D-VITAMIIN LASTELE – 7 PÕHJUST, MIKS ALUSTADA JUBA TÄNA!

Sisuturundus
Shutterstock

Suureks kasvamine on täiskohaga töö. Selleks, et lapse arengus ei tekiks kõrvalekaldeid, on D-vitamiin lapsele väga olulisel kohal. Järgnevalt toome Sinuni põhjaliku ülevaate, mis juhtub siis, kui alahindad D-vitamiini vajalikkust.

Mis on D-vitamiin?

D-vitamiin ehk kolekaltsiferool on laialdase toimega rasvlahustuv vitamiin. Sageli kutsutakse seda ka päikesevitamiiniks, sest D-vitamiin tekib organismis läbi naha, päikese ehk ultraviolettkiirguse (UVB) toimel.

Miks on D-vitamiin nii oluline?

D-vitamiin mõjutab lapse immuunsüsteemi efektiivset toimimist, lihaste tugevust ning kaltsiumi omastamist luudes ja hammastes. Samuti avaldab D-vitamiin olulist mõju ka lapse vaimsele- ja füüsilisele arengule.

Miks on Vitamiin D lastele nii oluline?

Rahhiit, nõrk immuunsus ja närvilisus – need ja paljud teised terviseprobleemid ohustavad Sinu last, kui ta ei saa piisavas koguses D-vitamiini. D-vitamiini puudus põhjustab näiteks:

* sagedasemaid viirushaigusi;

* väsimust ja aeglasemat õppimisvõimet;

* kasvupeetust;

* lihasnõrkust - laps võib hakata eakaaslastest hiljem seisma, istuma ja kõndima;

* hammaste arenguhäireid ja kaariest;

* luustumise häireid;

* sagedasemaid luumurde.

* D-vitamiin tugevdab immuunsüsteemi

Juba ajalooliselt on teada, et need lapsed, kes ei saanud vajalikus koguses ja piisavalt D-vitamiini, põdesid erinevaid haigusi raskemalt ja sagedamini. Üsna levinud olid juhtumid, kus rahhiidihaige laps põdes rasket kopsupõletikku korduvalt.

Laps on esimesel viiel eluaastal eriti vastuvõtlik viirushaigustele, sest tema immuunsüsteem alles küpseb. Sellepärast võivad ülemiste hingamisteede viirused kimbutada väikelast isegi 6 – 12 korda aastas.

Meie päikesevaeses kliimas on kõige lihtsam viis immuunsüsteemi toetamiseks D-vitamiin. Immuunsüsteemi tõhusaks toimimiseks peab D-vitamiini tarbima aga aastaringselt.

D-vitamiin aitab vastupanu haigustele tõsta. Piisava D-vitamiini tasemega lapsed on tervemad ja põevad haigusi kergemalt. Samuti on haigusest taastumine kiirem.

D-vitamiin kindlustab tugevad luud ja hambad

Tugevate luude ja hammaste jaoks on kaltsium lastele ülioluline. Mõnevõrra vähem on teada aga fakt, et ilma D-vitamiinita ei suuda organism kaltsiumit omastada. Seetõttu ei sõltu luude tugevus mitte ainult kaltsiumist, vaid ka organismis leiduvast D-vitamiini kogusest.

Kuna kiire luumassi moodustumine toimub väikelapseeas kõige aktiivsemalt on eriti tähtis, et D-vitamiini tase oleks kasvuperioodil optimaalne.

D-vitamiin annab energiat ja parandab keskendumisvõimet

Lasteaia- ja ka kooliõpetajad on juba ammu märganud, et laste väsimus ja trots õppimise vastu kuhjub kevadeks. Vanasti nimetati seda kevadväsimuseks. Tänasel päeval on jõutud aga tõdemusele, et nii nagu täiskasvanutel, siis on ka lastel väsimus seotud hoopis D-vitamiini vähesusega.

D-vitamiini puuduse korral  muutub laps virilaks ja närviliseks, mis  omakorda põhjustab väsimust ja aeglasemat õppimisvõimet. Peamine põhjus peitub selles, et närvirakkude ja kolju areng on tihedalt seotud D-vitamiiniga ning selle piisava kogusega organismis.

D-vitamiin mõjutab füüsilist arengut

Kui laps ei saa D-vitamiini piisavalt, siis võib kujuneda tõsine haigus, mida nimetatakse rahhiidiks. Selle tulemusena lapse luud lähevad ja jäävad pehmeks ning luudes tekivad muutused.

Lapse kasv jääb kängu ning kahjustuvad kasvuplaadid, kus tavaliselt toimub normaalne kasvamine. D-vitamiini puuduse korral normaalset kasvamist ei toimu ning seetõttu ei toimu ka normaalset füüsilist arengut.

D-vitamiin osaleb lapse vaimses arengus

D-vitamiini puuduse korral on luu- ja lihaskond nõrk ning lapse elukvaliteet saab oluliselt kannatada. Kui füüsiline keha ei tunne end hästi, kipub sama juhtuma ka vaimse poolega. Selle tulemusena võib aga langeda lapse õppevõimekus.

Kas päike on piisav D-vitamiini allikas?

Kuigi päike on soe ja mõnus, siis UVB kiirgus on Sinu lapsele väga ohtlik. Lapse nahk sisaldab vähem melaniini, mis pakub nahale kaitset päikesekiirguse eest. Sellepärast saab lapse nahk otsese päikese käes kiiresti päikesepõletuse. Tasub teada, et lapse iga päikesepõletus suurendab riski hilisemas elus haigestuda nahavähki.

Et kaitsta lapse nahka kahjuliku päikesekiirguse eest, soovitavad nahaarstid kasutada vähemalt SPF 50 päikesekaitsekreeme. Tea, et päikesekreemi kasutades kaitsed oma lapse nahka nii päikesepõletuse kui ka D-vitamiini taseme tõusu eest, sest päikesekaitsekreemid blokeerivad D-vitamiini sünteesi nahas. Ja just sellepärast ei ole päike piisav ja ohutu D-vitamiini allikas.

Miks lapsi ohustab D-vitamiini puudus?

Imikud ja rinnalapsed on D-vitamiini puuduse riskirühmas, kuna rinnapiimas on D-vitamiini kogus piiratud.  Samuti ei tohi lapsed viibida ilma päikesekreemita või riieteta päikese käes, sest nende nahk on veel väga õrn.

Riskirühmas on ka 2 – 9 aastased lapsed, sest nad ei saa toidust piisavalt D-vitamiini. Praegu kehtiva Laste Endokrinoloogide Seltsi juhistes tuuakse välja, et ka üle 2-aastased lapsed peavad jätkama D-vitamiini võtmisega – minimaalselt 600 IU päevas.

D-vitamiini tarvitamist tuleb erilise tähelepanuga jälgida laste suurimas kasvueas ehk 10 – 18 aastat. Alus tugeva luustiku moodustumisele luuakse murdeeas ning sel perioodil peab olema D-vitamiini tase aastaringselt normis.

Milline on sobilik D-vitamiini kogus lastele?

Terve väikelaps vajab igapäevaselt minimaalselt 400 IU täiendavat D-vitamiini, olenemata  toidumenüüst või aastaajast, sest tema luustik kasvab aktiivselt. Koos luude kasvuga areneb ka lapse lihaskond, siseorganid, närvisüsteem jne.

Selleks, et organismi normaalses arengus ei tekiks kõrvalekaldeid, vajab Sinu laps kasvades järjest suuremaid D-vitamiini annuseid. Sellest lähtuvalt on ühe kehakaalu kilogrammi kohta väikelastel D-vitamiini vajadus isegi kuni 7 korda suurem kui täiskasvanutel.

Euroopa Toiduohutusameti kohased D-vitamiini tarvitamise ohutud ülempiirid lastele on:

* alla 1 aastastele lastele 1000 IU;

* 1-10 aastastele lastele 2000 IU;

* üle 11 aastastele lastele 4000 IU.

Milline D-vitamiin lapsele on parim?

Laste vitamiinide valik apteegi riiulitel on suur ja lai ning õige preparaadi valik võib osutuda keeruliseks. Ka paljud teised vitamiinid lastele nagu näiteks erinevad multivitamiinid, sisaldavad küll D-vitamiini, kuid enamasti jääb see annus tugevalt alla soovituslikku normi. Sellepärast eelistage D-vitamiini lastele alati puhtal kujul.

Parim D-vitamiin beebile on õlitilkadena, mida on lihtne ja mugav kasutada. Kasvades muutuvad lapse maitsemeeled ja eelistused ning sel perioodil on lihtsaks lahenduseks aga D-vitamiin lapsele kommi kujul. Siinkohal ei tohiks ära unustada laste hammaste tervist ning sellepärast tasub eelistada just suhkruvabu ehk ksülitooliga D-vitamiini komme.

Kui laps oskab ja suudab juba D-vitamiini pärlit neelata, siis võib talle pakkuda D-vitamiini õlikapsleid. Enamus õlikapslid on pisikesed ning ei tekita ohtu, et need lapsele kurku läheksid.

Et lapsed kasvaksid terveks ja tugevaks!

Sarnased artiklid