Ekstravert ja introvert: kuidas elu kodus toimima panna?

Kristel Trell
kodus.ee
Kooselu nõuab kompromisse. | Shutterstock

Kuidas panna toimima kodune elu, kui koos elavad abikaasad, kellest üks eelistab olla omaette ja teine tahaks, et käiks palju külalisi?

"Alustuseks olgu täpsustatud, et ekstravert suunab oma tähelepanu endast väljapoole ja saab energiat teiste inimestega suhtlemisest, uutest kogemustest. Introvert suunab tähelepanu sissepoole ja ammutab energiat oma sisemaailmast või sügavametst vestlustest väikeses ringis. Üks ei ole parem ega halvem kui teine ja ükski inimene ei ole puhas introvert või puhas ekstravert," selgitab nõustamiskeskuse Tark Süda suhtenõustaja Imbi Viirok. "Me kõik kasutame vahel introvertset ja vahel ekstravertset käitumst. Küll aga võib tõesti üks partner olla võrreldes teisega introvertsem või ekstravertsem," räägib ta.

Probleemid tekivad suhtenõustaja sõnul siis, kui partneri erinevale käitumisele antakse omapoolne tõlgendus. "Näiteks: “kui kaaslane ei taha kohe peale tüli minuga asju selgeks rääkida, siis ta järelikult ei hooli minust.” või :“kui partner ei taha reede õhtul koos minu sõpradega välja tulla, siis ta ei naudi minuga koos olemist,” selgitab Viirok. "Heas lähisuhtes ei kujuta erinevused endast ohtu, neist saab vabalt rääkida ja kokku leppida, kuidas teha nii, et mõlema partneri vajadused on kaetud. Näiteks võib kokku leppida, kui sageli käiakse koos väljas, kui sageli kutsutakse külalisi, kui palju vajatakse omaette olemise aega, kui palju jagatakse õhtul oma päevamuljeid, kui palju aega on peale tüli vaja mõtete kogumiseks jne. Selliste kokkulepete puhul mõlemad partnerid teavad, mida oodata ning ei pea korduvalt sama asja pärast pettuma," annab ekspert head nõu.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid