4 suurt viga, mida köögi sisustamisel vältida
kodus.ee
Köögivaade | Shutterstock

Oled parasjagu oma uut kööki planeerimas? Kodus.ee toob ära neli põhiviga, mida vältida!

1. Liiga vähe liikumisruumi

Kui pead köögis end pidevalt mööblitükkidest mööda pressima ja kallimaga kooskokkamisest võid ainult und näha, siis selline köök ei tee kedagi rõõmsaks. Mõtle - millest saad köögis loobuda? Näiteks söögilaud ja toolid võiks olla söögi- või elutoas, kui seal rohkem ruumi ja köök jääks tõesti vaid toiduvalmistamiseks. Kui köögis on aken, kasuta vaade ära - palju toredam on nõudepesu ajal aknast välja vaadata kui tuimalt seina vahtida.
 

2. Liiga vähe panipaiku

Mõtle enne planeerimist siiski võimalikult detailselt läbi, mida sul köögis kindlasti tarvis läheb. Lahtised riiulid on küll kaunid, kuid kas ka sinu köögis kõige praktilisemad? Võta nutikalt kasutusele kõik nurgad, kapiuksed, niššid, seinapind - sinna saad näiteks meisterdada noahoidja. 

Mitte kõiki asju ei vaja sa köögis kogu aeg - ladusta panipaigas asju ja kodumasinaid, mida tarvitad vaid korra-paar aastas! Samuti peaks panipaigad olema planeeritud just sinu koduköögi vajadusi silmas pidades: kui vajad igapäevaelus näiteks standardist suuremaid sahtleid vms, tuled need selliselt ka planeerida. Praeahi võiks olla tõstetud kõrgemale, nii saad ka pliidialust ruumi panipaikadena ära kasutada. Väldi aga ebamõistlikult kõrgel või liiga madalal asuvaid panipaiku - kes meist tahaks iga kord redelit appi võtta, kui kapist midagi tarvis läheb!
 

3. Liiga vähe tööpinda

Vaevalt jõuab köök valmis saada, kui tõstad paika kodumasinad ja avastad, et hakkimiseks-lõikamiseks jääb vaid üks kitsuke nurk! Selle vea vältimiseks leia võimalus kodumasinaid mool moel köögis hoiustada kui tööpinna peal. Sama kehtib ka maitseainepurkidele jms. pisikraamile - näiteks Ikea pakub väga toredat seinariiulit, mis maksab vaid 15 euro ringis.
 

4. Liiga vähe valgust

"Köögi valgustuse puhul on üldvalguse (laevalgusti) kõrval oluliseks kohtvalgus. Viimase eesmärk on teha toimingud köögis võimalikult mugavaks. Valgustus on hästi lahendatud siis, kui selle peale ei pea igapäevaselt mõtlema – valgust on igal pool piisavalt, paraja tugevuse ja soojusastmega, seda on lihtne sisse-välja lülitada," on kodus.ee-le rääkinud Wesse Engineeringu disainer Liis Saare.

Enamasti kasutakse tema sõnul kohvalgustina kas LED-ribasid või LED spot-valgusteid. "Kumba eelistada, see on maitse küsimus. Alternatiiviks on tavalised seinavalgustid või klambriga valgustid, mida saab sobivasse kohta riiuli külge kinnitada. Need toovad kööki hubasust, kuid praktilisem lahendus on siiski eelnimetatud LED-valgustid, mis paigaldatakse ülemiste kappide alla. Kui köögis on klaasidega kappe, siis võib kaaluda valgustuse paigutamist ka nendesse," soovitab disainer.

Moodne köögivalgustus lubab aga kaugelt rohkem kui lihtsalt piisavalt valgust: näiteks Ledvance täiendab mitme uue mooduliga oma kapialust valgustussüsteemi Osram LED Corner, mida kasutatakse peamiselt köögi seinakappide all, seina ja kapi vahelises nurgas. Septembris lisandub tootesarja kõrvuti standardsete leedvalgustitega kaks erimoodulit: üks USB-pesadega ning teine Bluetooth-kõlariga. See annab kasutajaile võimaluse väga mugavalt näiteks oma telefone ja tahvelarvuteid laadida ning köögitoimetuste ajal oma lemmikmuusikat kuulata.

 

Sarnased artiklid