Vali õiged varjutaimed! Mida kasvatada muru asemel varjulises kohas?
TM Kodu&Ehitus
Kui tahetakse, et laialdased alad kiiresti taimestuksid, on kattetaimeks hea valik bergeenia. Bergeenia kannab õisi pikka aega. | Shutterstock

Vali varjurikkasse aeda taimeliike, kes kasvavad hästi varjus või poolvarjus. Kui valguselembesed taimed istutada liiga varjulisse paika, hakkavad nad kiratsema, neid on raske hooldada ja nad ei hakka õitsema.

Väga varjulistes aia osades tasub taimede asemel pinnakattena kasutada kruusa või muid pinnakattematerjale. Elavust külmadesse mineraalainepindadesse saab luua kasvõi betooni ja looduskivide kooslusega või ka suuremate kividega, mis vahelduslikkust silmale pakuvad.


Pinnakattepüsikud muru asendajaks
 

Et muru hästi kasvaks, vajab see üsna palju valgust. Varjulistel aladel võib muru asemel kasvatada pinnakattepüsikuid, millede hulka on paigutatud jalgrajaks eraldi astumiskivid. Poolvarjus oleva muru saab ilusaks, kui kasutada siirdmuru.

Puittaimedest tunnevad end kuivas ja varjulises kohas hästi muuhulgas hall lepp, harilik pihlakas, tuhkpuu, magesõstar, makrobioota, lodjap-põisenelas ja ümaralehine tselaster.

Kuivas varjulises paiga kasvavad püsikutest hästi näiteks akakapsas, bergeenia, epimeedium, harilik maajalg, roomav metsvits, Siberi valdsteinia ja viljatu kurereha.

Varjulises paigas, aga toitaineterikkas ja vett läbilaskvas kasvupinnases kasvavad hästi kuusk, toomingas, sarapuu, kontpuud, kuslapuud, hortensiad, rododendronid, lõhnav vaarikas ja magesõstar. Püsikutest tunnevad end hästi muuhulgas harilik metspipar, kaunis murtudsüda, varjukivirik, südajas tiarell, väike igihali, astilbe, harilik laanesõnajalg ja hostad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid