Vanda elab õhust ja armastusest

Kaja Kurg
Ka kodus tuleb vandat kasvatada talle loomupärases olekus ehk siis paljaste juurtega. | Arhiiv

Lugeja küsib: „Orhideed vandad on müügil suurtes klaasvaasides. Väga kaunis, aga tekkis küsimus: kas klaasvaas on lihtsalt pakend, millega eksootilist taime poes eksponeeritakse, ja kodus tuleb ta potti orhideemulla sisse istutada? Või peabki vandat klaasvaasis edasi kasvatama? Kuidas seda teha?”

Oma kodumaal, troopilises Aasias ja Austraalias, kasvavad vandad (Vanda) hõredates metsades puudel ning vahel ka sammaldunud kividel. Vanda halle õhujuuri katab eriliste urbsete rakkude kiht, mis imeb nagu käsn õhust ja vihmaveest toitaineid ja vett. Sellest piisab taimele elus püsimiseks, nii uskumatu kui see ka ei tundu.

Ka kodus tuleb vandat kasvatada talle loomupärases olekus ehk siis paljaste juurtega.

* Aiaärist klaasvaasis toodud vanda võibki sinna jääda. Tõsta taim ettevaatlikult veidi ülespoole, et ilusad õied vaasist välja ulatuksid ja neid saaks paremini vaadelda.

* Vaasis püsib juurte ümber neile sobiv mikrokliima ja vanda tunneb nii end kõige paremini.

* Kaks korda nädalas täida vaas pooleni pehme toasooja veega, et taim saaks korralikult janu kustutada. Niisketele juurtele joonistub iseloomulik rohelise-hallitripsuline muster. Need juured, mis jäävad halliks, on elutud.

* Hoia vaasis vett umbes pool tundi ja siis vala välja. Jälgi, et vaasi põhja ei jääks tilkagi vett.

* NB! Jälgi, et juured ja ka taim tõmbuksid enne öö saabumist pealt kuivaks. Kui lehtede vahele jääb vett, on suur oht mädanike tekkeks.

* Orhideeväetist lisa kastmisvette talvel kord kuus, suvel kaks korda. Jälgi kindlasti pakendil antud kogust. Sobib ka õitsevate toalillede väetis, kuid neli korda väiksemas koguses, kui pakendil soovitatud.

 

Mida ta armastab
 

Troopikast pärit vandal pole puhkeperioodi ning kui kasvutingimused on sobivad ja hoolitsus õige, võib ta õitseda mitu korda aastas. Õied püsivad ilusad paar kuud.

Vandale meeldib, kui toas on soe (18–25º) ja õhk niiske. Keskküttega kodudes on õhk tavaliselt kuivavõitu. Seetõttu tunnevadki regulaarselt niisutatud vanda juured end klaasvaasis paremini kui lahtisena rippudes.

Vanda on väga valgusnõudlik, siiski ei tohi taimele langeda otsene tugev päike. Rohke valgus soodustab õitsemist ja õite värv muutub kirkaks. Kui vanda ei õitse, on tavaliselt põhjuseks vähene valgus.

Seda, kas valgust on piisavalt, saab vaadata lehtede pealt: nende õige toon on keskmine roheline, seevastu tumerohelised lehed viitavad valguse nappusele. Valgusenäljas taim lõpetab kasvamise.

Lühikese päevaga kuudel vajab vanda lisavalgust. Kauni eksootilise õitseja jaoks tasub osta taimedele sobivat valgusspektrit andev taimelamp.

Liiga pikaks kasvanud taimel lõika ülemine lehtede ja õhujuurtega osa maha ning pane eraldi klaasvaasi kasvama. Kui on õnne, siis võib ka alles jäänud alumine osa ajada uinunud pungadest välja uued võrsed.

Vandat võib siiski kasvatada ka poti või korvi sees koredas orhideesegus nagu teisigi orhideesid, segu peab olema aga hästi suurte tükkidega, et õhk liiguks. Lisa segule lehtpuusöe tükke, mis säilitavad niiskust ja hoiavad eemal mädanikud. Segu võib koosneda ka üksnes pöidlaotsasuurustest puusöetükikestest.

 

PS! Kui lehed tõmbuvad kipra, on õhk ruumis liiga kuiv. Siis vannita vandat kahe korra asemel kolm korda nädalas.

Kui kasvutingimused on sobivad ja hoolitsus õige, võib vanda õitseda mitu korda aastas. Õied püsivad ilusad paar kuud.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid