3 jahmatavat asja kodus, mis seavad väikelapse elu ohtu

kodus.ee
Pikalt alla rippuv ruloo kett tundub põnnile ahvatlev - ent võib ta elu ohtu seada. | Shutterstock

Kui kodus on kõndima hakanud väikelaps, tuleb asjadega erakordselt ettevaatlik olla. Beebinõustaja ning aastatepikkuse kogemusega lapsehoidja Kadi Leppik toob välja kolm asja igapäevaelust, mille peale vanemad ei tulegi, et need võiks väikelapsele ohtlikud olla.

1. Ruloo kett

"Pikk ruloo avamise - sulgemise kett võib väikelapsele tõeliseks surmalõksuks osutuda," selgitab Kadi. "Laps suudab väga hästi end diivani seljatoele vinnata, tooli vms akna juurde nihutada ning sinna peale ronides ruloo paelani küünitada. Ent see kett või pael võib kogemata ümber kõri või jäseme ümber jääda ning lapse elu on ohus," räägib ta. Tema sõnul on Suurbritannias olnud juba selliseid õnnetuid surmajuhtumeid. "Mõned tootjad pakuvad juba ruloole sellist turvakinnitust, milleni laps ei ulatu," selgitab ta.

2. Kilest mähkmekotid

Ühekordsed kilest väiksed mähkmekotid on kindlasti emadele suureks abiks, kuid tuleks hoolitseda selle eest, et need mingil juhul lapse käeulatusse ei satuks. "Ringi müttav väikelaps suudab sekunditega selle ema käekotist välja õngitseda ja suhu toppida - see aga kujutab endast lämbumisohtu. Ema võib kasvõi olla viieks minutiks tualettruumi läinud, kui see juhtub," hoiatab ta.

3. Viinamarjad ja pulgakommid

Kuigi täiskasvanute jaoks on viinamarjad snäkilaual mõnusaks kaaslaseks, tuleks Kadi sõnul väikelaste puhul nendega väga ettevaatlik olla. "Piisab vaid väikse viinamarja kogemata kurkuminekust, laps satub paanikasse ja ta elu on ohus. Sellepärast soovitan viinamarja enne lapsele andmist kaheks või isegi neljaks pisikeseks tükiks lõigata," räägib ta. Kogenud lapsehoidja sõnul tuleks välistada ka söömise ajal ringijooksmine. "Kui on näiteks pulgakomm põses, piisab väikesest müksust või komistamisest, kui see juba kurku kinni jääb ning laps võib lämbuda," hoiatab ta.

Sarnased artiklid