8 sammu katuse talveks ettevalmistamiseks
kodus.ee
Nii katuse talveks ettevalmistamise kui ka sambla eemaldamine on jõukohane igale majaomanikule ning eraldi professionaali pole selle töö jaoks vaja kutsuda. | Tootja

Katus vajab kontrollimist kaks korda aastas: kevadel pärast lume sulamist ning just nüüd sügisel, kui lehed puudelt on langenud. Eesti suurima kivikatuste müüja Monieri tehniline konsultant Martin Paun loetleb 8 sammu, kuidas iga majaomanik saab ise katuse talveks ette valmistada.

1. Puhasta  lehtedest vihmaveerennid, kust ummistuse korral ei saa vesi ära voolata ning hakkab sarikaotsi märjaks tegema. See omakorda võib tekitada niiskuskahjustuse.

2. Puhasta katuse neelud ja läbiviikude ümbrus, kuhu langenud lehed kipuvad kergesti kinni jääma. Vastasel juhul ei saa vesi katuselt mööda selleks ettenähtud kohti maha voolata ning võib hakata katusele kogunema, mis võib kaasa tuua lekkeriski.

3. Eemalda katuseakende, korstende ja muude läbiviikude ümbert sammal, mis imeb käsnana vett endasse ja võib mitme asjaolu kokkulangemisel hakata niiskust majja sisse pressima.

4. Püga vajadusel maja ümbritsevate puude oksi, kui need hakkavad liialt katuse kohale kasvama. Katusedetailide vahele tunginud puuoksad on üks enimlevinud lekke põhjuseid.

5. Kontrolli, kas kõik katusedetailid on omal kohal ning nähtavate vigastusteta. Ülevaatust tuleks alustada katuseharjast, veendudes, et kas kõik harjakivid või harjaplekk ja -tihend on korralikult kinnitatud. Seejärel peaks üle vaatama kogu katusepinna ning eriti tähelepanelikult läbiviigud ja katuse neelud, hinnates, kas plekid, tihendid ja kivid on paigas. Kui kivid on näiteks suure tuulega paigast liikunud, tuleb need nihutada oma kohale, et kõigi kivide ääred jookseks sirgetes ridades. Kui kinnitusklamber või kruvi on purunenud, tuleb see asendada. Väljavahetamist vajavad ka katkised katusekivid, ehkki kivide purunemist tuleb ette väga harva. Katusekive saab lihtsasti ükshaaval asendada.

6. Veendu katuseräästaid vaadates, kas vihmavesi voolab otse renni, mitte ei tee seda katuseräästa allservas oleva tuulekasti kaudu. Viimasel juhul on tuulekasti laudadel veejäljed näha. Mööda tuulekasti laudist voolav vesi kahjustab puitu ning võib aja jooksul viia puitosade pehastumiseni.

7. Vaata üle katuse turvavarustus: kas lumetõkked, katuseastmed ja käigusillad on terved ning tugevalt kinnitatud. Kui maja sissepääsude ja parkimiskohtade kohal viilkatusel lumetõkkeid ei ole, tuleks need  inimeste ja sõidukite ohutuse tagamiseks veel enne talve kindlasti paigaldada. Käigusillad ja katuseastmed või -redelid on vajalikud selleks, et turvaliselt korstnani pääseda. Kui see ei ole ohutu, võib korstnapühkija seaduse kohaselt tööst keelduda.

8. Kui katusele on tekkinud sammal, siis olenevalt materjalist võib see mõjutada ka katuse vastupidavust. Bituumensindlitest katusele võib vohav sammal  lekkevõimaluse tekitada ning kriimustusi saanud katuseplekile roosteriski kaasa tuua, kivikatusele on sammal ohutu. Sammalt saab lihtsalt eemaldada spetsiaalse pesuvahenditega, kuid alati tuleb kasutada katusematerjali tootja soovitatud pesuvahendit, et tagada selle tõhusus ja samas vältida katusematerjali enda kahjustamist. Kõige mõistlikum on sambla eemaldamiseks kasutada biolagunevaid pesuvahendeid, mis kantakse katusele tavalise aiapritsiga. Osa neist pole isegi vaja maha pesta, vaid tuleb lihtsalt oodata, kuni vihm oma töö teeb.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid