Vürtsilõhnased taimed kuusepuu asemel. Jõuluhõngu saad tuppa nende taimedega
Tiina Tammet
Vanill, pööris-nelgipuu, Araabia kohvipuu. | Floradania

Jõulud on kõikide meeltega tunnetamiseks. Kuusevaigu- ja vürtsihõngu saab tuppa tuua ka toataimedega.

Jõulud on segu erinevatest lõhnadest, mis tulevad köögist mõnusa söögi, joogi ja maiustustega. Kaneel, vürts, nelk, kardemon, loorber, ingver, apelsin, kohv, pipar, vanill, muskaat... Kõik need aroomid pärinevad erinevate taimede lehtedest, koorest, õitest või viljadest.

Vanasti olid vürtsid suur luksus ja kallis välismaine kaup. Tänapäeval on need küll kõigile kättesaadavad, kuid ikkagi kasutame neid rohkem ja loomingulisemalt erilistel puhkudel ning piduroogades. Kui nelgipuunuppe, kaneelikoort või vürtspipraterasid on raske kodus ise kasvatada, siis mitmeid aromaatseid taimi saab hoida ka toataimena ning nautida nende lõhna või teadmist, milliselt taimelt lõhn pärineb.

 

Araabia kohvipuu Coffea arabica. Tumerohelise läikiva lehestikuga väike puu, mille viljadest valmistataksegi kohvi. 4–5aastane taim võib toas õitseda meeldivalõhnaliste valgete õitega. Vajab parasniisket ja valget kasvukohta.

Harilik kardemon Elettaria cardamomum on ingveriliste sugukonnast. Kuigi taim kodus toiduks kasutatavaid seemneid tõenäoliselt ei kasvata, lõhnab ka kogu taim iseloomulikult. Vajab hoolsat kastmist.

Ingver Zingiber officinale. Isegi poejuurikast saab niiskes ja soojas kohas kasvatada u kahemeetrise pilliroogu meenutava taime, kes sobivas tingimusis ka õitseb ning tugeva juurika kasvatab. Sügisel algab puhkeperiood, mil maapealne osa kuivab, seetõttu sobib ta pigem suvel kasvuhoones katsetamiseks kui toataimeks.

Loorberipuu Laurus nobilis on aromaatsete nahkjate lehtedega põõsas. Lehtedest eraldub näpu vahel hõõrudes vürtsist lõhna, neid võib kasutada ka toidu valmistamisel. Vajab suvel õuesolemist ning talvel vähese kastmisega puhkeperioodi jahedas ja valges ruumis.

Pööris-nelgipuu Syzygium paniculatum on talveaiataim, keda on lihtsam imetleda botaanikaaia kasvuhoones kui kasvatada kodus. Glögi ja marinaadi sisse lisame aga hoopis Indoneesias kasvava hariliku nelgipuu S. aromaticum kuivatatud õienuppe.

Tsitrused Citrus on pikaealised nahkjate lehtedega toataimed, kes kasvavad väikeseks puuks, mida tuleb aeg-ajalt vormis hoidmiseks lõigata. Seemnest kasvatatud taimel läheb õitsema hakkamiseks aastaid, ent poest ostetud kalamondiin või kultuursordiga poogitud sidruni- või apelsinipuutaim võib õitseda ja ka söödavat vilja kanda tunduvalt varem. Tsitruste õied on valged ja lõhnavad meeldivalt.

Taimed vajavad valget kasvukohta, suvel korralikku kastmist ja väetamist, talvel mõõdukat kastmist. Suveks võib nad viia õue poolvarjulisele kohale.

Kalamondiinipuu Citrifortunella microcarpa on väikeseviljaline ja hea hoolduse korral rikkalikult kandev toapuu.

Vanill Vanilla planifolia on roniv orhidee, kelle kasvatamine õitsvaks taimeks on orhideesõbrale suur väljakutse. Tahab aastaringselt mõõdukalt sooja tuba, niisket mulda ja valget kasvukohta. Maitseainena kasutatakse taime kuivatatud kaunu, mis kodus ei kasva, ent vanill on ilma õitetagi kaunis eksootiline liaan.

Sarnased artiklid