Plaanid oma aeda ilupõõsastega ilmestada? Ajakirja Minu Aed septembrinumber jagab selleks häid näpunäiteid!
Põõsaste istutamise ABC
1. Et kõik puittaimed pannakse maha aastakümneteks, tuleb nende kasvukohta hoolikalt valida.
Vaata teraselt üle mustasõstrapõõsad – märgates pungi, mis on teistest hulga suuremad ja ümaramad, korja need ära ja põleta.
Hiidpungades pesitsevad musta sõstra kõige ohtlikumad kahjurid sõstra-pahklestad.
Selline pung ei avane ja lõpuks kuivab.
Käes on sügis ja aeg oma aias ringi vaadata, kas siin on veel kauneid värve. Kui ei ole, soovitan käia puukoolides avala pilguga põnevates toonides (poti)taimi valimas.
Karusmarjadest ehk tikritest ei leia eriti palju lugemist. Ometi on tegemist väga saagika ja meie ilmastikuoludesse sobiva marjapõõsaga.
Juba sajandi eest kasvatati meie aedades tikreid.
Hilissügisel, kui heitlehised puud ja põõsad on juba raagus ning rohttaimed koltunud, tõusevad aias esile igihaljad taimed.
Ka ainult roheline värv oma varjunditega võib olla köitev, sest lehestiku-okastiku poolt moodustunud muster – faktuur ehk tekstuu
Kui aiaäris jäi silma mõni tore puu või põõsas, mille külmakindluse kohta sul infot pole, siis küsi seda kindlasti müügiplatsi töötajalt.
Külmaõrnu puittaimi ei tasu sügisel istutada, sest korralikult juurdumata istikutele võib talv palju haiget teha.
Valdavalt on hortensiapõõsad kogukad, aga seda rohkem neile õisikuid peale mahub. Meie karmimaid talvi ei suuda kõik hortensiad üle elada ja väheste sitkete seas on madalakasvulisi üpris kasinalt.
Aedhortensiad H.