Tuletõkkelahendused | Puitmaja iga detail vajab eraldi kaitset tule eest

Ain Alvela
Tulekaitsevahendiga fassaadilaudade töötlemise kohustus kaasneb ka siis, kui puidust eramajade või abihoonete omavaheline kaugus on väike. | Shutterstock

Eestiski tahetakse puidust ehitada üha enam, kusjuures määravaks, kas ühe või teise hoone konstruktsioonides või viimistluses tohib kasutada puitu, saab see, kuivõrd tulekindlaks see puit suudetakse muuta.

Ehitusmaterjalina kasutatakse üha enam liimpuitu ja ristkiht-liimpuitu ning vineeri, mis juba iseenesest on tavalisest täispuidust tulekindlamad materjalid. Tehasemajade puhul saab konstruktsioonidetaile tulekaitsevahendiga töödeldagi juba tehases ja tõhusalt, et see vahend puidus kõikjale jõuaks, näiteks puidust ehitusdetaile spetsiaalsetesse tule- ja puidukaitsevahendiga täidetud vanni uputades, neid seal teatud aja hoides ja põhjalikult immutades.

Peamiselt on tänapäeval puidu tulekaitses kasutusel toonimata immutusvahendid, mida põhimõtteliselt saab kasutada ka teiste poorsete materjalide, nagu tekstiil, plastid, pilliroog, põhk jmt immutamiseks.

Hea ja ka päästeameti aktsepteeritav tuletõkkevahend annab puidule B-s1, d0 tuletundlikkusklassi, mis puitmaterjali puhul on võimalikest kõrgeim. Samas pööratakse nende vahendite puhul ka üha rohkem tähelepanu nende keskkonna- ja terviseohutusele. Turul on rohkem saadaval sisetingimustes kasutatavaid vahendeid, välioludesse sobivaid on vähem.

Selliseid vahendeid toodab Eestis juba enam kui 15 aastat Holz Profi kaubamärgi all samanimeline osaühing. Tulekaitsevahendeid ja puidu hallituse eest kaitsmise vahendeid välja töötava ja tootva Holz Profi tootevalikus on muuhulgas sellised, mis hoiavad ära puitpindade süttimise, takistavad tule levikut ja annavad pärast pinna töötlemist puidule loomuliku väljanägemise ja vastupidavuse, samuti tulepüsivad omadused. Lisaks saab selle vahendiga töödeldud puitu hiljem viimistleda värvide, peitside, lakkide või õlidega. Kusjuures need ei pea ilmtingimata olema vesialuselised.
 

Tuletõke ja puidukaitse käivad eraldi
 

Holz Profi juhataja Irina Nikolajeva selgitab, et ainega töötlemisel toimub puidu omamoodi modifitseerimine – immutusvahend tagab, et iseenesest hästi põlev puit muutub mittesüttivaks materjaliks.

"Kui paljude tuletõkkevahendite puhul kantakse puidu pinnale tuld tõrjuv kiht, mis suures kuumuses paisub ja lõpuks ikkagi ära põleb ning all oleva puidu sisuliselt kaitseta jätab, siis meie vahend imbub kolme sentimeetri sügavusele puidu sisse ega lase sellel süttida," iseloomustab Nikolajeva puidukaitsevahendi omadusi. "Katsed on näidanud, et kui puidu pinnale kantav tuletõkkevahend peab 700 ºC kuumuses vastu 20 minutit, siis puidu sisse imbuv vahend hoiab neis tingimustes materjali süttimise eest 120 minut vältel."

Puidukaitsevahendi headust tuleb tootjal pidevalt tõestada – nii klientide kui päästeametile. Selleks viiakse tunnustatud laborites läbi katseid, tehakse koostööd teadlastega ning kogutakse nõnda kaustade kaupa dokumente, mis vahendi üht või teist omadust kinnitavad. Sestap on soovitav poes tulekaitsevahendit valides veidi uurida, kas kõlava reklaami taga on ka sisu või piirdub kõik pelgalt sõnakõlksudega. Näiteks Saksamaal toodetud vahendid kannavad vahel ainult sealset DIN-standardi määratlust tulekaitse osas, mis on aga mõnevõrra nõrgem kui Euroklassi tulekaitse standart EN 13501-1.

Holz Profi tooted on veepõhised ja sisaldavad vees lahustatud rauda, mis kaitsebki materjale tule eest. Kuidas täpselt raud vees lahustatakse, on ärisaladus; Nikolajeva märgib vaid, et põhimõtteliselt on tegemist tööstusliku elektrolüüsi protsessiga, mille käigus ühest kemikaalide kogumist saadakse vajalike omadustega aine.

"Me ei suru kliendile peale mingeid kompleksseid teenuseid, sest need tulevad alati kallimalt kätte kui osta eraldi vahend, mille juurde võib siis ise hiljem oma tahtmist mööda valida viimistlusvahendi," räägib ta. "Kuigi tulekaitsevahendiga töödeldud puidu võib jätta ka selliseks nagu see pärast immutamist jääb – naturaalselt ehedaks. Sest üldiselt kaitsevad imbuvad tuletõkkevahendid puitu mingil määral ka hallituse, mädanemise, puidusine ja kahjurite eest." Viimase kohta lisab ta siiski möönduse, et sõltub asukohast: niiskevõitu ruumide puhul tasub lisaks tulekaitsevahendile kasutada siiski ka eraldi hallituse- ja kahjuritõrjeks ette nähtud puidukaitsevahendeid. "Tuletõket ja hallitusseente tõrjet ei maksa siiski segi ajada, need on põhimõtteliselt erinevad asjad," rõhutab Nikolajeva.
 

Vahend, mis muudab puidu struktuuri
 

Üldjuhul määrab juba arhitekt või siis arhitekt koostöös ehitusinseneriga ära selle, millist puidu tuletõkkevahendit, kus ja kuidas tuleb uusehitise puhul kasutada. Puidust eramaja puhul peaks tulekaitse saama kindlasti kandevkonstruktsiooni ja vahelagede detailid, katuse puidust kandevtalad, täispuidust uksed ning siseviimistluses kasutatavad puitplaadid, lauad jms. Paha ei tee ka näiteks fassaadi- ja terrassilaudade immutamine. Hiljem võib fassaadi meelepärase värviga üle võõbata; ka tulekaitsevahendiga töödeldud terrassilauad võib (tegelikult nende vastupidavuse huvides isegi peab) kas üle lakkima või õlitama.

Tulekaitsevahendiga fassaadilaudade töötlemise kohustus kaasneb ka siis, kui puidust eramajade või abihoonete omavaheline kaugus on väike. Samuti hooned ja varjualused, kus otseselt tuld tehakse – grillimajad, saunad, väliköögid. Ka nende põrandad, sest hõõguvatel sütel on lihtne ahjust või grillist põrandale pudeneda. Töödeldud puit suuremalt kahjustada ei saa, tavaline laud aga võib niimoodi lausa põlema minna.

Kui eramajas võetakse ette põhjalik remont, mille käigus tulevad päevavalgele ka hoone puitkonstruktsioonid, tasub ühtlasi mõelda muidugi ka nende tulekaitse parandamisele. Esimene eeldus, et tulekaitsevahend mõjule pääseks, on pindade puhtus: vanad värvi- ja lakijäägid tuleb korralikult maha puhastada, sest nende peal vahend ei toimi. Pinnad tuleks tuletõkkevahendiga kaks-kolm korda üle käia, sõltuvalt puidu liigist. Põhiline, et tulekaitse imbuks vähemalt kahe sentimeetri ulatuses puidu sisse – siis see tõepoolest ka tõkestab süttimist ja piirab tule levikut.

Remontides tasub tulekaitsevahendi toime kõigepealt väikesel pinnal järele proovida. Näiteks vanasti võidi puitu töödelda klooriga, mis nüüd enam kuidagi välja ei paista, aga tulekaitsevahendiga kokkupuutel võib ootamatult reageerida.
 

Töötlemine puidule märke ei jäta
 

Kui puidule soovitakse anda ühtviisi tõhusat kaitset nii tule kui hallituse eest, soovitab Irina Nikolajeva kanda selle pinnale kaks kihti tuletõket ja üks kiht hallitusevastast vahendit. Optimaalne kulu on pinda kaks korda töödeldes 200–300 g vahendit ruutmeetri kohta.

"Nende tulekaitsevahendite eesmärk ei ole puitu viimistleda – seepärast on need läbipaistvad, värvitud ning erilist lõhna neil ka pole," märgib ta. Küll aga võib tulekaitsevahend muuta keemilise puidukaitsevahendiga töödeldud valmisdetailide värvi.
Puidukaitsevahendit on peamiselt rohelist ja pruuni. Roheline muutub pärast Holz Profiga töötlemist samuti pruunikaks, juba algselt pruun toon ei muutu. Kord juba töödeldud puit peab maksimaalse tulekaitse säilitama vähemalt seitsme aasta vältel. Kuna aga vahend puidust kusagile ei kao, säilib kaitse põhimõtteliselt ka pikema aja vältel.

Kuigi testitud on vaid tuld tõrjuvat mõju täispuidu puhul, usub Nikolajeva, et vahend toimib efektiivselt ka tselluloosipõhiste puistematerjalide, tuuletõkkeplaatide, vineeri, plastide ja muude poorsete materjalide puhul.
"Tulekaitsevahend reageerib keemiliselt materjaliga. Seega – kui imbub, siis kaitseb," kinnitab ta, lisades et kord telliti ports vahendit ka ühe arhailise elumaja rookatuse immutamiseks.
Kuna Holz Prof mürke ei sisalda ja midagi ohtlikku sellest aja jooksul ei eraldu, võib vahendit kasutada samuti näiteks farmikonstruktsioonides, ehitada kasvuhooneid jmt. Ja oluline on ka asjaolu, et sellist puitu utiliseerides võib seda erinevalt keemiliste puidukaitsevahenditega töödeldud puidust põletada.
 

Eestis mitmeid tootjaid
 

Ka Multi Protect on Eesti ettevõte, mis müüb ökoloogilist puidu ja teiste poorsete pindade tuletõkkevahendit MP FR ning on välja töötanud ka UV- ja ilmastikukindluse tugevdamiseks tuletõkkepeitsi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased Artiklid