6 nippi, kuidas herilaste rünnakut vältida

kodus.ee
Herilane punasel sõstral | Shutterstock

Kes meist poleks suvel või varasügisel pidanud terrassil võitlust tigedate herilastega arbuusitüki või morsiklaasi ümber? Kodus.ee jagab mõned nõuanded, mis peaks aitama herilasi sinu kodu terrassilt eemal hoida.

1. Istumiskoha lähedale taimed, mida herilased ei salli

Näiteks lavendel, sidrunmeliss, basiilik ja tomat, aga väidetavalt ka daaliad ja pelargoonid herilastele ei meeldi - sestap tasub istumiskoha lähedale just neid istutada. Magusalt lõhnavad taimed, mida herilased, nagu ka mesilased armastavad, tasuks pigem istutada istumiskohast kaugemale.

2. Kasuta lõhnaküünlaid ja eeterlikke õlisid

Põlevad citronellaküünlad, tugevalt lõhnavad eeterile õlide segud, ka viirukisuits peaks nad eemal hoidma. Samuti võid sidrunisse nelki torgata, istumiskoha juurde basiilikulehti raputada, või lauale apnna mõned küüslauguküüned - ka nende lõhn peaks herilasi peletama.

3. Juhi nad kõrvale

Säti kaugemale aianurka maiustamiseks midagi herilaste lemmikmenüüst - näiteks moosi, käärinud jooki vms.

4. Kata kinni toidunõud ja ära jäta jääke lauale

Tuleks vaadata, et lahtised toidunõud oleks kinni kaetud ja jääke õuekööki lauale ei jääks - see kutsub herilasi kohe maiustama.

5. Pese kohe higi maha ja ära kasuta magusaid lõhnaõlisid

Inimese higi meelitab herilasi kohale, seega tasuks kohe pärast sporti või aiatöid end korralikult ära pesta. Aiapeole minekuks ära kasuta aga väga magusaid lõhnaõlisid või tugevaid deodorante, võid nõnda herilaste märklauaks sattuda.  Selle asemel piserda endale peale lavendiõli - lõhnab hästi ja hoiab tüütud putukad eemal.

6. Purgijooke kõrrega ja mahakukkunud vilju ära hammusta

Kindluse mõttes tasub aiapeol purgijooke juua kõrrega - sa ei tea kunagi, millal mõni herilane märkamatult su siidrisse maiustama on pugenud. Samuti tuleks ettevaatlik olla puu alla mahakukkunud magusa õuna vms. hammustamisel - herilane võib samuti viljaga maiustada.

Millised kodused vahendid aitavad herilaste vastu? 

Putukaallergiast loe lähemalt siit.
 

Sarnased artiklid