3 nippi, mis hoiavad rahakoti alati kontrolli all

Kristel Trell
kodus.ee
Esimene kodu võib vabalt olla ka väike korter, kus pole ilmtingimata palju asju. | Shutterstock

Me kõik seisame pidevalt valikute ees.  Kas osta kodu või üürida? Kas kolida või paigale jääda? Valikud otsustavad, mis meist saab - kas rahakotis ulub päeva lõpuks tuul või on meil alati varusid, mida kasutada.

1. Mõtle läbi, millised on su tegelikud vajadused ja võimalused

Kõik algab mõtlemisest - kui tead täpselt, mida sul vaja on, siis on kergem oma eesmärke ka saavutada. Aga millised neist on tegelikud vajadused ja kui paljusid neist sa ka reaalselt täita saad?  Ole realist ja pane paika oma põhivajadused, samuti ole aus oma võimaluste suhtes - ka siis, kui pank näitab kontol sulle ahvatleva võimalusena suurt laenu, ei tähenda see, et pead selle päris kindlasti võtma. Äkki piisab vähemast?

2. Säästa ja taaskasuta

Säästmine  ja taaskasutus on popp - staaridki panevad oma asju teisel ringil müüki, moekunstnikud pakuvad rõivaid kandmiseks ja edasiandmiseks ning isegi Ikea miljardärist omanik Ingvar Kamprad shoppavat kasutatud riiete poodides. Tee endale eelarve ja vaata, kui palju ja kuhu kulutad ning kust annaks kokku hoida.  Kuidas oma riidekappi tuulutada, seda õpetas Kodus.ee siin. Kuidas  kosmilisi toiduarveid vähendada, seda õpetavad Kodus.ee lugejad siin.

3. Alusta vähemast

Ka siis, kui palk on hea, pank pakub  suurt kodulaenu ja krediitkaardid lubaks ahvatlustele järele anda, alusta vähemast . On asju, mida sa esmapilgul ei pruugigi tähele pannna - et täna ahvatlevana tunduv laen neelab ka järgmised 25 aastat lõviosa su sissetulekust ja krediitkaardile lisab selle andja väga priske protsendi. Esimene eluase võib olla ka väike korter, kõik asjad, mida endale ja oma koju ostad,  ei pea olema kõige hinnalisemad.  Kuidas kombineerida kallist ja odavat, vaata siit.

 

Sarnased artiklid