Proovi madratsit enne ostmist!
Ketlin Rauk
TM Kodu & Ehitus
madrats
Pealtpoolt võivad madratsid välja näha suhteliselt sarnased, ent eemaldatava katteriide ja ülejäänud sisu peitva kanga all on mitmesuguseid kihte, mille omadused määravad palju. | Shutterstock

Magamistuppa uut madratsit valides tuleks kõigepealt mõelda läbi, kui pehmet või jäika soovitakse. Kindlasti ei tasuks seda tellida internetipoest, vaid tuleks kõigepealt kohapeal järele proovida – inimeste kehad on erinevad ja mis sobib ühele, ei pruugi sugugi olla teise jaoks parim variant.

Sleepwell madratsite Baltikumi müügi- ja turundusjuht Alo Reintam usub, et ei ole olemas madratsit, mis ühtviisi hästi sobiks igaühele. "Kui keegi nii väidab, on see puhas reklaam," on ta veendunud. "Iga inimene ja inimese keha on ainulaadne ning seepärast peaks madratsisoovi korral kindlasti minema kauplusesse kohale ja ise proovima."

Vedrud taskutes

Sleepwell müüb ennekõike viietsoonilisi taskustatud madratseid. Madratsite vedrupaigutuse puhul on Reintami sõnul mõeldud erinevatele aspektidele: näiteks et puus ei vajuks liialt madratsi sisse, on puusade kohapeal veidi jäigemad vedrud. "Vedrudel kasutatakse erinevaid sisumaterjale – poroloonid, mäluporoloon ja lateks," räägib Reintam. Ta selgitab, et poroloon pole kindlasti enam see, mis nõukaajal, sest materjalitööstus on tänapäeval kõvasti edasi arenenud. Mäluporolooni eripära on see, et vajutades ei taastu algne kuju koheselt, vaid mõne hetke möödudes.

"Lateks on aga loodusliku kummipuu mahlast materjal, mis teeb madratsi pehmemaks," märgib Reintam, lisades et porolooniga madrats on jällegi reeglina pisut jäigem. Poroloone on nimelt erineva tihedusega, mõni on pehme, samas kui suurema tihedusega poroloonid võivad olla üsna jäigad. "Siin sõltub nüüd küll igaühe enda eelistusest, kui kõva peal ollakse harjunud magama," kinnitab ta.

Hinnaklassist rääkides tõdeb Reintam, et vedrude puhul on bonell odavam kui taskustatud variant. Bonell on levinuim ja tuntuim klassikaline vedrusüsteem, kuid tänaseks juba "eilne päev". Kuna Bonell-vedrud on omavahel traadiga tihedalt seotud, siis asendi muutmisel mängib kaasa kogu madratsi pind. "Taskustatud ehk nn pocket-süsteemi korral on aga iga madratsivedru paigutatud eraldi kangast kotti," jutustab Reintam. "Nii ei liigu mitte kogu madratsi pind, vaid ainult see osa, millele langeb keharaskus." Ta lisab, et selle vedrustusetüübi korral saab keha just õigetest ja vajalikest kohtadest tuge. Sisumaterjalidest kõige soodsam on aga poroloon. Neil on ka erinev tihedus ja jäikus. Madratsi katte valimine on Reintami sõnul lihtne – kui käega üle libistades jätab kate mõnusa tunde, siis tihtipeale ongi just see õige. "Inimene tunneb endale sobiva kohe ära," kinnitab ta.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.