Asjaolud, millega peaksid arvestama enne väikelaenu võtmist

Sisuturundus

Kas unistad uuest autost? Või äkki vajate muinasjutuliste pulmade jaoks veidi lisaraha või plaanid kodu renoveerida? Väikelaen võib olla täpne rahaline lahendus, mida vajad oma soovide täitmiseks.

Väikelaen võib olla siiski suur finantsiline otsus, nii et oleme koostanud loetelu kuuest asjaolust, mida enne taotlemist kaaluda, veendumaks et liigud muretult oma unistuse täitmise poole.

1. Kas vastad väikelaenu saamiseks vajalikele nõuetele?

Kõigepealt tuleb kaaluda, kas vastad väikelaenu saamiseks miinimumnõuetele või mitte. Põhinõuded on järgmised:

oled vähemalt 18-aastane või vanem (mõnede laenuandjate puhul pead olema vähemalt 21-aastane);

sul on regulaarne sissetulek

oled Eesti alaline elanik või omad Eestis elamisluba;

sul pole maksehäireid või on viimasest maksehäirest möödunud vähemalt 6 kuud;

Oma praeguse finantsseisundi hindamiseks on hea mõte sisestada oma andmed laenuvõime kalkulaatorisse enne laenutaotluse jätkamist.

2. Milleks võtad endale väikelaenu?

Järgmine samm on mõelda, milleks soovid laenu kasutada. Turul on palju erinevaid väikelaene, mistõttu on oluline valida laen, mis sobib sinu olukorraga ja milleks kavatsete seda kasutada. Mõned levinumad võimalused Eesti laenuturul on:

Tagatiseta kiirlaen

Tagatiseta kiirlaen on laen, mida pakutakse ilma mingi vara, näiteks auto või maja tagatiseta. Seda tüüpi laenu kasutatakse sageli erakorraliste kulude tegemiseks ja kuigi selle intressimäär on veidi kõrgem kui tagatisega laenul, võimaldab see vabadust raha laenata ilma tagatiseta.

Autolaen

Autolaen on suurepärane võimalus uue või kasutatud auto ostmiseks, ilma et peaksid oma säästude kogumiseks pikka aega kulutama. Autolaenude intressimäär on sageli madalam kui tagatiseta väikelaenul, kuna autot kasutatakse tagatisena tingimusel et sõiduk on selleks piisavalt heas korras.

Krediidilimiit

Krediidilimiit toimib nagu krediidiliin, mis võimaldab sul raha välja võtta vastavalt vajadusele. See erineb tavapärasest väikelaenust, kuna maksad intressi ainult väljavõetud summa eest, mitte kogu ühekordse summa pealt. Selline laenamine sobib suurepäraselt olukordadeks, kus sinult võidakse nõuda erinevatel ajahetkedel tasumist, näiteks kodu renoveerimise või pulmade puhul. Parim osa seda tüüpi laenude puhul on see, et saad krediidilimiidi piires rahalisi vahendeid kasutada ilma väljamaksete eest lisatasu maksmata.

3. Millised on intressimäärad?

Intressimäär on summa, mida pank või finantsasutus laenatud raha pealt küsib.

Ideaalis soovid valida väikelaenu, mis pakub sulle võimalikult madalat intressimäära, nii et saad keskenduda põhiliselt vaid laenatud raha tasumisele, mitte täiendavatele intressidele. Laenu tüüp määrab intressimäära. Kui laen on tagatud varaga, on intressimäär tavaliselt madalam kui tagatiseta laenu puhul.

4. Millised on väikelaenuga seotud tasud?

Iga laenu puhul on sellega seotud erinevad tasud. Tasud, millele tuleks tähelepanu pöörata, hõlmavad järgmist:

lepingu sõlmimise tasu

teenustasu

ennetähtaegse tagasimakse trahv

lepingu ülesütlemise trahv

Tarbetute kulutuste vältimiseks võta oma väikelaenu ja selle tähtaja üle otsustamisel kindlasti aega nende tasudega tutvumiseks ja arvestamiseks. Siinkohal tuleb tingimata rõhutada, et erinevate laenuandjate puhul võivad need kõrvaltasud olla väga erinevad. Saatan peitub tavaliselt detailides, seega kõigi tingimustega lõpuni tutvumine ei voola kunagi mööda külgi maha.

5. Mis on väikelaenu tähtaeg?

Sinu laenu pikkus määrab tagasimaksete summad ja intressi summa, mida maksad kogu laenu kehtivusaja jooksul. Mida pikema aja peale on laen võetud, seda väiksemad on igakuised tagasimaksed. Enamik eraisikute väikelaene on tähtajaga üks kuni seitse aastat.

6. Kuidas kavatsed väikelaenu ära maksta?

See on tähtis otsustamiskoht, sest on oluline kavandada, kuidas võlga tagasi maksta. Kas maksad kord nädalas, iga kahe nädala tagant või kord kuus? Kas kavatsed laenu tähtajast varem ära maksta? Need võtmetegurid aitavad sul valida õiget laenu, et vältida tarbetuid kulusid.

Kui arvestad neid kuut punkti, oled valmis oma vajadustele vastava otsuse tegemiseks ja võid olla kindel, et oled õigel teel oma unistuste saavutamiseks.

Sarnased artiklid