Veesilm kaunis taimeraamis
Reet Männi
Veesilma haljastamiseks on vaja leida taimed kaldale, madalasse vette ja ka veepinnale ujuma. | Shutterstock

Aias olev veesilm püüab alati pilku, seetõttu tasub selle ümbrus taimedega kaunilt kujundada.

Kaldal, madalas vees ja veepinnalgi olev mitmekesine taimestik muudab tiigi täiuslikuks, sest lopsakas rohelus kuulub vee juurde. Taimedeta tiik mõjub ebaloomulikult. Veesilma ümbritsevad taimed aitavad sellel kokku sulada ülejäänud aiaga. Lopsaka lehestikuga kaldataimed pehmendavad tehistiigi kaldajoont ja aitavad varjata tiigikilet, kui seda on rajamisel kasutatud.

Kena on vaadata taimede peegeldusi veepeeglil ning veepinda kaunistavaid värvilisi õisi. Taimed lisavad vette hapnikku ja kasutavad ära vees olevaid toitaineid, aidates hoida tiigi puhtust ja ökoloogilist tasakaalu.

 Tänu vee- ja kaldataimedele tekib veesilma ääres ja vees mitmekesine ökosüsteem, kuhu asuvad elama putukad, konnad jt pisiolendid. Konnad aitavad aias hävitada nii mõnegi nälkja, putukad meelitavad ligi aga väikelinde, kelle toidulauale kuuluvad ka kahjurputukad.
Veesilma haljastamiseks on vaja leida taimed kaldale, madalasse vette ja ka veepinnale ujuma.

 

Kalda kaunistajad
 

Kaldatsoon on maapind tiigi vahetus läheduses. Loodusliku veekogu või pinnasest eraldamata (kile, betooni vm materjaliga) tiigi ääres on see ala püsivalt niiske. Siin tunnevad end hästi niiskuslembesed taimed, kellele meeldib ka suur õhuniiskus. Samas ei meeldi neile olla jalgupidi vees. Ajutisest üleujutusest tulevad nad küll eluga välja, kuid kauem vee alla jäädes hukkuvad.

Looduses näeme kaldatsoonis kasvamas kollast võhumõõka, harilikku angervaksa, luga, harilikku vesikanepit, harilikku kukesaba jne. Kaldale sobivad kasvama aga ka paljud tuntud kultuurtaimedest püsikud, sh terve hulk selliseidki, kes kaunilt õitsevad.

Paljud suurelehised püsikud, näiteks laudleht ja rodgersia, kes tuleb mujal aias istutada poolvarju, kasvavad veekogu ääres alaliselt märjas mullas suurepäraselt ka täispäikeses, ilma et leheservad pruuniks tõmbuksid, sest vett jätkub küllaga.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Artikli märksõnad