5 olulist asja kassisõbraliku kodu loomiseks

kodus.ee
Hoolitse selle eest, et kodus oleks elu kassisõbralik | Shutterstock

Tähelepanu, kassisõbrad: kas teie kodus on ikka kõik piisavalt kassisõbralik, et karvapallid end mõnusalt tunneksid?

1. Piisavalt ronimis-, varjumis-  ja kraapimisvõimalusi

Kassid tahavad küüsi teritada ja ronida, sellega pead kiisut majja võttes arvestama. Vaata siis, et su kodus oleks kohti, kus neljajalgne seda probleemivabalt teha saab - näiteks et riiulitelt saaks alla-üles ilma, et kass end vigastaks või midagi ümber ajaks. Mis mööbli kraapimisse puutub, siis selle vastu aitavad korralikud kraapimispuud ja -lauad - neid pakutakse igasuguse suuruse ja disainiga. Kõige omapärasem on ilmselt disainer Erik Stehmanni looming: tema kraapimislaudadelt leiab kunstiteosed, näiteks "Mona Lisa" või "Tütarlaps pärlkõrvarõngaga".

Kassid armastavad varjuda ja kastidesse ronida, ka neid võimalusi peaks kassisõbralikus kodus piisavalt olema. Lihtsa kassimaja saad ise meisterdada vanast T-särgist ja pappkastist, vaata õpetust siit. Mõnusa varjulise lebokoha saab sättida ka tooli alla, selle tegemist vaata siit. 

2. Tee aknale ruumi

Sinu kiisu jaoks on aknast õue avanev pilt tõeline tõsieluseriaal - tee siis aknale ruumi, et loomake ikka välja saaks vaadata. Miks mitte panna sinna ka mõnus ja stiilne pisike padi, kus kassil mõnus külitada oleks.

3. Kata korralik ja puhas toidulaud, paku vett

Suhtu kiisu toidulauda nagu enda omasse: sa ju ei söö räpase laua taga mustadest nõudest, eks? Täpselt samuti ei taha seda teha sinu kiisu. Muretse kassile korralikud, madalama servaga roostevabast terasest või keraamilised toidunõud ja loputa neid iga päev. Kiisu toit ei tohi olla liiga külm ega kuum, ja kui kiisu toitu maha pudistab (juhtub ka inimestel), selle vastu aitab nõude alla asetatud matt. Veekauss soovitatakse panna veidi eemale, ent veenõusid, kust kassike janu kustutamas käia võiks, võid paigutada elamisse veelgi - peaasi, et need oleks niisugusel kõrgusel, et kiisu end vigastamata ega jooginõud ümber ajamata jooma pääseks. Elegantseid lemmikloomatarbeid teeb näiteks DePeDi. 

Muide, inimesed kipuvad kiisude signaale tihti valesti tõlgendama - kui tuled töölt koju ja kiisu end su jalge vastu hõõrub, ei tähenda see sugugi, et ta tahab süüa - see on rõõmus tervitus ja ta tahaks sinuga aega veeta. Mängi siis või silita teda, igal juhul vajab kiisu su tähelepanu!

4. Magamisase, mille ta ise valib

Las kiisu valib endale ise pesakoha, sinna sätigi tema magamisase. Võib juhtuda, et ta tahab mitmes kohas pikutada, ära siis pahanda - ise ju viskad ka vahest diivanile pikutama, aga magamistoas on voodi.

5. Korralik kassitualett

Kass tahab hädal käia kohas, kuhu ta probleemivabalt pääseks, ent mis oleks siiski piisavalt võõra silma eest eraldatud. Ära tõsta tema tualetti kuhugile kaugesse ja pimedasse keldrinurka, kuhu kass võibolla joosta ei jaksagi ega säti seda suletud uksega ruumi, kuhu kiisu ilma kõrvalise abita sisse ei pääse. Korralikud ja tänapäevased kassi WCd on lõhnavabad ja loomale mugavad kasutada, ent koristama pead neid regulaarselt ikka. Tõsta kassi WC näiteks veidi eraldatumasse toanurka, kust kiisul oleks ülevaade ümberringi toimuvast - ta peab end ka hädal käies turvaliselt tundma.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid