Trenditaimed | Milline toataim sobib sinu iselooomuga

Janne Raud
Kaunite õitega rõõmustav keerdviljak. | Shutterstock

Igal inimesel on oma taimelemmikud. Kes sobib sinuga koos elama?

Kui ma olen trenditeadlik ja tahan kindla peale välja minna

Begooniad

Ripsbegoonia Begonia boweri on hästi unustatud vana taim, mida võib mõnes kodus vanaema pärandusena praegugi kohata. Sobib kasvama nii kesk- kui ka ahiküttega ruumis. Kasta mõõdukalt nii, et vesi ei satu õrnadele, mustrilistele lehtedele. Kastmiskordade vahel lasta pealmisel mullapinnal 3 cm sügavuselt kuivada. Talvitub meelsasti jahedamas, 16-kraadises keskkonnas, sel ajal kasta minimaalselt. Talve saabudes võib kaotada lehed, need taastuvad kevadel. Õrnad roosakad õied ilmuvad talvel või varakevadel.

Kahelisulgjas filodendron Philodendron bipinnatifidum

Troopilisest Ameerikast pärit vastupidav võhaline, keda on teenimatult vähe kodustatud. Efektsed, sügavalt lõhised lehed annavad taimele lopsakust. Toestamist ei vaja, kuna pole ronitaim. Valguse suhtes tolerantne ega solvu, kui unustate vahel kasta. Sobib hästi antiikse sisekujundusega.

Kui olen trendikas poissmees

Sarvik kalanhoe Kalanchoe beharensis

Põneva skulptuurse väljanägemisega taim, millel lehed kaetud altpoolt hõbehalli peene karvkattega ja pealispinnalt pisut pruunika karvaga. Lehtede välimuse tõttu kutsutakse rahva seas vahel ka “elevandikõrva-kalanhoeks”. Armastab suuri aknaid ja palju päikest. Ei nõua palju juua ega süüa. See toataim väärib kindlasti eraldi eksponeerimist, et ta iseloom paremini esile tuleks.

Kirjulehine ebakrooton Codiaeum variegatum

Värvikirev taim Vaikse ookeani saartelt. Lehtede kuju ja suurus võib sorditi erineda. Oma värviliste lehtede tõttu eelistab võimalikult valget ruumi, aga otsest päikest ei talu. Praegu on eriti soositud ebakrootoni suured vormid, mis annavad juba noore puu mõõdu välja. Paksu harunenud tüve kroonivad efektsed värvilised lehepuhmad.

shutterstock_578563114.jpg

Kirjulehine ebakrooton.
Shutterstock

Kui mulle meeldib ennast stiilselt proovile panna

Näpitslill Sarracenia hybrid

“Lihamaias“ põneva väljanägemisega kaunitar ahjuküttega ruumidesse ja talveaedadesse. Toidulaual näeks ta meelsasti mõnd putukat, kuid saab ka ilma hakkama. Muld ja õhk peavad olema pidevalt niisked ja soojad, kuid talvitub meelsasti 5-kraadises ruumis. Näpitslill on väga valiv ka kastmisvee suhtes – see peab olema pehme, destilleeritud, vihma- või lumesulamisvesi.

shutterstock_469526870.jpg

Näpitslill.
Shutterstock

Kui keskküte loob kuiva õhkkonna

Tüse adeenium e kõrberoos Adenium obesum

Läikivate lehtedega lihaktaim, väga vastupidav otsesele päikesele ja soojale. Kevadeti rõõmustab roosakasvalgete õitega. Kõrberoos sobib keskküttega ruumi, suvel võib ta rõdule või aeda viia. Talvel võib kaotada oma lehed, aga ehmatuseks pole põhjust: vähendage kastmist miinimumini ja kevadel, kui uuesti rohkem kastma hakkate, lille välimus taastub. Tahab samasugust istutussegu nagu kaktused ja sukulendid, oluline on väga hea vee läbilaskvus. Ei talu seisvat vett, kuna talletab niiskust ka oma paksenenud “jalas“.

Keerdviljak Streptocarpus

Lõuna-Aafrika subtroopikast pärit puhmik, võib teid aasta ringi rõõmustada siniste, valgete või roosade õitega. Ideaalne temperatuur 24-26 kraadi, talvitub meelsasti 14-16-kraadises ruumis, võimalikult valges.

shutterstock_127158356.jpg

Tüse adeenium e kõrberoos.
Shutterstock

Sarnased artiklid