Algajale aednikule: kuidas kasvatada sibulat, küüslauku ja murulauku?

kodus.ee
Õitsev murulauk | Shutterstock

Laukude perekonda kuuluvad sibul, küüslauk ja murulauk on paljude aednike suured lemmikud. Kodus.ee jagab algajale aednikule mõned näpunäited, kuidas neid kasvatada.

Sibul on üks nõudlikumaid kultuure mulla suhtes, rasked ja niisked mullad talle ei sobi. Kasvatatakse 2. põllul kas seemnetest, istikutest, tipp- või valiksibulatest. Seeme külvatakse varakevadel avamaale, sügiseks moodustuvad sellest väikesed nn. tippsibulad. Neid tuleb säilitada toatemperatuuril, siis ei hakka nad järgmisel aastal õitsema ja igast moodustub pesakond suuri sibulad. Nendest omakorda valitakse välja väiksemad nn. valiksibulad, mis pannakse maha järgmisel aastal.

Sibulad tuleb maha panna kevadel varakult, jahedas moodustub tugev juurestik ja ilmade soojenedes hakkavad pealsed kiiresti kasvama. Õievarred tuleb kohe kõrvaldada, muidu väheneb saak. Saaki hakatakse korjama siis, kui pealsed kolletuvad, sibulal lastakse varju all järelkuivada.

Küüslauk on 20-60 cm kõrgune taim. Küüslauk eelistab haritud ja väetatud raskemapoolset sügavapõhjalist mulda ja päikesepaistelist kasvukohta.  Küüslaugusibulad pannakse maha sügisel või kevadel, vahekaugusega 20-30x15 cm. Küüslauk on külmakindel, talvitub mullas võrdlemisi hästi. Saak koristatakse, kui lehed hakkavad kolletuma.

Küüslaugu kaaslaseks sobivad tomat, porgand, paprika, kartul, kapsas, brokkoli ja lillkapsas, ei sobi oad ja herned.  Samuti sobib küüslauk kaaslaseks roosipeenrasse. Küüslauk peletab aias mitmeid kahjureid.

Murulauk on 15-30 cm kõrgune taim. Tegemist on küllatki vähenõudliku taimega, ent murulauk tahab viljaka mullaga kasvukohta, kust vesi korralikult ära voolaks - liigne niiskus võib murulaugutaimele saatuslikuks saada. Seemnest külvatud murulaugutaime võiks alguses toas poputada ja hiljem juba peenrasse istutada. Samas tuleb murulauku ka piisavalt kasta, väetisega ei maksaks üle pingutada - kui mullasse on lisatud veidi komposti, tunneb murulauk end seal täitsa hästi.

Murulauk eelistab päikselisemat kasvukohta, kuid lepib ka vähema päiksega. Tema lillakasroosad õied on vägagi dekoratiivsed, mistõttu sobib murulauk istutamiseks ka lillepeenrasse.  Teda soovitatakse kasvatada koos porgandite, kapsa või tomatiga - murulauk peaks porgandikärbsed, lehetäid ja kapsaussid eemal hoidma .

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid