Viinapuu sügislõikus: millal on kõige õigem aeg?
Kaja Kurg
Kodu & Aed aiatoimetaja
Viinapuu sügislõikus
Viinapuu sügislõikus | Shutterstock

Kui viinapuu väätidelt on lehed langenud, siis oota veel paar-kolm nädalat. Alles siis võta käärid käte.

Miks peab ootama? Sellepärast, et siis jõuavad üheaastased oksad korgistuda ning lehtedes ja võrsetes olnud toitained on liikunud korgistunud okstesse, tüvesse ja juurtesse. Kui sa lõikad liiga vara, läheb palju väärtuslikke varuaineid kaduma.

Miks lõigatakse viinapuid just sügisel ja mitte kevadel? Põhjus on selles, et viinapuu värsked lõikehaavad hakkavad kevadel väga tugevalt mahla jooksma. See nõrgestab taime ning noorem põõsas võib isegi otsad anda.

Sügisene lõikus tehakse võimalikult hilja, vahetult enne talve. See sõltub antud aasta ilmast. Tavaliselt saabub sobiv aeg oktoobri lõpus või novembri algul, aga lõigata võib hiljemgi. Lõikehaavad jõuavad kevadeks piisavalt kuivada ja oksad ei hakka elutähtsat mahla niristama. Lõikama peab igal sügisel, sest muidu põõsas metsistub. Õigesti lõigates jäävad alles kõige saagikamad oksad, põõsas püsib parajalt tihe ja iga kobar ehk tari saab päikest. Vormis püsimiseks vajab viinapuu kindlasti ka suvist lõikust. Vaid nii, kui teha kääritööd nii sügisel kui suvel, saab ilusaid suuri magusaid marju. 

Talveks katmise peale mõtle alles siis, kui maapind on kergelt (mõne cm sügavuselt) külmunud. Kui sa katad varem, on katte all veel soe ja niiske ning pungad hauduvad ära. Liiga agar on ohtlik olla. Pigem võid katmisega hilineda, sest kümmekond külmakraadi ei tee okstele veel midagi.

 

Sarnased artiklid