Amplimaasika kasvatamise nipid

Sisuturundus
Amplimaasika taimed on mitmeaastased. | Kekkilä

Amplimaasikas Fragaria x ananassa on dekoratiivne ja kasulik marjataim suvelilleamplite kõrvale. Amplimaasikad on pidevalt saaki andvad sordid, mis toodavad magusaid marju terve suve vältel. Maasikaid on eriti hea süüa värskelt.

Amplimaasikaid on erinevaid sorte ja neid müüakse suurtesse amplitesse istutatult. Amplimaasika sordid annavad tavaliselt pidevalt saaki ja kasvatavad pikki võsundeid. Võsunditel on ka dekoratiivne väärtus, kuid samas nad nõrgendavad saagi arenemist.
Amplid on praktilised, sest need võib kohe riputada sobivasse kohta ning taimi ei ole vaja suuremasse potti istutada. Amplimaasika taimed on mitmeaastased, kuid amplis nad väljas talve üle ei ela.

Maasikas õitseb ja kasvatab marju kõige paremini päikeselises ja soojas kohas. Ka poolvarjus jaksab maasikas kasvatada marju. Mõned amplimaasika sordid kasvatavad pikki võsundeid. Neid võib soovi korral lühendada maasikale sellega kahju tegemata. Võsunditest kasvavad maasikataimed, mida võib uute taimedena mulda istutada. Maasikataimi istutatakse õhulisse, amplitesse sobivasse Erimulda Suvelilledele. Taimi tuleb istutada 10 cm vahedega.

Maasikas annab suurimat saaki klaasitud rõdul ja kasvuhoones. Seal on soe veel sügise algulgi ning saaki saab kaua, olgugi et väljas on juba külm.
Amplimaasikat tuleb kasta regulaarselt, et maasikad kasvaksid mahlasteks ja magusateks. Kastmisvette lisada Kastmisväetist igal teisel kastmiskorral. Selliselt tagatakse, et maasikas jaksab kasvatada uusi õiepungi. Toitainete sisalduselt sobib maasikale kõige paremini Marjaväetis, parima õitsemise ja saagi saamiseks tuleks kasutada mõõdukat väetamist graanulitega.

Amplimaasika sordid on annavad tavaliselt pidevalt saaki ja kasvatavad pikki võsundeid. Võsunditel on ka dekoratiivne väärtus, kuid samas nad nõrgendavad saagi arenemist. Vähemalt osa võsunditest tuleks eemaldada ja istutada nendest kasvõi uusi taimi.

Amplimaasikas on mitmeaastane. See ei suuda siiski amplis talve üle elada. Sügisel võib amplimaasika võtta amplist välja ja istutada õue. Maasse istutatult elab see enamasti talve üle. Selle võib viia talveks ka keldrisse. Sellisel juhul tuleb taimi vajadusel veidi kasta.
Kevadel võib maasikataimed istutada tagasi amplisse, kuhu on pandud uus Erimuld Suvelilledele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid