabaks umbes 5–6 cm – sõltuvalt sellest, kui kõrge on potti ärkama pandu. Enamasti tuleks mugulad, sibulad ja risoomid katta umbes 3–4 cm mullakihiga.

6. Aseta istutamist vajav lillehakatis nüüd potti, mulla pinnale, ja kata niiske turbaga.

7. Kasta leige veega korra läbi, nii et vesi potiaukudest välja imbub. Kui mugul, sibul, risoom tundub väga kuivanud, ole kastmisega väga ettevaatlik seni, kuni tegelane ei näita elumärke. Niisuta, aga kergelt.

8. Aseta pott kas läbipaistvasse kilekotti või kata pealt toidukilega. Kotisuu seo kinni.

9. Seejärel aseta pott sooja kohta: näiteks radiaatorile, truubi peale või küttega põrandale. Unistele taimehakatistele meeldib, kui soojust tuleb altpoolt, tekitades kerge haudumis- ja kasvuhooneefekti.

10. Jälgi nüüd ärkajat regulaarselt ja veendu, et muld oleks niiske ja et temperatuur ei ületaks +35 kraadi. Kui märkad võrseid, oled olnud edukas. Tihti tulevad maapinnale juured. Soojas ja niiskes areneb eksootikute juurestik meeletult kiirelt.

11. Lase võrsetel kasvada umbes 10 cm kõrguseks ja seejärel vii pott väga valgesse kohta. Kui ilmad on soojad ja sul on kasvuhoone, jätka ettekasvatust umbes kuu vältel kasvuhoones.

12. Vii taim õue või istuta peenrale siis, kui suur soe suvi juba kohal.

Osad eksootikud ongi parem jätta potitaimedena kasvama ja neid võib koos potiga peenrasse istutada. Lihtsam on need halva ilma korral (nt külmal ja niiskel vihmaperioodil) taas turvalisse kasvuhoonesse või terassile kolida.

Eksootilised taimed näitavad meie kliimas oma võimsust harva, kuid kui suvi on ilus ja kasvatajal on aega neid hellitada, on tulemus kaunis.

Sarnased artiklid