10 taime sügisvaasi. Sügisese lilleanuma ilunipid

Kaja Kurg
Shutterstock

Lillekastides ja aiavaasides on alanud värviline sügishooaeg. Vastupidavaid taimi, mida sinna istutada, jätkub küllaga.

Tavaliselt näeb sügisvaasides kanarbikke, eerikaid, krüsanteeme, ilukapsaid ja vilt-ristirohtu, lillepoodidest ja aiaäridest leiab aga muidki põnevaid taimi, mida on vahelduseks värskendav kasutada. Toredad on näiteks puismailased, mille valik on üllatavalt mitmekesine – saada on nii eri värvi õienuttidega suuri lopsakaid puhmaid kui ka väikseid tihedaid mättaid.
Kindlasti tasub sügisvaasi lisada mõni kõrreline, mille puhmikud annavad istutusele liikuvust ja õhulisust. Vahvaks värvilaiguks võib kasutada väikseid värvika lehestikuga lehtpõõsaid, nagu Thunbergi kukerpuud ja Fortune’i kikkapuud. Helmikpööriste ja akakapsa värvilised igihaljad lehed püsivad kaunid aga kevadeni.

Sügisel peavad lilleanumas vastu vaid sellised taimed, kes taluvad niiskust, vähest valgust, väiksemaid külmakraade ja temperatuurikõikumisi. Õnneks on päris palju taimi, kellele just meeldibki sügise niiskus ja jahedus ning kelle ilu ei kao ka kõledate ilmadega.

 

Sügisese lilleanuma ilunipid
 

Targalt valitud taimekoosluses võib jätkuda värve jõuludeni ning pehme talve korral kauemgi. Seda aga vaid siis, kui taimede eest õigesti hoolitseda.

* Sügisel võib kergesti unustada lilleanumat kasta, sest on jahe ja sajab tihti. Kuid läbi tiheda lehestiku ei jõua ju vihmapiisad mullani! Näiteks kui eerikad jäävad kuivale, siis pudisevad õied ära ja ei mingit säravat värvilaiku enam. Pista näpp taimede vahelt mulla sisse ja kui see on kuiv, siis anna taimedele juua.

* Liiga hoolas aednik võib oma lilleanumad aga hoopis üle kasta. Tasub teada, et jaheda ilmaga püsib mullas niiskus mitu korda kauem kui suvel soojaga.

* Kui aina sajab, ähvardab istutusi liigniiskus. Ükski taim, välja arvatud veetaimed, ei taha olla pikalt märjas, õhuvaeses mullas. Liigne kastmis- ja vihmavesi peab saama ära voolata. Selleks pane anuma põhja kindlasti korralik kergkruusast drenaaž, lisaks võiksid põhjal olla avad vee äravooluks.

* Õied ja lehed püsivad kauem ilusad, kui vihm neile otse peale ei saja. Võimaluse korral paiguta lilleanum räästa või muu varju alla.

* Kui kallab pidevalt vett, tõsta lageda taeva all olev anum varju alla. Märjas ligunedes kaob õite ja lehtede ilu ruttu.

* Enne öökülma kata taimed ööseks kattelooriga. Suuremate miinuskraadide korral laota loori lausa paar-kolm kihti.

 

10 taime sügisvaasi
 

Harilik kanarbik (Calluna vulgaris). Kardab liigniiskust. Uued sordid on lehtdekoratiivsed, olles pilgupüüdjaks oma ebatavalise vormiga (nt sordirühm Skyline).

Sale eerika (Erica gracilis). Lisaks kärtsroosale on ka pastellroosade ja valgete õitega sorte. Kui eerikad saavad enne külmi piisavalt juua, püsivad õied veel pikalt. Külmaga taim hukkub.

Vahemere alpikann (Cyclamen persicum). Talub paari külmakraadi, tihe lehestik on selle all olevatele õienuppudele heaks katteks.

Puismailased (Hebe). Kuni 40 cm kõrgused puhmad, mille õied on lillad, roosad või valged, lehestik võib olla valge- või kollasekirju. Osa vorme on rohelise eri toonides väikesed mättakesed. Taluvad kergeid külmakraade.

Lamav talihali  (Gaultheria procumbens). Igihaljaste lehtede ja punaste viljadega puhmas. Täiesti talvekindel, kevadel istuta turbapeenrasse.

Teravatipuline talihali (Pernettya mucronata). Efektsete valgete, roosade ja punaste viljadega puhmas. Talub paari miinuskraadi.

Krüsanteem (Chrysanthemum). Kardab tugevamat vihma. Püsiva külmaga hukkub.

Jaapani skimmia (Skimmia japonica). Roosade õiekobaratega igihaljas põõsas. Võib üle elada maheda talve, ere päike põletab lehti.

Oshiima tarn (Carex oshimensis). Pikkade kitsaste kaarduvate lehtedega, sort ’Evergold’ on valgetriibuline. Igihaljas, võib anumas talvituda, aga kardab varakevadist tugevat päikest.

Hall aruhein (Festuca glauca) ’Azurit’. Hoiab hõbehalli värvust kogu talve, kuid enamasti külmub kevadeks läbi. Kardab liigniiskust.

 

 

Sarnased artiklid