Ürdiaed terrassil

Kaja Kurg
Shutterstock

Maitsetaimed on nii ilusad, et võivad terrassil ja rõdul vabalt asendada suvelilli. Ürtide valik on suur, millised valida lilleanumasse kasvama?

Terrassil ja rõdul kasvades on maitsetaimed mugavalt käeulatuses ning süüa tehes ei pea neid minema aiast tooma. Sellest võikski lähtuda taimeanumatesse sobiva seltskonna valimisel: istuta sinna sellised maitseandjad, mida kasutad oma suvistes lemmiktoitudes ja jookides kõige rohkem.

* Kui armastad suvel tihti liha grillida, siis on väga mugav, kui saad paari sammu kauguselt näpistada värsket rosmariini, aedsalveid, harilikku punet, majoraani, sidrun-liivateed, ahtalehist käokulda ehk kääbuskarrit ja rohekat santoliini ehk oliivirohtu.

* Kui oled suur pitsasõber, peavad lillekastis kasvama vürtsbasiilik, harilik pune, aed-liivatee ehk tüümian, sidrun-liivatee ja rosmariin.  

* Pastatoitudele lisavad jumet liivatee, vürtsbasiilik ja harilik pune.

* Kosutava jäätee ja limonaadi jaoks on vaja piparmünti, rohemünti, sidrunaloisiat ja sidrunmelissi.

* Kõige täiuslikuma maitsega münditee saab rohemündi sordist ’Moroccan’.

* Oivalise aroomi nautimiseks istuta anumatesse ka lavendlit.

 

Mõned olulised näpunäited
 

* Ürdikasvatus õnnestub siis, kui päike paistab kasvukohale vähemalt pool päeva ja paik on tuulevarjuline.

* Anumas kasvatades on kõige mugavam osta maitsetaimede vajaduste jaoks sobivaks timmitud ürdimulda.

* Väetamisel järgi reeglit: pigem vähem kui rohkem. Liiga lopsakad ürdid maitsevad ja lõhnavad kesisemalt. Üle väetatud taimed lamanduvad kergesti, nõrgad taimed meelitavad ligi haigusi ja kahjureid, mida ürtidel tavaliselt pole.

* Taimi võib kosutada ürtidele mõeldud vedelväetisega (jälgi pakendil antud kasutusnorme!) või merevetika- ja vihmaussisõnniku leotise lahusega. Kui neid pole käepärast, sobib ka köögiviljaväetis, aga vaid pool ettenähtud normist.

 

Sarnased artiklid