Varjuline ja jahe aed - milliseid püsikuid sinna valida?

kodus.ee
home-garden
Hostad armastavad niisket pinnast ja poolvarjulist kasvukohta. Saaremaa suurim hostakollektsioon Kurisoo taluõues. | Tiina Tammet, Piret Maidle erakogu

Tihti võib olla nõnda, et aed jääb suurte puude varju, või on seal pidevalt jahe ja tuuline. Milliseid püsikuid sinna valida?

"Näiteks hosta, astilbe, bergeenia ja helmikpööris on varjulist või poolvarjulist kasvukohta armastavad vähenõudlikud ja murevabad püsikud," selgitab Kanepi Aiandi peaagronoom Merilin Saksing.  "Need kõik on lehtdekoratiivsed taimed, mille õied on tagasihoidlikumad. Paljude värviliste lehtedega püsikute toon tulebki välja just varjus."

Tema enda kodus on kolm varjulist nurka, kus puhub tuul ja päike sinna eriti palju ei paista -  seal kasvavadki hostad. "Hostadel on hulgaliselt erinevaid sorte, need on väga kaunid. Õitsevatel hostadel on kaunid helelillad õied, mis sobivad väga varjulisemasse ja  tuulisemasse kasvukohta," räägib ta. samuti ei vaja nad kasvamiseks väga toitainerikast mulda, vaid saavad ka kehvemal pinnasel hakkama."

Loe ka põnevat lugu Saaremaa suurimast hostakollektsioonist Kurisoo taluõues: kodu pälvis "Kodu kauniks 2016"  eripreemia. Lugu saad lugeda siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid