6 sammuga uued maasikataimed. Paljunda ise maasikataimed!
Tiina Tammet
Et maasikas peenral üle 4 aasta saaki ei anna, tuleb taimistut aeg-ajalt uuendada. | Shutterstock

Veel enne, kui maasikad korjatud ja söödud, hakkavad maasikataimed tülikaid võsundeid ehk tütartaimi kasvatama. Neid tuleb ühelt taimelt olenevalt sordist päris korralik peotäis. Maasikapõldu tuleb uuendada.
 

Korraliku aednikuna lõikad üleliigsed võsundid ära, et maasikataim end liialt ei kurnaks. Ilusamatest kasvata aga oma maasikataimedele järelkasv! Et maasikas peenral üle 4 aasta saaki ei anna, tuleb taimistut aeg-ajalt uuendada. Ise maasikataimi kasvatades saad soodsalt hulga vajalikku paljundusmaterjali.

1. Vali paljundamiseks heast sordist haigusvaba ja tugev taim. Parimaid võsundeid annavad paariaastased taimed. Jäta alles jõulisemad võsundid ning eemalda nõrgemad kohe noorelt.

2. Lase võsunditel moodustada väike tütartaim, mil on näha ka juurealge mügarad. Eemalda tütartaimest ilmuvad edasised võsundid, sest maasikal on komme kasvatada neid ridamisi.

3. Pane lillepotti head mulda ning kinnita (emataime küljest lahti lõikamata) võsundtaim juurealgetega väheke mulla sisse, asetades sobivasse kohta peale näiteks kivi. Nii saab noortaim hakata juurduma.

4. Jälgi, et potimullas oleks piisavalt niiskust. Vähem kui kuu aja pärast on taim juurdunud. Nüüd võid noortaime emataime küljest lahti lõigata. Samal ajal eemalda emataimel ning ka noortaimel tekkinud liigsed võsundid.

5. Uued maasikataimed on istutamiseks valmis. Potiistikud ei nõua kohe peenrasse istutamist, vaid võivad potiga maasse kaevatult ka edukalt talvituda ning kannatavad transporti. Siiski on mõistlik maasikad augusti lõpul kasvukohta istutada, et nad jõuaksid enne talve korralikult juurduda ning kevadel kohe kasvu alustada.

6. Istutamiseks valmista ette maa päikeselisel kasvukohal, kus maasikad pole viimasel kolmel aastal kasvanud. Puhasta see hoolikalt umbrohust ning rikasta kompostmullaga. Istuta maasikad koos mullapalliga u 40 cm vahega ning kasta taimi juurdumise soodustamiseks korralikult.

Kordame üle:

* Vali võsundi küljes hästi arenenud tütartaim. Aseta taimehakatis mullaga lillepotile ning kinnita, nii et see tuule ja vihmaga paigast ei nihkuks.

* Kui istik on 3–4 nädala pärast juurdunud – tal on 3–5 ilusat lehte ja arenenud juurestik – eemalda nooruk emataime võsundi küljest.

* Potiistikutel areneb hea juurekava, mida ei pea hiljem peenrasse istutades lõhkuma hakkama. Istuta taim koos juurepalliga augusti lõpus sobivasse mulda.

Sarnased artiklid