5 taime, kes saavad hakkama päikeseta

Tiina Tammet
Kodu & Aed
Draakonipuu
Draakonipuu | Shutterstock

Vali hämaramatesse ruumidesse taimi, kes ka oma kodumaal kasvavad teiste taimede varjus ja on sellise eluga kohastunud.

Tiigerlehik Calathea

Tiigerlehiku lehed avanevad või tõmbuvad kokku päeva ja öö vahetusega. Taim armastab ühtlast niiskust, muld ei tohiks läbi kuivada ning ka õhk peaks olema piisavalt niiske. Talvel tuleks teda kasta veidi vähem. Troopikametsa alustaimestikust pärinev taim armastab ühtlaselt toasooja ruumi ning lepib vähese valgusega.

Tiigerlehikuid on erineva lehemustri ja värviga, mõnedel liikidel on ka kaunid õied.

Tõlvlehik Spathiphyllum

Üks lihtsamini peetavaid toataimi on välimuselt väga stiilne. Sügavroheliste lehtede kohale kõrgub aeg-ajalt valgeid „kallaõisi”. Isegi kui unustad ta vahel kastmata, taastavad longus lehed oma värskuse uuesti vett saades. Parajalt soe toaõhk, mõõdukas õhuniiskus ning harv väetamine on talle meeltmööda. Ka tõlvlehikut peetakse toaõhu puhastajana väga tõhusaks taimeks. Euroopasse toodi taim troopilisest Kesk-Ameerikast 1870. aastal.

Tups-rohtliilia Chlorophytum comosum

See Lõuna-Aafrika alusmetsadest pärinev taim edeneb vist küll igasugustes toatingimustes. Tõhusa õhupuhastajana tuntud tups-rohtliilia lokkislehelised sordid on kompaktsemad ning moodustavad kasvupotti kauni „paruka”. Paar korda nädalas kastmist ning vahel ka väetamist on talle piisav. Kasvutingimuste suhtes pole üldse nõudlik. Suveks võib tõsta ka õue.

 Draakonipuu Dracaena

Kui soovid efektsete lehtedega puukujulist toataime, siis kaalu draakonipuu valimist. Käänd-draakonipuu, lõhnav draakonipuu, täpik-draakonipuu ja Sanderi draakonipuu edenevad piisavalt hästi ka aknast eemal toasügavuses. Nad armastavad parajalt sooja tuba, niiskemat toaõhku ning mõõdukat kastmist. Jäme tüvi talletab endasse vett ning seetõttu talub draakonipuu ka mõnda aega kastmata olekut. Arvestama peab, et draakonipuud kasvavad aja jooksul väikese puu mõõtudesse.

Aglaoneema Aglaonema

Aglaoneema armastab osalist või isegi täielikku varju, elavdades kodu hämaramaid nurki. Taime suurte lehtede ilu on olulisem tagasihoidlikest õitest. Pärinedes Tai, Indoneesia ja Malaisia varjulistest metsadest, jõudis aglaoneema Euroopa toataimeks 18. sajandil. Teda on väga kerge hooldada. Armastab sooja tuba, viljakat mulda ning lepib ka kuivema toaõhuga.

Sarnased artiklid